Linus Pauling

Allikas: Vikipeedia
Linus Pauling, 1954

Linus Carl Pauling (28. veebruar 190119. august 1994) oli USA kvant- ja biokeemik. Ta oli ka tunnustatud kristallograaf, molekulaarbioloog ja meditsiiniteadlane. Teda on nimetatud üheks 20. sajandi tähtsaimaks keemikuks. Aastal 1954 pälvis ta Nobeli preemia keemias.

Linus Paulingi eestvõttel hakati rakendama kvantmehhaanikat keemias. Ta tegi suuri panuseid kristalli- ja valgustruktuuri kindlakstegemisele, mille tõttu on teda nimetatud ka molekulaarbioloogia üheks rajajaks.

Elu lõpu poole hakkas ta oma töödes propageerima inimeste palju suuremat C-vitamiini ja teiste toitainete manustamist. Vaatamata sellele, et ta avaldas paljusid uurimistöid ortomolekulaarse meditsiini kohta, jäi tema teooria tugevasse vastuollu traditsioonilise meditsiiniga.

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Linus Carl Pauling valiti 1936. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Aastal 1954 pälvis ta Nobeli keemiapreemia.

Aastal 1962 pärjati tema osalust maapinnal toimuvate tuumakatsetuste vastukampaanias rahupreemiaga, mistõttu ta on ainus inimene, kes on võitnud Nobeli auhinna kaks korda ilma kaaslaureaadita (kaks Nobeli auhinda on veel saanud John Bardeen (kaks korda füüsikas), Frederick Sanger (kaks korda keemias) ja Marie Curie (füüsikas ja keemias).