Alessandro Scarlatti

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Alessandro Scarlatti.jpg

Alessandro Scarlatti (2. mai 166024. oktoober 1725) oli itaalia barokkhelilooja. Ta on tuntud eelkõige tänu oma ooperitele. Ta oli üks Napoli ooperikoolkonna rajajaist.

Ta õppis Roomas helilooja Giacomo Carissimi käe all pool aastat (1770), õppides meisterlikult valitsema kontrapunktistiili. Tema meloodiameel arenes tänu Antonio Stradella mõjutustele, kes ka tegutses Roomas. Napolis leiutab stiili, mis saab põhiliseks kuni Mozarti aegadeni välja, just aaria struktuuri osas, milles valitseb instrumentaalse saatega retsitatiiv ja da capo- aariad. Tema muusika muutub eriliselt nõudlikuks ja virtuoosseks ning mis nõuab esitajalt teksti täpset tundmist ja sõna edasiandmise oskust. Napoli koolkonna esindajaid: Pergolesi, Duni, Paisiello, Piccinni, Ciampi, Jommelli. Põhiliselt kirjutas A. Scarlatti sopranihäälele (sh 700 kantaati). Teosed: 59 ooperit, sh „Griselda“ (1721), „Il trionfo dell´onore“ (1718) jne

Tema tuntumate laulude hulka kuulub Mario aaria "Le violette" ooperist "Pirro e Demetrio" (1694), mida tuntakse lihtsalt kui vana klassika laulu.