Google Earth

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Google Earth (algselt nimega EarthViewer 3D) on firma Google mitmeplatvormiline programm planeet Maa liitfotode vaatamiseks.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earth võimaldab vaadata kogu maailma paiku linnulennult, ükskõik kui kõrgelt, pannes kokku tervikpildi paljudest satelliidipiltidest. See lubab kasutajatel vaadata linnu, tänavaid, maju jne. Satelliidipildi kvaliteet on varieeruv, mõnes eraldatumas ja vähemasustatud kohas on pilt üpriski halb. Google Earthi on kolmes variandis: Google Earth – tasuta versioon, piiratud kasutusvõimalustega; Google Earth Plus – praeguseks katkestatud, sisaldas lisavõimalusi; Google Earth Pro – loodud kommertslikuks kasutuseks ja selle eest peab maksma.

Google Earthis saab liikuda sisestades koordinaate või lihtsalt hiirega mingile kohale liikudes. Esimene täiesti 3D-s vaadeldav linn oli Hamburg aastal 2007. Google Earth on saadaval väga paljudes keeltes (37 keelt, neist 4 on kahes variandis) siinkohal toome välja, et Google Earth on saadaval Läti ja Leedu keeles, kuid mitte veel Eesti keeles.

Google Earth koosneb paljudest võimalustest e kihtidest, millest näiteks üks on Vikipeedia. Seega jõudes kaardil mingi punktini on kohe võimalik näha pilti ja lugeda Vikipeediast sellekohast artiklit. Nüüdsest on võimalik läbi Google Earthi ka kasutada lennusimulaatorit, millega piloot saab valida lennu alustamiseks ükskõik missuguse koha maailmas, seega saab katsetada piloodiametit. Lennusimulaatoril on kolm kiirklahvikombinatsiooni, mis varieeruvad olenevalt programmist: Control+Alt+A, Control+A, või Command+Option+A. Sellega Google Earthi võimalused ei piirdu, veel on võimalik vaadata teedel liiklusummikute kohti.

Google Sky[muuda | muuda lähteteksti]

Lisati Google Earthile 2007. aastal. see võimaldab kasutajal vaadelda taevatähti. Programm valmis koostöös STScI-ga (Space Telescope Science Institute), mis on Hubble Kosmoseteleskoobi teaduslik keskus.


Tarkvara on kritiseerinud paljude riikide julgeolekuasutused, kuna nende arvates rikub Google Earth nende privaatsust ja on lausa ohuks rahvuslikule julgeolekule, sest tarkavara pakub kõige muu hulgas ka sõjaväelist informatsiooni ja võib leida kasutust terroristide poolt. Kuna Google Earth pakub kõrgresolutsiooniga pilte tuumajaamadest, presidentide residentsidest jne, võib programmi tõepoolest pidada ohuks julgeolekule.

Google Earthi kihid[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earthi kihid, mis aitavad kokku viia geograafilist kohta ja sellekohast infot:

1. Panoramio (üks Google Inc.-i pakutavatest programmidest), näitab suure relevantsusega pilte, mis on üles laaditud Panoramiosse

2. Teedevõrgustik, kus iga erinev tee kategooria on märgitud erimärgistusega.

3. 3D-ehitised, mis näitab maailma suurlinnade ehitisi 3D-pildina (graafika on üpriski väikese resolutsiooniga)

4. Google'i tänavavaade, millega saab 360° panoraamvaate suurlinnade tänavatest

5. Piirimärgistus, kus riikide piirid on märgitud, olenevalt liigist, eri värvidega

6. Liiklus, kus kasutaja saab vaadelda teede läbilaskevõimet

7. Ilm, kust saab informatsiooni ilma kohta kogu maailmas

8. Pildigalerii, mis on tehtud koostöös paljude institutsioonidega

9. Ookean, mis võimaldab tutvuda ookeanide ja veealuse maailmaga

10. Globaalne teadlikkus, mis avardab inimeste silmaringi erinevate globaalprobleemide kohta

11. Kasutajatele huvi pakkuvad teenindusasutused ja vabaaja veetmise kohad

12. Taevas, kus saab tutvuda taevatähtedega ja nende asukohaga

13. Planeet Marss, kus saab tutvuda Marsi pinna reljeefiga

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]