Vikipeedia

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib entsüklopeediast, asteroidi kohta vaata artiklit 274301 Wikipedia.

Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.

Vikipeedia (inglise Wikipedia /ˌwɪkɨˈpiːdiə/ või /ˌwɪkiˈpiːdiə/) on mitmekeelne veebipõhine vaba sisuga entsüklopeedia, mida kirjutavad ühiselt paljud vabatahtlikud.

Nimi "Vikipeedia" on saadud sõnade "viki" (kasutatava tehnoloogia nimetus) ja entsüklopeedia liitmise teel. Wiki tähendab havai keeles "kiire". Peedia tuleb kreekakeelsest sõnast παιδεία, paideia, mis tähendab haridust, teadmist.

Vikipeedias on erinevate keeleversioonide peale kokku üle 34 miljoni artikli, neist enam kui 5 miljonit on ingliskeelses versioonis. Vikipeedia populaarsus on järjepidevalt tõusnud ning selle kõrvale on loodud mitu sõsarprojekti, näiteks Vikisõnastik (Wiktionary) ja Vikiülikool (Wikiversity).

Palju on vaieldud Vikipeedia usaldatavuse ja täpsuse üle. Kritiseeritud on selle avatust vandaalidele, ebaühtlast kvaliteeti ja vasturääkivust, mitteneutraalsust ja konsensuse või populaarsuse eelistamist kvalifitseeritusele. Hoolimata kõigest on selle tasuta kättesaadavus, pidev uuendamine, suur hulk detailset infot ning hulk versioone eri keeltes teinud Vikipeediast ühe enimkasutatavatest veebis leiduvatest infoallikatest. See on hea näide ühendunud, kollektiivsest teadvusest, meelest, mis vabalt, iseeneslikult ja ühiselt elab ja areneb, õpib ja harib, ignoreerides kapitali barjääre ja ühiskonna kihistumist. Ilmekas näide uue aastatuhande muutuvast mentaliteedist.

Keeleversioonid[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aasta 21. jaanuari seisuga eksisteeris Vikipeedia 288 keeleversioonis. Kaheksas versioonis oli igaühes üle miljoni artikli: inglis- (esimene), rootsi-, hollandi-, saksa-, prantsus-, varai-, sebu-, vene-, itaalia-, hispaania-, vietnami- ja poolakeelses Vikipeedias. Üle 700 000 artikli oli veel viies versioonis: jaapani-, portugali- ja hiinakeelses Vikipeedias. Üle 100 000 artikli oli veel 40 versioonis, sealhulgas katalaani-, ukraina-, soome- ja norrakeelses Vikipeedias.[1]

Saksakeelne versioon on välja antud DVD-ROM-il ja paberteatmikuna ning planeeritakse inglise versiooni DVD-d või paberversiooni. On mitmeid veebisaite, mis peegeldavad Vikipeedia osa või kõikide keeleversioonide sisu.

Eestikeelses versioonis on praegu 139 870 artiklit ja see oli 2015. aasta 21. jaanuari seisuga artiklite arvult 43. vikipeedia. Alates 2005. aastast on olemas ka võrukeelne Vikipeedia.

Ühes kuus külastab Vikipeediat ligi pool miljardit unikaalset külastajat. Erinevate keeleversioonide peale oli Vikipeedial 2014. aasta maikuu seisuga 73 000 aktiivset kasutajat.

Vaba sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Enne 2009. aasta juunit olid kõik Vikipeedia artiklid avaldatud GNU Vaba Dokumentatsiooni Litsentsi (GFDL) tingimustel. GFDL on üks paljudest copyleft-litsentsidest (vrdl copyright 'autoriõigus'), mis lubab sisu kopeerida, reprodutseerida, luua sellest tuletatud töid ning kasutada ärilistel eesmärkidel seni, kuni tunnustatakse algseid autoreid ja kui nendel tingimustel kopeeritud või loodud sisu jääb samade tingimuste alla. 2009. aasta juunis võeti GFDL-i kõrval kasutusele Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC-by-SA) 3.0 litsents. 2009. aasta juunist on kogu tekst kasutatav Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC-by-SA) 3.0 litsentsi tingimustel ning suur osa tekstist on kasutatav ka GFDL-i tingimustel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vikipeedia loodi 2001. aasta 15. jaanuaril esialgu osana Nupedia projektist. Nagu praegune Vikipeedia, oli ka Nupedia vaba võrguentsüklopeedia projekt. Nupedia artikleid kirjutasid eksperdid, seejärel vaatasid teised eksperdid artiklid enne avaldamist läbi. Projektiga alustati 9. märtsil 2000 ning selle omanik oli Bomis, internetiportaali haldav firma. Nupedia peamised juhid olid Jimmy Wales (Bomise tegevdirektor) ja Larry Sanger (Nupedia ning hiljem ka Vikipeedia peatoimetaja). Sangeri väitel erines Nupedia teistest entsüklopeediatest selle poolest, et selle sisu oli vaba, suurus ei olnud piiratud ning et see oli erapooletu, mis tulenes Nupedia avatud olemusest ja võimalikust suurest kaastöötajate arvust.[2]

Alates 2003. aastast haldab Vikipeediat mittetulundusühing Wikimedia Sihtasutus (Wikimedia Foundation).

Riist- ja tarkvara[muuda | muuda lähteteksti]

Wikimedia serverite skeem

Kobararvutid-serverid asuvad:

Tarkvarana kasutatakse:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vikipeediate loend, andmed reaalajas, itaalia keeles, vaadatud 21.1.2015.
  2. Larry Sanger, "Küsimused ja vastused Nupedia kohta", Nupedia, märts 2000

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]