Google Earth

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Google Earth (algul nimega EarthViewer 3D) on ettevõtte Google mitmeplatvormiline programm planeedi Maa liitfotode vaatamiseks.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earth võimaldab vaadata kogu maailma paiku linnulennult, ükskõik kui kõrgelt, pannes kokku tervikpildi paljudest satelliidipiltidest. See lubab kasutajatel vaadata linnu, tänavaid, maju jne. Satelliidipildi kvaliteet on varieeruv, mõnes eraldatumas ja vähemasustatud kohas on pilt üpriski halb. Google Earthi on kolmes variandis: Google Earth – tasuta versioon, piiratud kasutusvõimalustega; Google Earth Plus – praeguseks katkestatud, sisaldas lisavõimalusi; Google Earth Pro – loodud kommertslikuks kasutuseks ja selle eest peab maksma.

Google Earthis saab liikuda sisestades koordinaate või lihtsalt hiirega mingile kohale liikudes. Esimene täiesti 3D-s vaadeldav linn oli Hamburg aastal 2007. Google Earth on saadaval väga paljudes keeltes (37 keelt, neist 4 on kahes variandis), kusjuures on Google Earth saadaval läti ja leedu keeles, kuid mitte veel eesti keeles.

Google Earth koosneb paljudest võimalustest e kihtidest, millest näiteks üks on Vikipeedia. Seega jõudes kaardil mingi punktini on kohe võimalik näha pilti ja lugeda Vikipeediast sellekohast artiklit. Nüüdsest on võimalik läbi Google Earthi ka kasutada lennusimulaatorit, millega piloot saab valida lennu alustamiseks ükskõik missuguse koha maailmas, seega saab katsetada piloodiametit. Lennusimulaatoril on kolm kiirklahvikombinatsiooni, mis varieeruvad olenevalt programmist: Control+Alt+A, Control+A, või Command+Option+A. Sellega Google Earthi võimalused ei piirdu, veel on võimalik vaadata teedel liiklusummikute kohti.

Pildi kujutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earthi pildid kuvatakse digitaalsel gloobusel, mis kuvab planeedi pinna ühe liitpildi abil. Sisse suumides muutuvad kujutised detailsemaks ning need kujutised hangitakse satelliitidelt või lennukitelt. Google Earth kasutab Landsat 8 kõrge kvaliteediga ja suurema sagedusega kujutisi. Pilte hoiustatakse Google'i serverites, mis internetiühenduse abil käivitatakse programmi avamisel. Piltide eraldusvõime ulatub 15 meetrist  15 sentimeetrini. Suure osa Maa kohta kasutab Google Earth “NASA Shuttle Radar Topography Missioni” kogutud digitaalsete kõrgusmudelite andmeid. See loob mulje kolmemõõtmelisest maastikust.

3D-kujutis[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed Google Earthi 3D-hooned loodi 3D-modelleerimise rakendustega nagu SketchUp ja alates 2009. aastast Building Makeri abil, mis laaditi 3D Warehouse'i kaudu üles Google Earth. 2012. aasta juunis teatas Google, et asendab kasutajate loodud 3D-hooned automaatselt genereeritud 3D-võrguga. See võetaks kasutusele järk-järgult, alustades valitud suurematest linnadest, välja arvatud sellised linnad nagu London ja Toronto, mis nõudsid oma suure hulga hoonete üksikasjalike kujutiste töötlemiseks rohkem aega. Põhjuseks tuuakse 3D-hoonete suurem ühtlus ja konkureerimine Nokia Here'i ja Apple Mapsiga, mis seda tehnoloogiat juba kasutasid. 2016. aasta alguseks olid 3D-kujutised laienenud sadadesse linnadesse enam kui 40 riigis, sealhulgas kõigis USA osariikides ja hõlmates kõiki kontinente peale Antarktika.

Tänavavaade[muuda | muuda lähteteksti]

15. aprillil 2008 lisas Google Google Earth versiooniga 4.3 tänavavaate, mis kuvab 360° panoraamfotosid tänava tasandil valitud linnadest ja nende ümbrusest. Fotod on tehtud autodele paigaldatud kaameratega, neid saab vaadata erinevas mõõtkavas ja mitme nurga alt ning on navigeeritavad neile pandud noole ikoonide järgi. Google Earthi tänavavaate abil saavad kasutajad külastada ja uurida 30 UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud saiti koos ajaloolise kirjeldusega. Nende paikade hulka kuuluvad näiteks suur püramiid, Taj Mahal, Sagrada Família, Dolomiidid, ja kuninglik botaanikaaed.

Google Sky[muuda | muuda lähteteksti]

Lisati Google Earthile 2007. aastal. see võimaldab kasutajal vaadelda taevatähti. Programm valmis koostöös STScI-ga (Space Telescope Science Institute), mis on Hubble'i kosmoseteleskoobi teaduslik keskus.

Tarkvara on kritiseerinud paljude riikide julgeolekuasutused, kuna nende arvates rikub Google Earth nende privaatsust ja on lausa ohuks rahvuslikule julgeolekule, sest tarkavara pakub kõige muu hulgas ka sõjaväelist informatsiooni ja võib leida kasutust terroristide poolt. Kuna Google Earth pakub kõrgresolutsiooniga pilte tuumajaamadest, presidentide residentsidest jne, võib programmi tõepoolest pidada ohuks julgeolekule.

Google Earthi kihid[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earthi kihid, mis aitavad kokku viia geograafilist kohta ja sellekohast infot:

 1. Panoramio (üks Google Inci pakutavatest programmidest), näitab suure relevantsusega pilte, mis on üles laaditud Panoramiosse
 2. Teedevõrgustik, kus iga erinev tee kategooria on märgitud erimärgistusega.
 3. 3D-ehitised, mis näitab maailma suurlinnade ehitisi 3D-pildina (graafika on üpriski väikese eraldusvõimega)
 4. Google'i tänavavaade, millega saab 360° panoraamvaate suurlinnade tänavatest
 5. Piirimärgistus, kus riikide piirid on märgitud, olenevalt liigist, eri värvidega
 6. Liiklus, kus kasutaja saab vaadelda teede läbilaskevõimet
 7. Ilm, kust saab informatsiooni ilma kohta kogu maailmas
 8. Pildigalerii, mis on tehtud koostöös paljude institutsioonidega
 9. Ookean, mis võimaldab tutvuda ookeanide ja veealuse maailmaga
 10. Globaalne teadlikkus, mis avardab inimeste silmaringi erinevate globaalprobleemide kohta
 11. Kasutajatele huvi pakkuvad teenindusasutused ja vaba aja veetmise kohad
 12. Taevas, kus saab tutvuda taevatähtedega ja nende asukohaga
 13. Planeet Marss, kus saab tutvuda Marsi pinna reljeefiga

Google Earthi versioonid[muuda | muuda lähteteksti]

 • Google Earth ProDesktopi paljude funktsioonidega versioon, sealhulgas satelliidi- ja aerofotode kuvamine, suur kogus kaardistavate andmete kihte, tööriistad uute andmete loomiseks ja GPS-i andmete importimise võimalus. Täiendavad võimalused hõlmavad ringide ja hulknurksete alade mõõtmist ning suure eraldusvõimega kujutiste salvestamist ja printimist.
 • Google Earth for Web – kergesti kasutatav ja lihtsasti ligipääsetav veebipõhine versioon, mille funktsioonid on limiteeritud.
 • Google Earth for Mobile – rakendus, mis funktsioonidelt on sarnane veebipõhise Google Earth-iga. Vaatamisvõimalused samad, kuid programme ei saa koostada.
 • Earth Engine – versioon, mis seob satelliidipildid ja georuumilised andmed erinevate analüüsitööriistadega, mis lasevad kasutajal lisada oma algorütme erinevate rakenduste jaoks.
 • Enterprise – versioon, mis muudab kujutised ja georuumilised andmed kättesaadavaks korporatsioonidele.

Google Earth Engine[muuda | muuda lähteteksti]

Google Earth Engine on pilvandmetöötluse platvorm satelliidipiltide ning muude georuumiliste andmete töötlemiseks. See tagab kõigile ligipääsu suurtele satelliidipiltide andmebaasile. Google Earth Engine rakendusaladeks on näiteks muutuste vaatlemine põllumajanduses, loodusressurssides ning kliimas, kasutades georuumilisi andmeid satelliitidelt. Seiret viiakse läbi Landsati satelliidiga ning Google Earth Engine põhineb andmetel antud satelliidi programmilt.

Tänu Google Earth Engine ja Google Cloud Storage’ile on Landsat ja Sentinel-2 andmestik kergesti kättesaadav nii teadlastele, kui ka tavainimestele. Programmis on rakendatud JavaScripti ja Pythoni programmeerimise liidesed, mis võimaldab teha serveritele päringuid ja graafilist kasutajaliidest.

2013. aastal koostasid teadlased Marylandi ülikoolis Earth Engine'i abil esimesed kõrge eraldusvõimega ülemaailmse metsakatte ja kadude kaardid, mis andsid aimu ülemaailmse metsakatte üldisest vähenemisest. Teised Earth Engine'i varasemad rakendused hõlmasid mitmesuguseid teemasid, sealhulgas tiigrite elupaikade jälgimine, malaaria riskiga alade kaardistamist, ülemaailmset pinnavee osakaalu, iga-aastast metsaga kaetud pindade osakaalu hindamist jne. Sellest ajast alates on Earth Engine'is töödeldud andmeid kasutatud erinevates valdkondades, sealhulgas metsandus ja põllumajanduses, hüdroloogias, loodusõnnetuste hindamisel, linnade kaardistamisel, atmosfääri- ja pinnase kaardistamisel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]