Tori vald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest vallast; varasemate valdade kohta vaata leheküljelt Tori vald (täpsustus)

Tori vald


Pindala: 611 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 11 879 (1.01.2020)
EHAKi kood: 0809[2] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Sindi

Tori vald on vald Pärnu maakonna idaosas.

Tori vald moodustati 2017. aastal Are valla, Sauga valla, Sindi linna ja senise Tori valla ühinemisel.

Vallavalitsus asub Sindi raekojas aadressil Pärnu mnt 12, Sindi. Teenuskeskused asuvad Sauga alevikus, Tori alevikus ja Are alevikus.

Asustusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vallas on üks linn (Sindi), kolm alevikku ja 41 küla.

Alevikud
Are, Tori, Sauga
Külad
Aesoo, Eametsa, Eavere, Elbi, Elbu, Jõesuu, Kiisa, Kildemaa, Kilksama, Kuiaru, Kurena, Kõrsa, Lepplaane, Levi, Mannare, Muraka, Murru, Muti, Niidu, Nurme, Oore, Parisselja, Piistaoja, Pulli, Pärivere, Randivälja, Riisa, Rätsepa, Räägu, Rütavere, Selja, Suigu, Taali, Tabria, Tammiste, Tohera, Urge, Urumarja, Vainu, Võlla, Võlli

Haridus ja noored[muuda | muuda lähteteksti]

Tori vallas on kolm põhikooli ja üks gümnaasium: Are kool Are alevikus, Sauga põhikool Nurme külas, Tori põhikool Tori alevikus ja Sindi gümnaasium Sindis. Sindis tegutseb ka Karl Rammi nimeline Sindi muusikakool. Lasteaedu on viis: Sindi lasteaed, Jänesselja lasteaed, Tammiste lasteaed, Are kooli Suigu lasteaed ja Tori lasteaed.

Noored käivad koos ja saavad huviringides osaleda kolmes noortekeskuses – Sindis, Saugas ja Ares, ning Suigu noortetoas.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvamajasid on neli: Are huvikeskus, Sindi seltsimaja, Suigu seltsimaja ja Tori rahvamaja. Lisaks korraldatakse kultuurisündmusi Sauga avatud noortekeskuses. Muuseumid asuvad Tori alevikus ja Sindi linnas. Tori valla raamatukogu haruraamatukogud asuvad Sindi linnas, Are alevikus, Tori alevikus ja Sauga alevikus, Urge külas ja Suigu külas. Tammiste külas töötab välisteeninduspunkt, Jõesuu külas Jõesuu raamatulaenutus. Vallas on kolm kirikut: Eesti Sõjameeste Mälestuskirik Toris, Sindi õigeusu kirik, Randivälja Kristuse Sündimise kirik. Võlla külas asub Suigu palvela.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Spordisõpradel on treeninguteks võimalik kasutada Sindi gümnaasiumi võimlat, Sauga teenuskeskuses asuvat spordisaali, Are huvikeskuse spordisaali ja Tori põhikooli võimlat, samuti mitmesuguseid spordirajatisi. Staadionid asuvad valla koolide juures.

Hoolekandeasutused[muuda | muuda lähteteksti]

Hoolekandeasutused on Tori sotsiaalmaja, Are valla sotsiaalmaja ja Sindi sotsiaaltöökeskus.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pulli külast on leitud Eesti vanima inimasula jälgi. Tori on kuulus Tori põrgu ja hobusekasvanduse poolest, Jõesuus viib üle Pärnu jõe maakonnaa pikim rippsild. Loodusturistide seas on hinnatud paik Soomaa, sealne jõgede üleujutus ja suurvesi on saanud nimeks viies aastaaeg. Sindis on palju arhitektuurse väärtusega ja ajaloomälestisteks tunnistatud hooneid – kalevivabriku hooned ja vabriku elamud Pärnu maantee ääres, endise Sindi raudteejaama hooned koos kõrvalasuva kolme puitelamuga Paide maantee ääres jne. Võimas Sindi pais on rohkem kui poolteist sajandit  olnud pinnuks silmas kaluritele ja jõeäärsetele elanikele. Nüüdseks on pais lammutatud ja selle asemele on kerkimas Baltimaade võimsaim tehiskärestik. Niidu külas asub riikliku arheoloogiamälestisena kaitse alla võetud Akupere linnus ning Eesti suurim alpakakasvandus. Are mõisapark on kaitse alla võetud nahkhiirte elupaigana.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]