Alempois

Allikas: Vikipeedia
Eesti muinasmaakonnad.

Alempois (Alempos, Alumbus) oli ajaloolise Eesti kihelkond ehk väikemaakond (maakondadesse ühinemata iseseisev muinaskihelkond), mis paiknes Kesk-Eestis peamiselt hilisema Türi kihelkonna maadel. Idas hõlmas Alempois hilisema Paide kihelkonna lääneosa ja edelas arvatavasti ka osa Vändra kihelkonna alast (see viimane ei ole küll päris kindel, kuna Vändra kihelkonna ala oli kuni 16. sajandi keskpaigani üsna asustamata ning ei pruukinud olla seotud ühegi kihelkonnaga). Ka Paide ordulinnus ja linn on ehitatud tõenäoliselt Alempoisi maa peale, algselt keset soid ja rabasid asunud soosaarele.

Selge ei ole Alempoisi keskuse olemasolu ja paiknemine. Teada on, et Alempoisi põhjaosas, Kuimetsale ja Keavale suunduvate teede ristis Vahastul asus muinaslinnus. Mingi keskus võis olla aga ka Türil hilisema kihelkonnakiriku asupaigas. Samuti on oletatud, et ka Paide ordulinnuse asupaigas kunagisel soosaarel võis paikneda muinaslinnus.

13. sajandil oli Alempoisis 400 adramaad (talu). Türi kihelkonna ala kuulus aastani 1560 Viljandi komtuurkonda, pärast seda liideti Järva foogtkonnaga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]