Euroopa Ringhäälingute Liit

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt EBU)
EBU logo, mida kasutatakse alates 2012. aastast.
EBU liikmesriigid.

Euroopa Ringhäälingute Liit (ERL) (inglise keeles European Broadcasting Union (EBU); prantsuse keeles L'Union Européenne de Radio-Télévision (UER)) on konföderatsioon, mille liikmeteks on 75 ringhäälinguorganisatsiooni 56 riigist, ning lisaks 43 ringhäälingut 25 riigist üle maailma, millega tehakse koostööd. Ühenduse liikmed on raadio- ja telekanalid, enamasti avalik-õiguslikud ringhäälingud või erakanalid. Aktiivsed täisliikmed on peaaegu kõigis Euroopa ning Vahemere riikides, alates Alžeeriast Vatikanini. Koostööpartnerid on Kanadast, Jaapanist, Mehhikost, Indiast ja Hongkongist, ning paljudest muudest riikidest üle maailma. Ameerika Ühendriikidest on koostööpartnerid ABC, CBS, NBC, Rahvusringhäälingu korporatsioon ja Time Warner.

EBU kuulsaim toodang on Eurovisiooni lauluvõistlus, mida korraldab Eurovision Network. Osaleda saab selles iga riik, mis on EBU aktiivne täisliige. Võistlusel on osalenud ka Maroko ja Iisrael, mis kumbki pole geograafiliselt ega ka poliitiliselt Euroopa osa. Eurovision Network korraldab ka Eurovisiooni tantsuvõistlust ja Juunioride Eurovisiooni lauluvõistlust.

Enamik EBU ringhäälingutest edastab olümpiamänge ja FIFA Jalgpalli maailmameistrivõistlusi. Üks iga-aastaselt edastatav üritus on Viini uusaastakontsert.

EBU teemamuusika, mida mängitakse enne EBU korraldatavate ürituste edastamist, on Marc-Antoine Charpentieri prelüüd "Te Deum". See on väga tuntud eurooplaste seas, kuna seda mängitakse enne ja pärast Eurovisiooni lauluvõistlust ja muudel tähtsatel üritustel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]