Haapsalu Maria-Magdaleena kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Haapsalu Maarja õigeusu kirik 2011 regnr.15420 jpg.jpg
Maarja-Magdaleena Õigeusu kirik Haapsalus.JPG
Haapsalu Maria-Magdaleena kirik.jpg

Haapsalu Maria-Magdaleena kirik on õigeusu kirik, mis asub Haapsalus, Rüütli tänav 2. Kirik on arvele võetud ehitismälestisena.

Kirikut kasutab Haapsalu Maria-Magdaleena kogudus.

Kirikuhoone[muuda | muuda lähteteksti]

Kirik on ehitatud klassitsismijärgses eklektilises laadis, kus on kasutatud vene kirikuarhitektuurielemente.[1] Hoone on ristikujuline paekiviehitis, kaheksatahulise haritorniga. Annetusi kiriku ehitamiseks hakati koguma aastal 1845 ja hoone pühitseti aastal 1852; pühitsemistseremoonia peeti 21. juulil 1852. Kirik pühitseti püha apostlisarnase Maarja Magdaleena auks. Pühitsejateks olid Sankt-Peterburi metropoliit Nikanor, Moskva metropoliit Filaret, Riia peapiiskop Platon ja õigeusu kiriku Tallinna piiskop Kristofor, Venemaa keiser Nikolai I ja keisrinna Marija Aleksandrovna juuresolekul.

Maria-Magdaleena kiriku juurde ehitati 1859. aastal kaks elamut aadressil Linda tänav 2 ja 4, milles on läbi aegade elanud kirikuametit pidanud inimesed.

1964. aastal kirik suleti ja kogudus hakkas kasutama Haapsalu Püha Aleksander Nevski kirikut Haapsalu vanal kalmistul, kirikuhoonet kasutati laona.

Kogudus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Haapsalu Maria-Magdaleena kogudus

1993. aastal jagunes kogudus kaheks. Need, kes soovisid jääda Moskva ja kogu Venemaa patriarhi kanoonilisse jurisdiktsiooni, jäid Aleksander Nevski kirikusse.

Haapsalu Maria-Magdaleena kirikuhoone tagastati Konstantinoopoli patriarhaadi kanoonilises alluvuses oleva Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Haapsalu kogudusele 1994. aastal ja esimene jumalateenistus peeti taas 22. juulil 1994. aastal. Esialgu jagati ruume Haapsalu adventkogudusega, kuni neil valmis 2001. aastal oma Haapsalu adventkirik[2].

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]