Wangari Maathai

Allikas: Vikipeedia
Wangari Maathai

Wangari Muta Maathai (1. aprill 1940 Ihithe, Nyeri ringkond25. september 2011 Nairobi) oli Kenya keskkonna- ja ühiskonnaaktivist, Nobeli rahuauhinna laureaat.

Ta kuulus Kenya suurima rahva kikujude hulka.

Maathai asutas 1987. aastal Kenya Mazingira Roheliste Partei. Ta oli ülemaailmse puude istutamise ja kasvatamise üks tulisemaid eestvedajaid.

2003. aasta jaanuarist kuni 2005. aasta novembrini oli ta president Mwai Kibaki valitsuses keskkonna- ja loodusvarade abiminister.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ta sai hea hariduse kloostrikoolis ning õppis USA-s ja Saksamaal bioloogiat. Aastal 1971 sai ta esimese Kenya päritolu naisena doktorikraadi (Nairobi Ülikoolist). Samal aastal sai temast selle ülikooli esimene veterinaaranatoomia professor.

Aastal 1977 kutsus ta ellu rohelise vöö liikumise, milles osalejad rajasid paljudes Aafrika maades puukoole ja istutasid puid kaitseks erosiooni eest.

Temast sai Kenya naisliikumise käilakuju. Ta oli 1981–1987 organisatsiooni National Council of Women in Kenya president ja hiljemgi selle eestseisuse liige.

Maathaid, kes vastustas president Daniel arap Moid, vangistati ja piinati 1990ndatel korduvalt. Ka Amnesty International astus korduvalt tema vastu välja.

Aastal 1997 kandideeris Waathai edutult parlamendiliikmeks ja presidendiks. Aastal 2002 valiti ta Rahvusliku Vikerkaarekoalitsiooni kandidaadina Kenya parlamenti. Uus Kenya president Mwai Kibaki nimetas Maathai keskkonnakaitse aseministriks.

Waathai tegeles ka globaalse soojenemise ja kliimaõigluse probleemidega. Ta oli Rooma Klubi liige.

Ta suri vähki.

Wangari Maathai järgi sai nime Kenyas elav haruldane kiil Maathai pikkjalg (Notogomphus maathaiae).

Teosed[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • The Green Belt Movement, 1988 *Replenishing the Earth, 2010

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Wangaril sündisid lapsed Waweru, Wanjira ja Muta.

1980 laskis abikaasa end temast lahutada, sest ta olevat "liiga haritud, liiga tugev, liiga edukas, liiga isepäine ja liiga raskesti kontrollitav."