Mercatori universaalne põikprojektsioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Utm-zones.jpg
Mercatori projektsioon võrreldes riikide tegeliku suhtelise suurusega

Mercatori universaalne põikprojektsioon (inglise keeles Universal Transverse Mercator (UTM)) on kaardiprojektsiooni liik. Sisuliselt on see liitprojektsioon, kus iga tsooni kohta moodustatakse oma ristkoordinaatide süsteem. UTM-süsteemil põhinevad paljude riikide ristkoordinaadistikud (Eesti oma mitte). Soomlased nimetavad oma kaardiprojektsiooni Gaussi-Krügeri projektsiooniks. Rootslased kutsuvad oma versiooni sarnaselt venelastega Gaussi projektsiooniks. Mõlemad süsteemid põhinevad Mercatori põikprojektsioonil.

UTM-projektsiooniga käib kokku UTM-koordinaatide süsteem ja kaardilehtede nomenklatuur, mille aluseks on 6-kraadised pikkuskraaditsoonid ja 8-kraadised laiuskraadi vööndid. Tsoone loendatakse ööpäevarajast alates ida suunas 1–60, laiusvööndeid alates 80° ll kuni 80° tähestikuga C-X. Koordinaatide alguspunkt asub iga tsooni jaoks eraldi ekvaatori ja telgmeridiaani ristumisest 500 kilomeetrit läänes ja 10 000 kilomeetrit lõunas.

UTM on nime saanud flaami kartograafi Gerardus Mercatori (1512–1594) järgi.

UTM Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis kasutatakse UTM rahvusvahelise koostöö tasandil sõjanduses, loodusteadustes jms asukoha viitamiseks. Kuna UTM on NATO standardiks, siis see koordinaatsüsteem ja sellega kaasnev kaardijagu on aluseks võetud ka kaitsejõudude 50-tuhandeliste kaartide puhul. UTM võrk kantakse ka Eesti põhi- ja baaskaardile. Eesti bioloogid on pikemat aega UTM viitamise süsteemi kasutanud leiukohtade ülesmärkimisel.

Suhteline suurus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna Maa on ümmargune, aga kaart lame, tekivad riikide kahemõõtmelisele pildile paigutamisel mõõtmenihked – mida kaugemal asub riik ekvaatorist, seda suuremaks on venitatud selle piirid võrreldes tema tegeliku suurusega. Nii on Gröönimaa kaardil suurem kui Aafrika, kuigi tegelikkuses on saar kontinendist kordades väiksem, vastavalt 2,2 mln. km2 vs. 30 mln. km2.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heino Mardiste. "Mercator 500: flaami kartograaf, kellest sai atlase isa". Eesti Loodus, Märts 2012. Vaadatud 29.11.2021.