Revala

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Eesti muinasmaakonnad.

Revala ehk Revälä (Läti Henrikul Revele, Taani Hindamisraamatu Reuælæ ehk Revälä, hilisematel autoritel ka Revelä, Rivälä, samuti Rävala ja Räbala; saksa Reval, ladina Revalia, vene Revel jne) oli ajalooline maakond Põhja-Eestis. Revala pindala oli 13. sajandi algul 1600 adramaad; keskus mäekantsina Härjänpää, Lyndanise, hiljem Toompea, linnana Lidnanasõn, Reuelæ, Revel, Reval, Tanin Lydna, Taanilinna, Talyna, alates 1925 rööbiti Tallinn ja Tallinna, alates 1933 Tallinn, ainus kohanimi Eestis, kus omastava asemel kasutatakse nimetavat käänet.

Maakonna nime on mõned uurijad tuletanud Rebala nime Jõelähtmes asuva piirkonna ja küla nimest Reppel ning seejärel seostanud Rebalat tüvega rebu ning Jüri kihelkonna varasema nimega Ocrielae, mis tähendavat ookerkollast ehk lad. ochre (L.Meri, Hõbevalge).

Revala-Revele-Revälä tekkis arvatavasti I aastatuhande lõpul pKr praeguse Harjumaa (välja arvatud Kose ümbrus) ja Nõva maadel.

13. sajandi algul koosnes Revala-Revele-Revälä Rebala (Reppel), Ocrielæ ja Võhmataga (Vomentakæ) kihelkonnast. 12201221 moodustati Jõelähtme, Keila, Kuusalu ja Vaskjala ehk Jüri kirikukihelkond. 13. sajandi keskpaiku ühendati Revala Harjumaaga.

Rävala (Revala, Rebala...) nimi on muinas-aegne toponüüm, mis on levinud väga laialt ja mitmes tähenduses. Esiteks - Rebala küla. Teiseks - Rebala muinaskihelkond, praeguse Jõelähtme kirikukihelkonna eelkäija. Kolmandaks - muinasmaakond, mis lisaks Revala muinaskihelkonnale hõlmas ka läänepoolsed Ocrielae (Lennart Meri on selle kohta kirjutanud) ja Vomentagana/Võhmataguse muinaskihelkonnad. Neljandaks - muinas-Virumaa läänepoolseim muinaskihelkond vastu "Päris-Revala" alasid. Viiendaks - Tallinna linn.