Erinevus lehekülje "Iraan" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 7 baiti ,  6 kuu eest
P
resümee puudub
P (Robot: välislink parandatud)
P
}}
 
'''Iraan''' ([[pärsia keel]]es ايران) on riik [[Lähis-Ida]]s. Iraan piirneb [[Aserbaidžaan]]i, [[Armeenia]], [[Türgi]], [[Iraak|Iraagi]], [[Türkmenistan]]i, [[Afganistan]]i ja [[Pakistan]]iga. Põhjas on Iraanil ligipääs [[Kaspia meri|Kaspia merele]], lõunas [[Pärsia laht|Pärsia lahele]] ja [[India ookean]]ile.
 
Iraan on mitmekultuuriline riik, mis hõlmab arvukalt etnilisi ja keelelisi rühmi. Suurimad rahvusgrupid on [[iraanlased]] (61%), [[aserbaidžaanlased|aserid]] (16%), [[kurdid]] (10%) ja [[lurid]] (6%).<ref>https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ir.html</ref>
==Rahvastik==
[[Pilt:IranProvPopDen.PNG|pisi|Iraani rahvastiku tiheduse kaart]]
2005. aastal elas Iraanis 68 miljonit inimest. Neist 65-7165–71% on [[pärslased]], 12-1512–15% [[aserid]], 7% [[kurdid]] ja 1% [[araablased]], [[turkmeenid]].
 
Keskmine oodatav eluiga on 70,56 aastat, keskmine vanus 25,8 aastat.
Alates 2006. aastast Lääneriigid soovinud ja nõudnud, et Iraan loobuks oma tuumaprogrammi laiendamisest ja uraani rikastamisest. Iraani kinnitusel on tuumaprogrammi arendamise eesmärk elektrienergia tootmine, kuid lääneriigid kahtlustavad, et selle varjus töötatakse välja tuumarelva. Vaatamata [[ÜRO Julgeolekunõukogu]] on viimase 4 aasta jooksul korduvalt (11.06.2010) võtnud vastu Iraani suhtes rahvusvahelisi sanktsioone (finantssanktsioone, relvamüügi[[embargo]], Iraani suunduvate laevade inspekteerimist), kuid vaatamata neile resolutsioonidele on riik jätkanud ka uraani rikastamist.
 
Rahvusvaheliste sanktsioonide ja investeeringute vähesuse tõttu on Iraani naftatoodangu maht langenud vähemalt 300 000 barreli võrra päevas, võrreldes 2005. aastaga, mil Iraani naftatööstuse tootmisvõimsus oli ligikaudu 4,2 miljonit barrelit päevas. 2010. aastaks on sellest alles jäänud 3,8-38–3,9 miljonit. Iraan peaks igal aastal investeerima energiasektorisse vähemalt 25 miljardit dollarit. Vastasel korral valitseb oht, et riigil tuleb lõpuks ise naftat importima hakata.
 
Samuti on Iraanil raskusi Lääne naftatehnoloogia hankimisega. Suured Lääne naftafirmad nagu näiteks [[Prantsusmaa|Prantsuse]] kompanii [[Total]] ja [[Royal Dutch Shell]] on [[USA]] sanktsioonide tõttu Iraani energiasektori arendamisest keeldunud.<ref>[http://www.postimees.ee/266892 Sanktsioonid purevad Iraani naftatoodangut], e24, 24.05.2010</ref>
Tänapäeva Iraani territooriumil moodustus [[6. sajand eKr|6. sajandil eKr]] [[Ahhemeniidide riik]]. Riik laius [[Vahemeri|Vahemerest]] kuni [[Indus]]e jõeni, sellesse kuulusid tänapäeva Iraan, [[Iraak]], [[Pakistan]], [[Afganistan]], [[Türkmenistan]], [[Usbekistan]], [[Tadžikistan]], [[Türgi]], [[Jordaania]], [[Küpros]], [[Süüria]], [[Liibanon]], [[Iisrael]], [[Egiptus]] ning osa [[Kaukaasia]] piirkonnast.
 
Iraan oli läbi ajaloo Lähis-Ida üks suurimaidsuuremaid, mõjuvõimsamaid ja püsivamaid riike. Iraani riigid/impeeriumid: [[Meedia]], [[Ahhemeniidid]], Partia impeerium, [[Sassaniidid]] kuni 7. saj keskel m.a.j. Tänapäeval mõjutab Iraan Iraaki ja Süüriat, šiiitlike kogukondi Lähis-Ida ja Kesk-Ida riikides (eelkõige Liibanonis, Bahreinis ja Jeemenis).
 
[[1882]] asutas Nasir al-Din šahh [[Pärsia kasakabrigaad]]i.

Navigeerimismenüü