Tartu Noortekoor

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tartu Noortekoor
Asukoht Tartu
Asutatud 1. aprill 1983
Liik segakoor
Dirigent Riho Leppoja, Kadri Leppoja, Markus Leppoja

Tartu Noortekoor (varem Tartu Koolinoorte Segakoor) on Tartus tegutsev noorte segakoor. Koori asutas 1983. aastal siiani peadirigendina tegutsev Riho Leppoja. 1996. aastast töötab dirigendina ka Kadri Leppoja ning 2001. aastast on koori hääleseadja Viviane Kallaste. Koori dirigentide seas on ka Markus Leppoja.

Koor koosneb 16–30-aastastest lauljatest, kellest suure osa moodustavad Tartus õppivad tudengid. Kooris on läbi aastate laulnud 50–80 noort.

Koor esitab mitmekesist repertuaari ning esineb 10–15 korda aastas iseseisvatel kontsertidel, ühisesinemistel ja festivalidel. Pea igal aastal võtab koor osa rahvusvahelistest konkurssidest Eestis ja välismaal ning Eesti Segakooride Liidu võistulaulmisest Tartus. Koor on osalenud kõigil tegutsemisaja jooksul toimunud noorte laulupidudel ja mitmel üldlaulupeol.

Aastal 2005 andis Eesti Kooriühing Tartu Noortekoorile aasta koori aunimetuse.[1] 2003. ja 2007. aastal sai koor Tartu kultuurikandja aunimetuse harrastusliku ühenduse kategoorias.[2]

Repertuaar[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti heliloojatest on kõige enam lauldud M. Härma, C. Kreegi, M. Saare, R. Tobiase, G. Ernesaksa, V. Tormise, R. Eespere, U. Sisaski ja O. Ehala teoseid.

Maailma muusikaliteratuurist on kavades olnud T. Weelkes, T. Tomkins, W. Byrd, Passereau, G. Allegri, A. Banchieri, H. Schütz, J. S. Bach, A. Scarlatti, H. Purcell, J. M. Haydn, W. A. Mozart, G. Fauré, E. Grieg, J. Rheinberger, G. Verdi, C. Saint-Saëns, Z. Kodály, J. Sibelius, K. Nystedt, E.Whitacre jne.[3]

Suurvormid[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks väikevormidele, millele koor peamiselt keskendub, kantakse traditsiooniliselt igal sügisel või jõuluajal ette suurvorm, mida tihti on esitatud koostöös teiste kooridega:

Lisaks on koor iseseisvalt ette kandnud järgmisi suurvorme:

Tartu Noortekoor on teinud suurvormide esitamisel tihedat koostööd Vanemuise sümfooniaorkestriga.

Konkursid ja võistlused[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvahelised konkursid[muuda | muuda lähteteksti]

"Tuljaku" võistulaulmised[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Eesti kooriühingu aastapreemiad 2005". Eesti Kooriühing. Vaadatud 27.11.2018.
  2. "Kultuuri aasta aunimetus Kultuurikandja". Failitüüp: PDF. Vaadatud 27.11.2018.
  3. 3,0 3,1 "Ajalugu". Tartu Noortekoor. Vaadatud 27.11.2018.
  4. 4,0 4,1 "Tunnustused". Tartu Noortekoor. Vaadatud 27.11.2018.