Laste Eurovisiooni lauluvõistlus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Laste Eurovisiooni lauluvõistlus (inglise: Junior Eurovision Song Contest, prantsuse: Concours Eurovision de la Chanson Junior) on rahvusvaheline lauluvõistlus, mida korraldab Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) alates 2003. aastast. Lauluvõistlus korraldatakse igal aastal erinevas Euroopa linnas.

Iga osalev ringhääling saadab võistlusele laulu, mille pikkus on 2 minutit 30 sekundit kuni 2 minutit 45 sekundit. Iga laul esindab riiki, mille ringhääling lauluvõistlusel osaleb. Televaatajad osalevatest riikidest on palutud hääletama oma lemmiku poolt läbi telehääletuse. Kuid on ka kasutusel tagavara žürii kui ringhäälingul pole võimalust näidata lauluvõistlust otseülekandena või kui telehääletus ebaõnnestub. Kümme laulu, mis saavad kõige rohkem laule ühelt riigilt, saavad vastavalt punkte 1–8, 10 ja 12 punkti. Kogu võistluse võitja on see, kes kogub kõikide riikide peale kõige rohkem punkte.

Lauluvõistlus on avatud kõigile ringhäälingutele, mis on EBU liikmed. Lauluvõistlus sarnaneb väga Eurovisiooni lauluvõistlusega, mille järgi on ka Laste Eurovisiooni lauluvõistlus nime saanud. Esialgselt oli lauluvõistlus avatud kõigile lastele vanuses 8–15, kuid alates 2007. aastast on lubatud kitsendati lubatud vanusevahet ning praegu on lubatud osaleda kõigil lastel vanuses 10–15.

Lisaks osalevatele riikidele on lauluvõistlust ülekantud ka mujal maailmas, sealhulgas Austraalias, Eestis, Soomes, Saksamaal ja Iisraelis. Alates 2006. aastast on lauluvõistlus ülekantud ka läbi interneti Laste Eurovisiooni lauluvõistluse ametlikul kodulehel. Edastusel kasutatakse Octoshape P2P tehnoloogiat.

Lauluvõistluse ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ksenia Sitnik, kes tõi Valgevenele esimese võidu lauluga Mõ Vmeste

Lauluvõistluse idee pärineb 2000. aastast, kui Danmarks Radio korraldas kahel aastal järjest lauluvõistlust Taani lastele. Seda ideed laiendati ning korraldati Skandinaavia lauluvõistlus. 2002. aastal korraldas Taani laste lauluvõistluse MGP Nordic, kus võistlesid Taani, Norra ja Rootsi. EBU tuli sealt ideele korraldada lauluvõistlus, kus Euroopa lapsed saaksid omavahel võistelda. Taanil paluti korraldada esimene lauluvõistlus, sest neil oli kogemusi nii oma võistluste kui ka MGP Nordic korraldamisel.

Teise lauluvõistluse korraldamisel tekkisid probleemid toimumiskohaga. Esialgu pidi võistlust korraldama Briti ringhääling ITV, kuid hiljem ITV teatas, et finantsprobleemide tõttu kontserti siiski Suurbritannias siiski ei toimu. On arvatud, et üheks otsuse põhjuseks võis olla ka vaadatavuse reiting, mis oli väiksem kui ITV oli oodanud. Selle järel EBU tegi pakkumise korraldada lauluvõistlus Horvaatia ringhäälingule HRT, kes oli varasema võistluse võitnud. Lauluvõistlus pidi toimuma Zagrebis, kuid HRT teatas, et "unustas" broneerida saaliga hoone, kus lauluvõistlus võiks toimuda. Viis kuud enne lauluvõistlust pakkus Norra ringhääling NRK välja võimaluse korraldada lauluvõistlus Lillehammeris.

Alates 2004. aastast peavad kõik ringhäälingud, kes on huvitatud korraldamisest, esitama EBU-le kandidatuuri. Belgia oli esimene riik, kes edukalt taotles 2005. aasta Laste Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamise õigust.

Kõik võistlused on ülekantud 16:9 laiekraanformaadis ja HD-kvaliteedis heliga. Kõikidel võistlustel on ka välja antud ametlik CD.

Lauluvõistluse võitja valitakse läbi telehääletuse. Aastatel 20032005 oli televaatajatele antud 10 minutit pärast laulude kõlamist, et helistada oma lemmiku poolt. Alates 2006. aastast on hääletusliinid avatud läbi programmi ning hääletusest saadud tulud on alates 2007. aastast annetatud UNICEF-ile (v.a 2009)

Enne 2007. aastat sai osalev ringhääling trahvi, kui ei näidanud võistlust otseülekandena. Nüüd ei ole ringhäälingud sunnitud näitama etendust otseülekandena vaid võivad näidata võistlust mõnese hilinemisega, et aeg oleks sobivam lastele vaatamiseks.

Üheks 2008. aasta dokumentaali "Like Teen Spirit: A Popumentary" teemaks oli 2007. aasta Laste Eurovisiooni lauluvõistlus. Dokumentaalis näidati osalejate teed alates rahvuslikust eelvoorust kuni võistluse endani välja. Filmi näidati Rahvusvahelisel Toronto Filmifestivalil ja Limassolis, Küprosel, kui toimus 2008. aasta Laste Eurovisiooni lauluvõistlus.

Formaat[muuda | muuda lähteteksti]

Malin Reitan esindamas Norrat 2005. aastal lauluga Sommer Og Skolefri

Lauluvõistluse formaat ei ole aastatega eriti muutunud. Formaat koosneb muusikalistest etteastetest, mida esitavad lapsed, keda on võistlusele saatnud osalevad ringhäälingud. EBU sõnul on lauluvõistluse mõtteks "julgustada noori talente popmuusika vallas innustades neid innustava lauluvõistlusega".

Programmi näidatakse alati laupäeva õhtul novembri lõpus või detsembri alguses kell 21:15 (Ida-Euroopa aeg) ja kestab umbes 2 tundi ja 15 minutit lõppedes kell 23:30 (Ida-Euroopa aeg).

Traditsiooniliselt algab üritus avatseremooniast, kus tervitatakse osalejaid. Sellele järgnevad esinemised ja siis esinemiste lprdamine, et aidata televaatajatel otsustada, kelle poolt hääletada. Tavaliselt esineb pärast hääletust külalisesineja. Ning sellele järgneb punktide edastamine, kus punkte annavad lapsed vanuses 10–15. Etendus lõppeb võitja väljakuulutamise ja võidulaulu korduesitamine. Etenduse jooksul on jäetud mitmeid kohti, kus telekanalid saavad teha reklaamipausi.

Etendusel on alati õhtujuhid, kellest üks on tavaliselt mees ja teine naine. (Välja arvatud 2006. aasta võistlus). Õhtujuhid ilmuvad etenduse jooksul korduvalt lavale ning green roomi. Õhtujuhtide ülesandeks on lisaks pärast iga punkti andmist korrata, et kinnitada mitu punkti millisele riigile antakse. 2004.2006. aastani rääkisid õhtujuhid nii inglise kui ka prantsuse keeles, sest osalejate hulgas oli prantsuskeelseid ringhäälinguid. 2003. aastal ja alates 2006. aastast on kasutusel ainult inglise keel, sest kõik prantsuskeelsed ringhäälingud on võistlusest eemaldunud. (Belgia osaleb võistlusel ainult hollandikeelse ringhäälinguga VRT).

Olenemata sellest, et Laste Eurovisiooni lauluvõistluse formaat on koostatud Eurovisiooni lauluvõistluse põhjal, on lauluvõistlustel mitmeid erinevusi. Kui Eurovisiooni lauluvõistlusel peavad kõik vokaalid olema lauldud etendusel otse, siis Laste Eurovisiooni lauluvõistlusel võivad taustavokaalid olla lauldud taustamuusikalindile. Iga riik peab korraldama televisioonis näidatava rahvusliku eelvooru. Alates 2005. aastast antakse kõikidele osalejatele 12 punkti, et vältida ebapopulaarse nullpunkti situatsiooni toimumist noortemate võistlejatega.

Võitjad saavad trofee ja tunnustuse. Erinevalt Eurovisiooni lauluvõistlusest ei saa võitja riik võiduga kaasa õigust korraldada järgmise aasta lauluvõistlust.

Nõuded laulule[muuda | muuda lähteteksti]

Osalev laul peab olema kirjutatud ja lauldud riigi ametlikus keeles. Esinejad peavad olema selle riigi rahvusest mida nad esindavad või peavad olema elanud seal vähemalt kaks ja pool aastat. Laul mis võistlusel osaleb ei tohi olla varem kaubanduslikult välja antud. Varem kehtis ka reegel, et osalevad lapsed ei tohi üldse olla varem avaldanud muusikat kaubanduslikult, kuid see kaotati 2007. aastal, et lubada tuntumatel lastel ja bändidel osaleda võistlusel. Alates 2008. aastast on täiskasvanutel lubatud teha kaasa laulukirjutamisel. Varem pidid olema kõik laulukirjutajad vanuses 8–15.

Osalused[muuda | muuda lähteteksti]

Osalejad võistlusel muutuvad igal aastal. Ainult kaks riiki (Holland ja Valgevene) on osalenud kõikidel võistlustel. Viimastel aastatel osaleb võistlusel järjest vähem Lääne-Euroopa riike, kuid järjest rohkem Ida-Euroopa riike. Esialgsed Skandinaavia ringhäälingud lahkusid võistlusest 2006. aastal ning hakkasid taas organiseerima MGP Nordicut, mida ei korraldatud alates Laste Eurovisiooni lauluvõistluse algusest.

2017. aasta Laste Eurovisiooni lauluvõistluse järgse seisuga on võistluses osalenud kokku 37 riiki vähemalt ühe korra.

Riikide liitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Liituvad riigid
2003 Valgevene Valgevene, Belgia Belgia, Horvaatia Horvaatia, Küpros Küpros, Taani Taani, Kreeka Kreeka, Läti Läti, Makedoonia Makedoonia, Malta Malta, Holland Holland, Norra Norra, Poola Poola, Rumeenia Rumeenia, Hispaania Hispaania, Rootsi Rootsi, Suurbritannia Suurbritannia
2004 Prantsusmaa Prantsusmaa, Šveits Šveits
2005 Venemaa Venemaa, Serbia ja Montenegro Serbia ja Montenegro
2006 Portugal Portugal, Serbia Serbia, Ukraina Ukraina
2007 Armeenia Armeenia, Bulgaaria Bulgaaria, Gruusia Gruusia, Leedu Leedu
2010 Moldova Moldova
2012 Albaania Albaania, Aserbaidžaan Aserbaidžaan, Iisrael Iisrael
2013 San Marino San Marino
2014 Itaalia Itaalia, Montenegro Montenegro, Sloveenia Sloveenia
2015 Austraalia Austraalia, Iirimaa Iirimaa

Riikide eemaldumine[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Eemalduvad Riigid
2005 Prantsusmaa Prantsusmaa , Šveits Šveits, Küpros Küpros, Poola Poola
2006 Norra Norra, Suurbritannia Suurbritannia, Läti Läti, Taani Taani, Serbia ja Montenegro Serbia ja Montenegro
2007 Horvaatia Horvaatia, Hispaania Hispaania
2008 Rootsi Rootsi, Portugal Portugal
2009 Kreeka Kreeka, Bulgaaria Bulgaaria, Leedu Leedu
2010 Rumeenia Rumeenia, Küpros Küpros
2011 Malta Malta, Serbia Serbia

Riigid Laste Eurovisiooni lauluvõistlusel[muuda | muuda lähteteksti]

Osalemine alates 2003. aastast:
██ Osalenud vähemalt ühel korral
██ Mitte kunagi osalenud, kuigi see oleks võimalik
██ Plaaninud osaleda, aga hiljem eemaldunud
██ Osalenud, kui teise riigi osa, aga mitte kunagi iseseisvalt
Võitjad
Riik Debüüdi aasta Osaluste arv Võitude arv Ringhääling(ud)
Albaania Albaania 2012 5 0 RTSH
Armeenia Armeenia 2007 12 1 AMPTV
Austraalia Austraalia 2015 4 0 SBS (2015-2016)

ABC (2017-)

Aserbaidžaan Aserbaidžaan 2012 3 0 ITV
Belgia Belgia 2003 10 0 VRT
Bulgaaria Bulgaaria 2007 6 0 BNT
Gruusia Gruusia 2007 12 3 GTVR
Hispaania Hispaania 2003 4 1 TVE
Holland Holland 2003 16 1 AVRO
Horvaatia Horvaatia 2003 5 1 HRT
Kreeka Kreeka 2003 6 0 ERT
Iirimaa Iirimaa 2015 4 0 TG4
Iisrael Iisrael 2012 3 0 IBA
Itaalia Itaalia 2014 5 1 RAI
Küpros Küpros 2003 9 0 CyBC
Leedu Leedu 2007 4 0 LRT
Läti Läti 2003 5 0 LTV
Makedoonia Makedoonia 2003 14 0 MKRTV
Malta Malta 2003 14 2 PBS
Montenegro Montenegro 2014 2 0 RTCG
Norra Norra 2003 3 0 NRK
Poola Poola 2003 5 1 TVP
Portugal Portugal 2006 4 0 RTP
Prantsusmaa Prantsusmaa 2004 2 0 France 3
Rootsi Rootsi 2003 11 0 SVT (2003–2005,2010–2014)
TV4 (2006–2007,2009)
Rumeenia Rumeenia 2003 7 0 TVR
Serbia Serbia 2006 10 0 RTS
Serbia ja Montenegro Serbia ja Montenegro 2005 1 0 RTS/RTCG
Sloveenia Sloveenia 2014 2 0 RTVSLO
Suurbritannia Suurbritannia 2003 3 0 ITV
Šveits Šveits 2004 1 0 SF DRS
Taani Taani 2003 3 0 DR
Ukraina Ukraina 2006 13 1 NTU
Valgevene Valgevene 2003 16 2 BTRC
Venemaa Venemaa 2005 14 2 RTR
Moldova Moldova 2010 4 0 TRM
San Marino San Marino 2013 3 0 SMTV

Võistlused[muuda | muuda lähteteksti]

aasta võitja keel esitaja laul punktid teine koht kuupäev toimumiskoht linn osalejaid
2003 Horvaatia Horvaatia horvaadi Dino Jelusić Ti Si Moja Prva Ljubav 134 Hispaania Hispaania 15. november 2003 Forum Copenhagen Flag of Denmark.svg Kopenhaagen 16
2004 Hispaania Hispaania hispaania María Isabel Antes Muerta Que Sencilla 171 Suurbritannia Suurbritannia 20. november 2004 Haakons Hall Flag of Norway.svg Lillehammer 18
2005 Valgevene Valgevene vene Ksenia Sitnik Mõ Vmeste 149 Hispaania Hispaania 26. november 2005 Ethias Arena Flag of Belgium.svg Hasselt 16
2006 Venemaa Venemaa vene Õed Tolmatševid Vesenniõ Jazz 154 Valgevene Valgevene 2. detsember 2006 Sala Polivalentă Flag of Romania.svg Bukarest 15
2007 Valgevene Valgevene vene Aleksei Žigalkovitš S druzyami 137 Armeenia Armeenia 8. detsember 2007 Ahoy Rotterdam Flag of the Netherlands.svg Rotterdam 17
2008 Gruusia Gruusia väljamõeldud keel Bzikebi Bzz... 154 Ukraina Ukraina 22. november 2008 Spyros Kyprianou Athletic Centre Flag of Cyprus.svg Limassol 15
2009 Holland Holland hollandi keel Ralf Mackenbach Click Clack 121 Armeenia Armeenia

Venemaa Venemaa

21. november 2009 Палац спорту (Palats Sportu) Flag of Ukraine.svg Kiiev 13
2010 Armeenia Armeenia armeenia keel Vladimir Arzumanyan Mamа 120 Venemaa Venemaa 20. november 2010 Minsk Arena Flag of Belarus.svg Minsk 14
2011 Gruusia Gruusia gruusia CANDY Candy Music 108 Holland Holland 3. detsember 2011 Karen Demirchyan Complex Flag of Armenia.svg Jerevan 13
2012 Ukraina Ukraina ukraina, inglise Anastasiya Petryk Nebo (Небо) 138 Gruusia Gruusia 1. detsember 2012 Heineken Music Hall Flag of the Netherlands.svg Amsterdam 12
2013 Malta Malta inglise Gaia Cauchi The Start 130 Ukraina Ukraina 30. november 2013 Palace "Ukraine" Flag of Ukraine.svg Kiiev 12
2014 Itaalia Itaalia itaalia Vincenzo Cantiello Tu primo grande amore 159 Bulgaaria Bulgaaria 15. november 2014 Malta Shipbuilding Flag of Malta.svg Marsa 16
2015 Malta Malta inglise Destiny Chukunyere Not My Soul 185 Armeenia Armeenia 21. november 2015 Arena Armeec Flag of Bulgaria.svg Sofia 17
2016 Gruusia Gruusia gruusia Mariam Mamadashvili Mzeo 239 Armeenia Armeenia 20. november 2016 Mediterranean Conference Centre Flag of Malta.svg Valletta 17
2017 Venemaa Venemaa vene, inglise Polina Bogusevich Wings 188 Gruusia Gruusia 26. november

2017

Thbilisi Olümpiapalee Flag of Georgia.svg Thbilisi 16
2018 - - - - - - - Minsk Arena Flag of Belarus.svg Minsk 11 (hetkel)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]