Lukoil

Allikas: Vikipeedia

Lukoil, ametliku nimega OAO Naftakompanii LUKoil (ОАО «Нефтяная компания „ЛУКОЙЛ“») on Venemaa ettevõte, mille põhilisteks tegevusaladeks on nafta- ning gaasitootmine.

Lukoili valduses on kompanii andmetel 1,3% maailma tõendatud naftavarudest (2007. aasta algul ligi 16 miljonit barrelit) ja tema arvele langeb 2,3% maailma naftatootmisest. Lukoil on tõendatud nafta- ja gaasireservide suuruselt teine eraomanduses olev ettevõte ExxonMobili järel.

Lukoil toodab 19% Venemaal toodetavast naftast. Põhiline tootmine toimub Lääne-Siberis.

Lukoili president Vagit Alekperov ning viitsepresident Leonid Fedun omasid 2007. aasta aprilli seisuga ettevõttes blokeerivat osalust (25,2% aktsiatest). ConocoPhillipsile kuulus 20% aktsiatest. Enamik aktsiatest on vabalt kaubeldavad.

Lukoil loodi 1991. aastal kolme riigile kuuluva naftafirma (Langepasneftegaz, Uraineftegaz ja Kogalõmneftegaz) liitmisel. Erastamisprotsessi käigus omandas kontrolli ettevõtte üle Nõukogude Liidu nafta- ja gaasitööstuse ministrina tegutsenud Alekperov. Viimased riigile kuulunud aktsiad müüdi ConocoPhillipsile 2004. aastal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]