Metsakalmistu

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on Tallinna Metsakalmistust; Stockholmi kalmistu kohta vaata artiklit Skogskyrkogården; samanimeliste kalmistute kohta vaata lehekülge Metsakalmistu (täpsustus).

Tallinna Metsakalmistu kabel, arhitekt Herbert Johanson (1884-1964)
Tallinna Metsakalmistu.jpg

Metsakalmistu on surnuaed Tallinnas Pirita linnaosas Kloostrimetsa tee 36.

Avalikuks linnakalmistuks sai see 1933. aastal Kloostrimetsas. Algul arvati pindalaks 24,2 ha, praegu on see kasvanud 48,3 hektarini.

Metsakalmistu avati ametlikult aastal 1939. 1939. aasta maeti kalmistule 15 inimest[1]. Ehkki algul ei oldud kalmistu üldiste kujundusnõuetega üksmeelsed, jäi domineerima loodusliku metsa ilme. Esialgu keelati ka ristide, piirdeaedade, rantide paigutus, kalmukivi suurimaks mõõduks sai 80×50 cm. Hiljem on taotletud ja rakendatud looduslike piirete kasutamist, nagu murupiirded, samblavaibaga kate ning lilledega ääristus. Kalmistul puuduvad monumentaalsed hauasambad. Praegu on samba lubatud maksimaalkõrguseks 1,5 m.

Metsakalmistu paest kabel (Tallinna Metsakalmistu kabel) ehitati 1936. aastal, selle arhitektiks oli Herbert Johanson. Korra on kabel vandaalide poolt ka süüdatud, kuid 1996. aastal see Tallinna Linnavalitsuse toetusel taastati. 2006. aastal rajati Metsakalmistule kolumbaarium.

Metsakalmistule on hauaplatsid reserveeritud Eesti Teatri, Spordi, Heliloojate, Kirjanike, Kunstnike, Ajakirjanike, Arstide, Arhitektide Liidu liikmetele, Memento liikmetele, soomepoistele, Vabadussõja veteranidele, teadlastele ning teistele avalikus elus tuntud isikuile.

Aastal 1933 maeti Metsakalmistule esimesena Eduard Vilde.

Kalmistule maetud isikuid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tallinnas abiellumisi rohkem kui sünde. Rahvaleht, 12. jaanuar 1940, nr. 10, lk. 8.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]