Jogentagana

Allikas: Vikipeedia
Eesti muinasmaakonnad. Soopoolitse on sellel kaardil arvatud Vaiga koosseisu.

Jogentagana, Joentagan, Jogentagan, kaasaegses eesti keeles Jõetaguse (ladina Jogentagania provincia) oli ajalooline Eesti muinaskihelkond ehk väikemaakond (maakondadesse ühinemata muinaskihelkond) Suure-Emajõe põhjakaldal jõe alamjooksul. Muinaskihelkonna keskuseks oli Saadjärve.

Jogentagana maakond hõlmas hilisema Äksi kirikukihelkonna ning Tartu-Maarja kirikukihelkonna kogu Emajõest põhja poole jääva ala, samuti Maarja-Magdaleena kirikukihelkonna ala lõunaosa kihelkonnakeskusega Maarja-Magdaleenas.

Henriku Liivimaa kroonika mainib Jogentaganat seoses 1220. aasta sündmustega. Kroonikas on märge, et 1220. aastal tulid kroonikakirjutaja Läti Henrik ise ja ta abiline preester Petrus Kaikevalde Jogentagana maakonda Saadjärvele ja ristisid Igeteveri (praeguses kirjapildis Igavere) elanikud.

Eesti ajalookirjanduses on oletatud Jogentagana kuulumist Ugandi muinasmaakonna koosseisu, kuid viimasel ajal on seda peetud üpris ebatõenäolisena.

Asulad[muuda | muuda lähteteksti]

Käsikirjad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rudolf Kenkman. "Lisandusi Kesk-Eesti topograafiale 13. sajandil". - Magistritöö Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonnas. Tartu 1932

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]