Google Maps

Allikas: Vikipeedia
Google mapsi jaoks palgatud Regio auto Tallinna tänavapilti jäädvustamas. Karu tänav, 2014. aasta juuli.

Google Maps ('Google'i kaardid') on kontserni Google Inc. arendatav veebipõhine kaarditarkvara. Mõnda aega kandis see ka nime Google Local ('Google kohalik').

Google Mapsi kasutamine mitteärilisel eesmärgil on tasuta. Rakendus hõlmab kaardipõhiseid teenuseid, nagu veebilehekülg Google Maps, Google Ride Finder, Google Transit[1] ja Google Maps API kaudu kolmanda osapoole veebilehtedele integreeritud kaardid.[2] Rakendus sisaldab linnade kaarte, marsruudiplaneerijat nii jalgsi, autoga kui ka ühistranspordiga reisijatele, ning paljude maailma linnade asutuste asukohamäärajat. Lars Rasmusseni sõnul, kes on üks Google Mapsi loojaist, on Google Maps "üks viis maailmas leiduva teabe geograafiliseks organiseerimiseks".[3]

Google Maps kasutab Mercatori projektsiooniga sarnast kaardiprojektsiooni, nii et see ei näita pooluste ümber olevaid alasid. Google Mapsiga seotud rakendus on Google Earth iseseisev programm, mis pakub maakera vaatlemiseks rohkem võimalusi – sellega on võimalik vaadelda ka polaaralasid.

Satelliidivaade[muuda | muuda lähteteksti]

Google Maps pakub suure lahutusvõimega satelliidipilte enamikust linnapiirkondadest USA-s (sh Hawaii, Alaska, Puerto Rico ja Neitsisaared), Kanadas, Suurbritannias, osas Austraaliast ning paljudes teistes maailma riikides. Google Maps kasutab suure lahutusvõimega pilte, et katta kogu Egiptuse Niiluse org, Sahara kõrb ja Siinai poolsaar. Samuti katab Google Maps mitmete inglise keelt kõnelevate alade linnad. Samas ei ole Google Maps pelgalt inglise kaarditeenus, vaid on mõeldud tervele maailmale.

Mitmed valitsused on kaevanud, et terroristid võivad kasutada satelliidipilte rünnakute kavandamiseks.[4] Google on turvalisuse eesmärkidel mõned alad hägustanud (peamiselt USA-s)[5] ning USA merevägede observatooriumi alad (kus asub USA asepresidendi ametlik residents) ning varem[6] olid hägustatud ka USA Kapitoolium ja Valge Maja. Muud tuntud alad, näiteks Area 51 Nevada kõrbes, on nähtavad. Kõik satelliidifotod ei ole ühesuguse lahutusvõimega – väiksema asustusega alad on tavaliselt vähem detailsed. Mõningaid alasid hägustavad pilved.[7][8]

Seoses kaardiotsingu ja satelliidipildi kasutamise võimalusega on Google'i kaardimootor tekitanud suure huvi satelliidipiltide vastu. Inimesed on loonud veebilehekülgi, kuhu pannakse üles satelliidipilte huvitavatest looduslikest ja inimese rajatud tähistest. Siia hulka kuuluvad ka hiiglasuured kirjutised, mis on satelliidifotolt näha, samuti ka tuntud staadionid ja unikaalsed geoloogilised moodustised. 2008. aasta novembrist alates kasutab USA riiklik ilmateenistus (National Weather Service) Google Mapsi kohalikes ilmaprognoosides, näidates ilmamudelites 5 × 5 cm suurusi kohaprognoosiruudukesi.[9]

Kuigi Google kasutab sõna "satelliit", on enamik suure lahutusvõimega pilte aerofotod, mis on tehtud pigem lennukitelt kui satelliitidelt.[10]

Suunajuhised[muuda | muuda lähteteksti]

Google Mapsi suunajuhised töötavad järgmistes piirkondades:

Rakendus[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu palju teised Google'i veebirakendused, kasutab Google Maps laialdaselt JavaScripti. Kui kasutaja lohistab kaarti, laaditakse serverist alla koordinaatruudud ja sisestatakse leheküljele. Kui kasutaja otsib asutust, siis laaditakse tulemused alla taustal ning sisestatakse külgpaneelile ja kaardile – lehekülge ei uuendata. Asukoht esitatakse dünaamiliselt, kaardi piltide peale paigutatakse punane nööpnõel (mis koosneb mitmetest osaliselt läbipaistvatest PNG-vormingus kujutistest).

Sisestusvormi puhul kasutatakse peidetud IFrame'i, sest see säilitab brauseri ajaloo. Lehekülg kasutab paremaks toimimiseks XML-i asemel andmeedastuseks JSON-i. Need tehnikad kuuluvad Ajaxi alla.

Google Mapsi kasutusalad Google'is[muuda | muuda lähteteksti]

Google Mapsi põhiveebileht sisaldab otsingut, mida saab kasutada teatud asutuste otsimiseks kindlal maa-alal.

Google Ditu[muuda | muuda lähteteksti]

Google Ditu (hiina keeles 'Google'i kaardid') anti avalikult kasutusse 9. veebruaril 2007 ning see vahetas välja vana Google Bendi (hiina keeles 'Google'i lokaalne'). Tegemist oli Hiina kohaliku versiooniga Google Mapsi ja Google Locali rakendustest.

Google Moon[muuda | muuda lähteteksti]

Tähistamaks Apollo 11 Kuule laskumise 36. aastapäeva (20. juuli 1969), võttis Google avalikult kasutatavad fotod Kuust, liitis need Google Mapsi rakendusega ning lõi Google Mooni (Google'i Kuu) tööriista.[11] Sellel rakendusel on vähem võimalusi, ent see näitab kõiki Apollo kosmoselaevade maandumispaiku Kuul. Google Mooni rakenduses oli ka virtuaalne üllatusmuna, mis näitas kõige suuremal suurendusastmel aukudega Šveitsi juustu. Selle on Google aga eemaldanud. Hiljutise NASA Ames Research Centeri ja Google'i koostööprojekti (Planetary Contenti[12] projekt) raames integreeritakse ja parandatakse Google Mooni jaoks kasutatavaid andmeid. Google Mooni veebilehele viitas ka eriversioon Google'i logost, mis oli pandud 20. juulil 2005 Apollo 11 mälestuseks Google'i otsinguvälja kohale webarchive.org.

Google Mars[muuda | muuda lähteteksti]

Google Mars ('Google'i Marss') võimaldab planeedist Marss näha satelliidipilti (nagu Google Moon Kuust) ning infrapunapilti ja varjutatud reljeefset vertikaalprojektsiooni. Kasutajad saavad valida vertikaalprojektsiooni ning nähtavate ja infrapunaandmete vahel samamoodi, nagu nad valivad kaardi, satelliidipildi ja kombineeritud kaardi vahel Google Mapsis. Koostöös NASA teadlastega Mars Space Flight Facilitys, mis asub Arizona Ülikoolis, on Google avalikult välja pannud kahelt NASA Marsi missioonilt: Mars Global Surveyorilt ja 2001 Mars Odysseylt kogutud andmed.[13]

NASA on veebilehel http://onmars.jpl.nasa.gov/ teinud kättesaadavaks mitmed Google Earthi Marsi kaardid.

Värskemate andmetega Marsi kaardid on saadaval Google Mapsi põhises rakenduses aadressil http://jmars.asu.edu/maps, mille on välja pannud Arizona Ülikoolis asuv Mars Space Flight Facility.

Google Earth 5-ga on võimalik ligi pääseda ka uuele, parandatud Google Mars andmestikule, kus on palju suurema lahutusvõimega pildid. Samuti on seal võimalik vaadata maastikku kolmemõõtmelisena ning näha panoraamvaateid Marsile maandunud kosmoselaevadest – see toimib sarnaselt Google Street View'ga.

Google Sky[muuda | muuda lähteteksti]

27. augustil 2007 esitles Google programmi Google Sky (Google taevas), mis on veebipõhine kosmosekaardi tööriist. See võimaldab kasutajatel uurida nähtava universumi kaarti, kasutades Hubble'i teleskoobi tehtud fotosid.

Google Ride Finder[muuda | muuda lähteteksti]

Google andis välja ka eksperimentaalse Google Mapsi põhise tööriista Ride Finder (sõiduvahendi leidja), mida saab kasutada autos olevate GPS-seadmetega ning kuhu on sisestatud valik takso- või limusiiniteenustest. Tööriist näitab Google Mapsi tänavakaardil kõikide süsteemis olevate suuremate USA linnade (sh Chicago ja San Francisco) teenuseosutajate sõidukite asukohta. Näib, et 2009. aastast on tööriist käigust maha võetud.

Google Transit[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aasta detsembris lasi Google välja teenuse Google Transit, mida esitleti algul Google Labsis. Teenuse algatajateks olid Chris Harrelson ja Avichal Garg.[14] Google Transit loodi esialgu vaid Portlandi linna jaoks Oregoni osariigis. Nüüd hõlmab see sadu linnu USAs, Kanadas, Euroopas, Aasias, Aafrikas ja Austraalias. Teenus arvutab teekonna, sõiduks kuluva aja ja rahakulu ning võimaldab võrrelda ühistranspordiga ja autoga plaanitavat teekonda. 2007. aasta oktoobris väljus Google Transit Google Labsist ning see integreeriti täielikult Google Mapsi rakendusse.[15]

Google Biking directions[muuda | muuda lähteteksti]

10. märtsil 2010 lisas Google Google Mapsi rakendusele võimaluse otsida rattateid. Valitav kaardikiht näitab eri tüüpi jalgrattateid – alates spetsiaalsetest jalgrattateedest kuni eelistatavate teedeni. Google Biking directions ('Google'i rattarajad') teenus on esialgu kasutatav vaid USA-s.[16][17]

Google My Maps[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta aprillis lisati Google'i kohalikele otsingukaartidele uus rakendus nimega My Maps (minu kaardid). See lubab kasutajatel ja ettevõtetel luua oma kaardi, asetades kaardile tähiseid, mitmeosalisi jooni ja hulknurki. Rakendus joonistub otse kaardi peale. My Maps pakub kasutamiseks 84 eelnevalt loodud tähist baaridest ja restoranidest veebikaamerate ja maavärina sümboliteni. Kasutaja saab valida nii joonte kui ka hulknurkade värvi, suurust ja läbipaistvust. My Mapsi rakendusega muudetud kaarte saab salvestada hilisemaks vaatamiseks ning neid saab teha kas avalikuks või märkida isiklikuks.

Kõikide My Mapsi elementide juurde kuulub ka muudetav silt. See sisaldab teksti, rikasteksti või HTML-i. HTML-i abil saab lisada ka videoid või muid elemente.

My Mapsi väljatuleku ajal ei olnud võimalik lisada loodud kaarte veebilehele või blogisse. Nüüd on mõned iseseisvad veebilehed loonud tööriistu, millega kasutajad saavad lisada kaarte teistele veebilehtedele ning lisada neile muid funktsioone.[18] Versioon 2.78 on aga ka My Mapsi rakenduses kaartide teistele veebilehtedele lisamise võimalikuks teinud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Google Transit: A Great Asset to 'Google Maps'".
 2. "What is the Google Maps API?".
 3. Australian Broadcasting Corporation. "ABC Fora- Lars Rasmussen on Inventing Google Maps". Abc.net.au. Vaadatud 12.01.2010.
 4. "Google Earth prompts security fears. 08/08/2005. ABC News Online". Originaali arhiivikoopia seisuga 10. august 2005. Vaadatud 10. august 2005.
 5. "Blurred Out: 51 Things You Aren't Allowed to See on Google Maps". Originaali arhiivikoopia seisuga 21. juuli 2009. Vaadatud 2. aprill 2010.
 6. http://elliottback.com/wp/archives/2005/04/08/google-maps-the-white-house/
 7. Google support forum Clouds over Delhi
 8. "Hows does Google Maps work". Techpogo.com. 25.01.2009. Vaadatud 12.01.2010.
 9. "New Maps on our Point and Click Forecast Pages". Originaali arhiivikoopia seisuga 5. märts 2016. Vaadatud 15. juuli 2021.
 10. Google Earth FAQ (Google Earth ja Google Maps kasutavad samu fotosid)
 11. "Google Moon". Moon.google.com. Vaadatud 12.01.2010.
 12. "Intelligent Systems Division | Project". Ti.arc.nasa.gov. Vaadatud 12.01.2010.
 13. "About Google Mars". Google.com. Vaadatud 12.01.2010.
 14. Chan, Sewell (23.09.2008). "Google Transit Expands to New York - City Room Blog - NYTimes.com". Cityroom.blogs.nytimes.com. Vaadatud 12.01.2010.
 15. "Google LatLong: Google Transit Graduates from Labs". Google-latlong.blogspot.com. 03.10.2007. Vaadatud 12.01.2010.
 16. Biking directions added to Google Maps
 17. It's time to bike
 18. "embed my maps – Google Search". Google.co.uk. Vaadatud 12.01.2010.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]