Kategooria arutelu:Budism

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ilus struktuur kokku pandud. Muidugi tuleks siia juurde lisada ka artikkel Taola kohta ja samuti Ungern von Sternberg.

Selleks, et mingi artikkel satuks sellesse kategooriasse, tuleb artikli lõppu kirjutada: [[Kategooria:Budism]]. Andres 1. november 2006, kell 15:19 (UTC)

Mul on terve mahukas töö kirjutatud Dzaa laama kohta , kes oli koos Ungerniga vöitlemas bolshevike vastu ja keda loetakse köige suuremaks körilöikajaks bolshevike poolt Kodusöja aegadel.

Nad isegi kirjutasid tema pärast terve tolle aegse ajaloo perioodi ymber 30 aastatel,

Too öppis koos Dorzijeviga Drepongi Gomangis ,kus pögenes Pekingisse , peale rituaalset tapmist. Öppis nii meditsiini kui filosoofiat.

Too nylgis elusalt köiki usuvaenlasi ja oli muuseas yks mystilisemaid kujusid Aasia steppides noil aegadel. Mongolid peavad teda koos parun Ungern von Sternbergiga Mahhakal kehastuseks. Teda tunneb kogu Aasia. Isegi Karl Tönisson ja Dorzijev suhtlesid temaga aktiivselt.

Mis arvad kas tasub juurde lisada, sest kalmökkide , mongolite , burjaatide ja tiibetlaste jaoks on ta yks eriline isiksus,

Tasub küll. Selleks tuleb kirjutada temast artikkel ning sinna panna kategooria. Andres 1. november 2006, kell 16:10 (UTC)Mõiste "lamaism" leiutasid euroopased u 18. saj lõpul ning selle eeldus on, et tiibeti budism ei olegi nagu õige budism, vaid parimal juhul budismi äärmiselt mandunud ja korrumpeerunud vorm, kus fantastilised ritaalid ja pime ebausk on täielikult varjutanud Buddha algselt ratsionaalse ja askeetliku õpetuse. Nii käib varjatult selle mõistega kaasas euroopalik koloniaalne ambitsioon, mis viitab Tiibetile kui kultuuriliselt tagurlikule maale, mis oleks vaja tuua valgustatud tsivilisatsiooni rüppe.

Kohasem nimetus oleks näiteks "tiibeti budism", "india-tiibeti budistlik traditsioon" (kuna tiibetlased võtsid Indias I a tuh õitsenud budistliku traditsiooni üle selle terviklikul kujul), või "põhjabudism". Viimane hõlmaks kõik omavahel seotud traditsiooniga maad, st lisaks Tiibetile veel Himaalaja kuningriigid, Mongoolia, Burjaatia, Tuva, Kalmõkkia jt. "Põhjabudism" eristuks siis "lõunabudismist" Sri Lankal , Tais, Birmas jm, ning "idabudismist" Hiinas, Koreas ja Jaapanis.

Vikipeedias nimetataksegi seda Tiibeti budismiks. See on tänapäeval kõige levinum nimetus. "Lamaismi" peetakse pigem vananenud väljendiks. Andres 3. detsember 2006, kell 07:49 (UTC)

Tänu igasugustele lingitamisele on artikkel Buddha Shakjamuni kohta täiesti kadunud ,Tasub ikka linkida nii et tavaline inimene saab selle ka kätte , mitte nii et talle vastu vahivad vaid täpsustus-lehekyljed .--VanemTao 15. detsember 2006, kell 08:44 (UTC)

Ei ole ju kadunud. Kui lähed lehele Buddha, on sealt link artiklitele buda ja Siddhārtha Gautama. Kui kirjutad Buddha Šākjamuni, läheb link õigesse kohta. Teen Sulle veel lingi Buddha Shakjamuni.
Ei maksa kategooriate arutelulehtedele kirjutada asju, mis pole kategooriatega seotud. Neid arutelulehti suurt keegi ei vaata. Andres 15. detsember 2006, kell 20:18 (UTC)

Kas selle kategooria võiks tervikuna ka filosoofia alla liigitada või peaks korjama mingid artiklid eraldi budistliku filosoofia kategooriasse? See oleks yks juba kahtlane töö. --Oop (arutelu) 31. mai 2012, kell 17:56 (EEST)

Lisada artiklitele mall "Budism"[muuda lähteteksti]

Palun lisada kõikidele antud kategooria artiklitele mall

. Olen selle juba lisanud "a" ja "b" tähega algavatele artiklitele. --Eerik Sven Puudist (arutelu) 17. juuni 2017, kell 21:35 (EEST)

Ma pole päris kindel, et absoluutselt kõik artiklid siin kategoorias seda malli vajavad. Kõik inimesed ja kloostrid näiteks vaevalt. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 17. juuni 2017, kell 21:40 (EEST)
Peale ühe kaastöötajaga konsulteerimist otsustasin siiski lisada malli "Budism" kõikidele antud kategooria artiklitele. Teen seda tuginedes inglise keelse Vikipeedia eeskujule. Vaadakem näiteks inglisekeelset artiklit "Nichiren", kuhu on lisatud nii mall "Buddhism", täpsustav mall "Buddhism in Japan" kui ka lisamallid artikli lõppu. Minu hinnangul aitab antud malli lisamine muuta kategooria ka visuaalselt ühtsemaks. Kui mõnda artiklisse peaks malle kogunema liiga palju, siis võib sealt kõnealuse malli muidugi ka eemaldada. --Eerik Sven Puudist (arutelu) 30. juuni 2017, kell 19:12 (EEST)
Olen põhimõtteliselt nõus sellega, et visuaalselt parandatakse artiklit ja kui palju malle saab, siis võiks eemaldada. Üldmalli eesmärk on lihtsam jõudmine olulistele artiklitele. Mina olen loonud malle navigeerimiseks, sest siis saab näha, mis artiklid on tegemata (punased lingid mallis). Mina alustaksin navigeerimismaaliga mis lisatakse artikli alla nagu näiteks {{muusika navigeerimismall}} ja alles siis vaadata, mis mall artiklile paremale lisada. --Tiia (arutelu) 30. juuni 2017, kell 20:04 (EEST)