Tallinna linnavolikogu

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tallinna Linnavolikogu)
Jump to navigation Jump to search

Tallinna linnavolikogu on Tallinna linna omavalitsusorgan (volikogu).

Tallinna linna täidesaatev võimuorgan on Tallinna linnavalitsus.

Moodustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna linnavolikogu valitakse Tallinna linna hääleõiguslike elanike (Eesti kodanike ja mittekodanike) poolt kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse alusel üldistel, ühetaolistel ja otsestel valimistel neljaks aastaks ning valimine on salajane.

Organisatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Linnavolikogu teostab võimu läbi linnavolikogu täiskogul vastuvõetud otsuste ja määruste.

Linnavolikogu juures tegutsevad ka alalised komisjonid, mis moodustatakse omavalitsuse poolt lahendamist vajavate linnaelu probleemide väljaselgitamiseks ja lahendusteede leidmiseks. Linnavolikogu juures tegutses Revisjonikomisjon, mille ülesandeks on Tallinna linnavalitsuse tegevuse kontrollimine. Linnavolikogu tehnilise teenindamise tagab linnavolikogu kantselei.

Tallinna linnavolikogus esindatud erakonnad võivad moodustada fraktsioone, mille eelduseks on viie või enama erakonnaliikme olemasolu linnavolikogu koosseisus, kes on valitud sama nimekirja järgi. Linnavolikogu liige võib kuuluda samaaegselt ainult ühte fraktsiooni. Fraktsiooni tegevuse organisatsioonilise ja tehnilise teenindamise tagab linnavolikogu kantselei.

Linnavolikogu tegevust juhib Tallinna linnavolikogu eestseisus, mis on nõuandev organ linnavolikogu esimehe juures ning tegeleb linnavolikogu istungite päevakorra projektide ja töökorralduse muudatusettepanekute läbivaatamisega. Linnavolikogu eestseisusse kuuluvad hääleõigusega Tallinna linnavolikogu esimees või tema asendaja, linnavolikogu aseesimehed, fraktsioonide ja alatiste komisjonide esimehed ning linnaosade halduskogude esimehed.

Esimeeste loend[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna magistraat ehk Tallinna raad[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Tallinna raad

Tallinna linna valitsemis- ja kohtukolleegium keskajast kuni 2. detsembrini 1889 oli Tallinna raad. 19. sajandiks väljakujunenud koosseisus kuulus Tallinna raadi neli bürgermeistrit, sündik ja neliteist raehärrat.

Tallinna raad pidas koosolekuid Tallinna raekojas.

Next.svg Pikemalt artiklis Tallinna rae liikmete loend

Linnajuhtimine 19. sajandil[muuda | muuda lähteteksti]

26. märtsist 1877 hakkas Tallinnas kehtima üldine Venemaa Keisririigi linnaseadus ja senise Lübecki linnaõiguse alusel moodustatud Tallinna Rae asemel moodustati linnavalitsusorganina, neljaks aastaks valitav duuma (linnavolikogu), kes valis enda seast 4-liikmelise linnavalitsuse ja linnapea.

Linnaseaduse alusel muutus ka senine varalise tsensusega piiratud rae liikmete valimisõigus ning nüüd anti valimisõigus kõigile Vene riigi alamaile, kes olid vähemalt 25-aastasede, elanud Tallinna linnas vähemalt 2 aastat ja omasid linnas kinnisvara või ettevõtet. Kuni 1892. aastani jagati valijad varanduse (linnale makstavate maksude suuruse) alusel 3 klassi. 1892. aastast jagati valijad politseijaoskondade järgi 6 osasse ja iga jagu valis oma suuruse järgi teatava arvu volinikke.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vitsut kandideerib Tallinna linnavolikogu esimeheks, err.ee, 14.04.2005
  2. Linnavalijate nimekiri, Tallinna Teataja, nr 253, 5 november 1912, lk 7-8

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]