Tori vald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest vallast; varasemate valdade kohta vaata leheküljelt Tori vald (täpsustus)

Tori vald


Pindala: 611 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 11 946 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 19,5 in/km²
EHAKi kood: 0809[3] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Sindi
Eesti Tori vald 2017.svg

Tori vald on vald Pärnu maakonna idaosas.

Tori vald moodustati 2017. aastal Are valla, Sauga valla, Sindi linna ja senise Tori valla ühinemisel.

Vallavalitsus asub Sindi raekojas aadressil Pärnu mnt 12, Sindi. Teenuskeskused asuvad Sauga alevikus, Tori alevikus ja Are alevikus.

Asustusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vallas on üks linn (Sindi), kolm alevikku ja 41 küla.

Alevikud: Are, Tori, Sauga.

Külad: Aesoo, Eametsa, Eavere, Elbi, Elbu, Jõesuu, Kiisa, Kildemaa, Kilksama, Kuiaru, Kurena, Kõrsa, Lepplaane, Levi, Mannare, Muraka, Murru, Muti, Niidu, Nurme, Oore, Parisselja, Piistaoja, Pulli, Pärivere, Randivälja, Riisa, Rätsepa, Räägu, Rütavere, Selja, Suigu, Taali, Tabria, Tammiste, Tohera, Urge, Urumarja, Vainu, Võlla, Võlli.

Haridus ja noored[muuda | muuda lähteteksti]

Tori vallas on kolm põhikooli – Are kool Are alevikus, Sauga põhikool Nurme külas, Tori põhikool Tori alevikus ja Sindi gümnaasium. Sindis tegutseb ka Karl Rammi nimeline Sindi muusikakool. Lasteaedu on viis: Sindi lasteaed, Jänesselja lasteaed, Tammiste lasteaed, Are kooli Suigu lasteaed ja Tori lasteaed.

Noored käivad koos ja saavad huviringides osaleda Sindi, Sauga ja Are noortekeskuses ning Suigu noortetoas.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Tori valla kultuurikeskus hõlmab Sindi seltsimaja, Are huvikeskust, Tori rahvamaja ja Sauga Musta Maja. Muuseumid asuvad Tori alevikus ja Sindi linnas. Tori valla raamatukogu haruraamatukogud asuvad Sindi linnas, Are alevikus, Tori alevikus, Sauga alevikus, Urge külas ja Suigu külas. Tammiste külas töötab väliteeninduspunkt. Jõesuu külas pakub raamatukoguteenust Jõesuu raamatulaenutus, mida veab eest MTÜ Viira Arendusselts.

Vallas on kolm kirikut: Eesti sõjameeste mälestuskirik Toris, Sindi õigeusu kirik ja Randivälja Kristuse sündimise kirik. Võlla külas asub Suigu palvela.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Spordisõpradel on treeninguteks võimalik kasutada Sindi gümnaasiumi võimlat, Sauga teenuskeskuses asuvat spordisaali, Are huvikeskuse spordisaali ja Tori põhikooli võimlat, samuti mitmesuguseid spordirajatisi. Staadionid asuvad valla koolide juures.

Hoolekandeasutused[muuda | muuda lähteteksti]

Hoolekandeasutused on Tori sotsiaalmaja, Are valla sotsiaalmaja ja Sindi sotsiaaltöökeskus.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pulli külast on leitud Eesti vanima inimasula jälgi. Tori on kuulus Tori põrgu ja hobusekasvanduse poolest, Eesti sõjameeste mälestuskirikus annavad ametivande Eesti politseinikud ja ohvitserid. Jõesuus viib üle Pärnu jõe maakonna pikim rippsild. Loodusturistide seas on hinnatud paik Soomaa, sealne jõgede üleujutus ja suurvesi on saanud nimeks viies aastaaeg. Soomaa pälvis Euroopa kaitsealade liidult 2020.–2025. aastaks loodussäästliku turismi kvaliteedimärgi. Sindis on palju arhitektuurilise väärtusega ja ajaloomälestisteks tunnistatud hooneid – kalevivabriku hooned ja vabriku elamud Pärnu maantee ääres, endise Sindi raudteejaama hooned koos kõrvalasuva kolme puitelamuga Paide maantee ääres jne. Võimas Sindi pais on rohkem kui poolteist sajandit  olnud pinnuks silmas kaluritele ja jõeäärsetele elanikele. Nüüdseks on pais lammutatud ja selle asemele on kerkinud Baltimaades ainulaadne tehiskärestik, mis võimaldab sel veesporti harrastada. Niidu külas asub Eesti suurim alpakakasvandus ja riikliku arheoloogiamälestisena kaitse alla võetud Akupere linnus. Are mõisa park on kaitse alla võetud nahkhiirte elupaigana.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]