Google Maps

Allikas: Vikipeedia

Google Maps ('Google'i kaardid') on Google Inc. poolt arendatav veebipõhine kaarditarkvara. Mõnda aega kandis see ka nime Google Local ('Google kohalik').

Google Mapsi kasutamine mitteärilisel eesmärgil on tasuta. Rakendus hõlmab kaardipõhiseid teenuseid, nagu veebilehekülg Google Maps, Google Ride Finder, Google Transit[1] ja Google Maps API kaudu kolmanda osapoole veebilehtedele integreeritud kaardid.[2] Rakendus sisaldab linnade kaarte, marsruudiplaneerijat nii jalgsi, autoga kui ka ühistranspordiga reisijatele, ning erinevate maailma linnade asutuste asukohamäärajat. Lars Rasmusseni sõnul, kes on üks Google Mapsi loojaist, on Google Maps "üks viis maailmas leiduva teabe geograafiliseks organiseerimiseks".[3]

Google Maps kasutab Mercatori projektsioonile sarnast kaardiprojektsiooni, nii et see ei näita pooluste ümber olevaid alasid. Google Mapsiga seotud rakendus on Google Earth, iseseisev programm, mis pakub maakera vaatlemiseks rohkem võimalusi – sellega on võimalik vaadelda ka polaaralasid.

Satelliidivaade[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Maps pakub kõrge lahutusvõimega satelliidipilte enamikest linnapiirkondadest USAs (kaasa arvatud Hawaii, Alaska, Puerto Rico ja Neitsisaared), Kanadas, Suurbritannias, osal Austraaliast ning paljudes teistes maailma riikides. Google Maps kasutab kõrge lahutusvõimega pilte, et katta kogu Egiptuse Niiluse org, Sahara kõrb ja Siinai poolsaar. Samuti katab Google Maps mitmete inglise keelt kõnelevate alade linnad. Samas ei ole Google Maps pelgalt inglise kaarditeenus, vaid on mõeldud tervele maailmale.

Mitmed valitsused on kaevanud, et terroristid võivad kasutada satelliidipilte rünnakute kavandamiseks.[4] Google on turvalisuse eesmärkidel mõned alad hägustanud (peamiselt USAs)[5] ning USA merevägede observatooriumi alad (kus asub USA asepresidendi ametlik residents) ning varem[6] olid hägustatud ka USA Kapitoolium ja Valge Maja. Teised tuntud alad, nagu Area 51 Nevada kõrbes, on nähtavad. Kõik satelliidifotod ei ole ühesuguse lahutusvõimega – väiksema asustusega alad on tavaliselt vähem detailsed. Mõningaid alasid hägustavad pilved.[7][8]

Seoses kaardiotsingu ning satelliidipildi kasutamise võimalusega on Google'i kaardimootor tekitanud suure huvi satelliidipiltide vastu. Inimesed on loonud lehekülgi, kuhu pannakse üles satelliidipilte huvitavatest looduslikest ja inimese rajatud tähistest. Siia hulka kuuluvad ka hiiglasuured kirjutised, mis on satelliidifotolt näha, samuti ka tuntud staadionid ja unikaalsed geoloogilised moodustised. 2008. aasta novembrist alates kasutab USA Rahvuslik Ilmateenistus (National Weather Service) Google Mapsi kohalikes ilmaennustustes, näidates ilmamudelites 5 x 5 cm suuruseid kohaprognoosi ruudukesi.[9]

Kuigi Google kasutab sõna satelliit, on enamik kõrge lahutusvõimega pilte aerofotod, mis on tehtud pigem lennukitest kui satelliitidelt.[10]

Suunajuhised[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Mapsi suunajuhised töötavad järgmistes piirkondades:

* = sisaldab nii suunajuhiseid kui ka viiteid huvitavatele vaatamisväärsustele.

Rakendus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nagu palju teised Google'i veebirakendused, kasutab Google Maps laialdaselt JavaScripti. Kui kasutaja lohistab kaarti, laaditakse serverist alla koordinaatruudud ning sisestatakse leheküljele. Kui kasutaja otsib asutust, siis laaditakse tulemused alla taustal ning sisestatakse siis külgpaneelile ning kaardile – lehekülge ei uuendata. Asukoht esitatakse dünaamiliselt, kaardi piltide peale paigutatakse punane nööpnõel (mis koosneb mitmetest osaliselt läbipaistvatest PNG-formaadis kujutistest).

Sisestusblanketi puhul kasutatakse peidetud IFrame'i, sest see säilitab brauseri ajaloo. Lehekülg kasutab paremaks toimimiseks XMLi asemel andmeedastuseks JSONi. Need tehnikad kuuluvad mõlemad Ajaxi alla.

Google Maps kasutusalad Google'is[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Maps põhilehekülg sisaldab endas otsingut, mida saab kasutada teatud asutuste leidmiseks kindlal maa-alal.

Google Ditu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Ditu (hiina keeles "Google kaardid") lasti avalikult kasutusse 9. veebruaril 2007 ning see asendas vana Google Bendit (hiina keeles "Google lokaalne"). Tegemist oli Hiina kohaliku versiooniga Google Maps ja Google Local rakendustest.

Google Moon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tähistamaks Apollo 11 kuule laskumise 36. aastapäeva (20. juuli 1969), võttis Google avalikult kasutatavad fotod Kuust, liitis need Google Maps rakendusega ning lõi Google Moon (Google Kuu) tööriista.[11] Sellel rakendusel on vähem võimalusi, ent see näitab kõiki Apollo kosmoselaevade maandumispaiku Kuu peal. Google Moon rakenduses oli ka virtuaalne üllatusmuna, mis näitas kõige suuremal suurendusastmel aukudega šveitsi juustu. Selle on Google aga eemaldanud. Hiljutise NASA Ames Research Centeri ja Google'i koostööprojekti (Planetary Content i[12] projekt) raames integreeritakse ja parandatakse Google Mooni jaoks kasutatavaid andmeid. Google Moon veebilehele viitas ka eriversioon Google'i logost, mis oli pandud 20.juulil 2005 Apollo 11 mälestuseks Google'i otsingukasti kohale webarchive.org.

Google Mars[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Mars (Google Marss) võimaldab planeedist Marss näha satelliidipilti nagu ka Google Moon ning infrapuna pilti ja varjutatud reljeefset vertikaalprojektsiooni. Kasutajad saavad valida vertikaalprojektsiooni ning nähtavate ja infrapuna andmete vahel samamoodi, nagu nad valivad kaardi, satelliidipildi ja kombineeritud kaardi vahel Google Maps'is. Koostöös NASA teadlastega Mars Space Flight Facility's, mis asub Arizona Ülikoolis, on Google avalikult välja pannud kahelt NASA Marsi missioonilt – Mars Global Surveyor'ilt ja 2001 Mars Odyssey'lt kogutud andmed.[13]

NASA on leheküljel http://onmars.jpl.nasa.gov/ teinud kättesaadavaks mitmed Google Earth'i Marsi kaardid.

Värskemate andmetega Marsi kaardid on saadaval Google Maps'i põhises rakenduses aadressil http://jmars.asu.edu/maps, mille on välja pannud Arizona Ülikoolis asuv Mars Space Flight Facility.

Google Earth 5-ga on võimalik ligi pääseda ka uuele, parandatud Google Mars andmestikule, kus on palju suurema lahutusvõimega pildid. Samuti on seal võimalik vaadata maastikku 3-dimensioonilisena ning näha panoraamvaateid erinevatest Marsile maandunud kosmoselaevadest – see toimib sarnaselt Google Street View'le.

Google Sky[muuda | redigeeri lähteteksti]

27. augustil 2007 esitles Google programmi Google Sky (Google taevas), mis on veebipõhine kosmosekaardi tööriist. See võimaldab kasutajatel uurida nähtava universumi kaarti, kasutades Hubble'i teleskoobi tehtud fotosid.

Google Ride Finder[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google lasi välja ka eksperimentaalse Google Maps põhise tööriista nimega Ride Finder (sõiduvahendi leidja), mida saab kasutada autos olevate GPS-seadmetega ning kuhu on sisestatud valik takso- või limusiiniteenustest. Tööriist näitab Google Maps tänavakaardil kõikide süsteemis olevate suuremate USA linnade (kaasa arvatud Chicago ja San Francisco) teenusepakkujate sõidukite hetke asukohta. Näib, et 2009. aastast on tööriist käigust maha võetud.

Google Transit[muuda | redigeeri lähteteksti]

2005. aasta detsembris lasi Google välja Google Transit (Google teekond) teenuse, mida esitleti algul Google Labs'is. Teenuse algatajateks olid Chris Harrelson ja Avichal Garg.[14] Google Transit loodi esialgu vaid Portlandi linna jaoks Oregoni osariigis. Nüüd hõlmab see sadu linnu USAs, Kanadas, Euroopas, Aasias, Aafrikas ja Austraalias. Teenus arvutab teekonna, sõiduks kuluva aja ja rahakulu ning võimaldab võrrelda ühistranspordiga ja autoga plaanitavat teekonda. 2007. aasta oktoobris väljus Google Transit Google Labs'ist ning see integreeriti täielikult Google Maps rakendusse.[15]

Google Biking directions[muuda | redigeeri lähteteksti]

10. märtsil 2010 lisas Google Google Maps rakendusele võimaluse otsida rattateid. Valitav kaardikiht näitab erinevat tüüpi jalgrattateid – alates spetsiaalsetest jalgrattateedest kuni eelistatavate teedeni. Google Biking directions (Google rattarajad) teenus on hetkel kasutatav vaid USAs.[16][17]

Google My Maps[muuda | redigeeri lähteteksti]

2007. aasta aprillis lisati Google'i kohalikele otsingukaartidele uus rakendus nimega My Maps (minu kaardid). See lubab kasutajatel ja ettevõtetel luua oma kaardi, asetades kaardile tähiseid, mitmeosalisi jooni ning hulknurki. Rakendus joonistub otse kaardi peale. My Maps pakub kasutamiseks 84 eelnevalt loodud tähist baaridest ja restoranidest veebikaamerate ja maavärina sümboliteni. Kasutaja saab valida nii joonte kui ka hulknurkade värvi, suurust ja läbipaistvust. My Maps rakendusega muudetud kaarte saab salvestada hilisemaks vaatamiseks ning neid saab teha kas avalikuks või märkida isiklikuks.

Kõikide My Map elementide juurde kuulub ka muudetav silt. See sisaldab teksti, rikasteksti või HTMLi. HTMLi abil saab lisada manustada ka videoid või muid elemente.

My Maps'i väljatuleku ajal ei olnud võimalik lisada loodud kaarte veebilehele või blogisse. Nüüd on mõned iseseisvad veebilehed loonud tööriistu, millega kasutajad saavad lisada kaarte teistele lehekülgedele ning lisada neile muid funktsioone.[18] Versioon 2.78 on aga ka My Maps rakenduses kaartide teistele veebilehtedele lisamise võimalikuks teinud.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. "Google Transit: A Great Asset to ‘Google Maps’". 
 2. "What is the Google Maps API?". 
 3. Australian Broadcasting Corporation. "ABC Fora- Lars Rasmussen on Inventing Google Maps". Abc.net.au. Vaadatud 2010-01-12. 
 4. Google Earth prompts security fears. 08/08/2005. ABC News Online
 5. "Blurred Out: 51 Things You Aren't Allowed to See on Google Maps". 
 6. http://elliottback.com/wp/archives/2005/04/08/google-maps-the-white-house/
 7. Google support forum Clouds over Delhi
 8. "Hows does Google Maps work". Techpogo.com. 2009-01-25. Vaadatud 2010-01-12. 
 9. New Maps on our Point and Click Forecast Pages
 10. Google Earth FAQ (Google Earth ja Google Maps kasutavad samu fotosid)
 11. "Google Moon". Moon.google.com. Vaadatud 2010-01-12. 
 12. "Intelligent Systems Division | Project". Ti.arc.nasa.gov. Vaadatud 2010-01-12. 
 13. "About Google Mars". Google.com. Vaadatud 2010-01-12. 
 14. Chan, Sewell (2008-09-23). "Google Transit Expands to New York - City Room Blog - NYTimes.com". Cityroom.blogs.nytimes.com. Vaadatud 2010-01-12. 
 15. "Google LatLong: Google Transit Graduates from Labs". Google-latlong.blogspot.com. 2007-10-03. Vaadatud 2010-01-12. 
 16. Biking directions added to Google Maps
 17. It's time to bike
 18. "embed my maps – Google Search". Google.co.uk. Vaadatud 2010-01-12.