Animatsioon

Allikas: Vikipeedia
Selles animatsioonis on kuus kaadrit ning see liigub kiirusega 10 kaadrit sekundis
See animatsioon liigub kiirusega 2 kaadrit sekundis, mistõttu iga kaader on eristatav

Animatsioon on illusioon liikumisest, mis on loodud staatiliste piltide järjestikuse esitamisega. Filmi tootmises tähendab see tehnikat, kus iga filmikaader on loodud ja töödeldud eraldi. Sellised kaadrid võivad olla loodud arvuti abil, pildistades joonistust või maali või muutes järjest mingi objekti asendit ning pildistades iga selle etappi. Kui need kaadrid kokku monteerida ja filmina taasesitada, tekib illusioon pidevast liikumisest. Kuigi arvutite kasutuselevõtt on animeerimise protsessi oluliselt lihtsustanud, on selliste filmide tegemine töömahukas.

Animatsiooni "klassikalises" vormis, joonisfilmis, mis oma tänapäevase tähenduse sai 20. sajandi alguses, kasutatakse kiirust kuni 24 kaadrit sekundis.

Animatsiooni peamine otstarve on vaatajale meelelahutuse pakkumine või autori eneseväljendus, praktilist kasutust leiab see enamasti instruktsioonides ning abivahendina õpetamisel ja õppimisel.

Animatsiooni ajalugu Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eesti animafilmikunst.

Eesti animafilmikunst sai alguse 1930ndatel, kui tehti esimesed eksperimentaalsed animafilmid. Sellest ajast on säilinud vaid üks lühianimafilm: "Kutsu-Juku seiklusi".

Alates ülemaailmsest majanduskriisist kuni 1958. aastani Eesti animafilmikunstis arengut ei toimunud. Animafilmikunsti taassünd oli 1958, kui Elbert Tuganov asutas filmistuudio Tallinnfilm juurde nukufilmi osakonna. 1958 valmis nukufilmi osakonnas esimene animafilm: "Peetrikese unenägu".

Animatsioonitehnikad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]