Tallinna linnaosad

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tallinna linnaosad

Tallinna linnaosad on Tallinna kaheksa halduslinnaosa, mis jaotuvad 84 asumiks.

Tänapäeva Tallinna linnaosad oma piirides moodustati 1. septembril 1993.

Haabersti linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Haabersti linnaosa asend Tallinnas

Haabersti linnaosa on 18,6 km² pindalaga haldusterritoorium linna loodeosas. See piirneb Kopli lahe ja Tallinna lahega põhjas, Põhja-Tallinna linnaosaga kirdes, Kristiine linnaosaga idas, Mustamäe linnaosaga kagus ja Nõmme linnaosaga lõunas.

Linnaosas on järgmised asumid: Astangu, Haabersti, Kakumäe, Mustjõe, Mäeküla, Pikaliiva, Rocca al Mare, Tiskre, Veskimetsa, Vismeistri, Väike-Õismäe ja Õismäe.

Kesklinna linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Kesklinna linnaosa asend Tallinnas

Kesklinna linnaosa, mille koosseisus on ka Tallinna vanalinn, on 30,6 km² pindalaga haldusterritoorium linna keskosas. See piirneb Pirita linnaosaga kirdes, Lasnamäe linnaosaga idas, Nõmme linnaosaga lõunas, Kristiine linnaosaga läänes ja Põhja-Tallinna linnaosaga loodes.

Kesklinna linnaosas on järgmised asumid: Juhkentali, Kadriorg, Kassisaba, Keldrimäe, Vanalinn, Kitseküla, Kompassi, Luite, Maakri, Mõigu, Raua, Sadama, Sibulaküla, Südalinn, Tatari, Torupilli, Tõnismäe, Uus Maailm, Veerenni ja Ülemistejärve.

Kristiine linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Kristiine linnaosa asend Tallinnas

Kristiine linnaosa on 9,4 km² pindalaga Tallinna haldusterritoorium linna keskosas, mis piirneb Põhja-Tallinna linnaosaga põhjas, Kesklinna linnaosaga idas, Nõmme linnaosaga lõunas, Mustamäe linnaosaga edelas, Haabersti linnaosaga läänes.

Kristiine linnaosas on kolm asumit: Järve, Tondi ja Lilleküla.

*Kristiine linnaosa enda lehel on pindalaks märgitud 7,83 km².

Lasnamäe linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Lasnamäe linnaosa asend Tallinnas

Lasnamäe linnaosa on 27,41 km² pindalaga haldusterritoorium linna idaosas. See piirneb Pirita linnaosaga kirdes ja Kesklinna linnaosaga läänes.

Lasnamäe linnaosa koosneb 16 asumist: Katleri, Kurepõllu, Kuristiku, Laagna, Loopealse, Mustakivi, Pae, Paevälja, Priisle, Seli, Sikupilli, Sõjamäe, Tondiraba, Uuslinn, Väo, Ülemiste.

Mustamäe linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Mustamäe linnaosa asend Tallinnas

Mustamäe linnaosa on 8,15 km² pindalaga haldusterritoorium linna lõunaosas. See piirneb Kristiine linnaosaga kirdes, Nõmme linnaosaga lõunas, Haabersti linnaosaga loodes.

Mustamäe linnaosas on järgmised asumid: Kadaka, Mustamäe, Siili ja Sääse.

Nõmme linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Nõmme linnaosa asend Tallinnas

Nõmme linnaosa on 28 km² pindalaga haldusterritoorium linna lõunaosas. See piirneb Mustamäe linnaosaga põhjas, Kristiine linnaosa ja Kesklinna linnaosaga kirdes ja Haabersti linnaosaga loodes. Nõmme sai 1926. aastal iseseisva linna õigused, kuid 1940. aastal lülitati ligi 20 000 elanikuga Nõmme Tallinna koosseisu.

Nõmme linnaosas on järgmised asumid: Laagri, Pääsküla, Kivimäe, Vana-Mustamäe, Hiiu, Nõmme, Rahumäe, Liiva, Männiku, Raudalu.

Pirita linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Pirita linnaosa asend Tallinnas

Pirita linnaosa on 18,7 km² pindalaga haldusterritoorium linna kirdeosas. See piirneb Lasnamäe linnaosaga lõunas ja Kesklinna linnaosaga läänes.

Pirita linnaosas on 9 asumit: Pirita, Merivälja, Maarjamäe, Kose, Mähe, Kloostrimetsa, Lepiku, Laiaküla, Iru.

Põhja-Tallinna linnaosa[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Tallinna linnaosa asend Tallinnas

Põhja-Tallinn on 17,3 km² pindalaga haldusterritoorium linna põhjaosas. See piirneb Kesklinna linnaosaga kagus, Kristiine linnaosaga lõunas ja Haabersti linnaosaga edelas.

Põhja-Tallinnas on järgmised asumid: Kalamaja, Karjamaa, Kelmiküla, Kopli, Merimetsa, Paljassaare, Pelgulinna, Pelguranna ja Sitsi.

Ajaloolised linnaosad[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna vanalinn
Vaade Toompeale mere poolt 1823. aastal, autor teadmata

Tallinna linna ajalooliseks südameks oli Tallinna vanalinn, mis koosneb kõrgendikul asuvast Toompeast ning all-linnast. Tallinna all-linnas tekkis Oleviste kirikukihelkonda ja Niguliste kirikukihelkonda hõlmav kindlustatud tuumik, sellest väljapoole jäid skandinaavia ja vene kaubahoovid kirikuga Sulevimäel, Ventseli kabel ning Püha Johannese hospidal. Linnatuumik asus Toompea nõlva poolsel küljel, kuna veel 13. sajandi alguses ulatus Tallinna lahe rannajoon praeguse Viru ringini, kuid 14. sajandi alguseks oli meri nüüdse Viru väljaku kohalt taandunud.

Niguliste kirikukihelkonda kuulusid Tallinna vanalinna järgmiste tänavate kinnisvaraomanikud: Vanaturu kaelRaekoja platsi idakülg – Apteegi tänava paarisnumbrilised hooned – Vene tänavViru tänavSuur-Karja tänavSauna tänavVäike-Karja tänavVana-Posti tänavHarju tänavRüütli tänavLühike jalgNiguliste tänavRataskaevu tänavVoorimehe tänav – Raekoja platsi läänekülg – Dunkri tänavKraampoodnike tänav.

Oleviste kirikukihelkonda kuulusid Tallinna vanalinna järgmiste tänavate kinnisvaraomanikud: Apteegi tänava paaritud hooned – Raekoja platsi põhjakülg – Mündi tänavKinga tänavNunne tänavLai tänavTolli tänavSuure RannaväravaniPikk tänav kuni Suurgildi hooneniOlevimägiVene tänav kuni Vene tänava Dominiiklaste kloostrini[1].

Linnasaras[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna linnamüüriga piiratud linna ümbritsesid eeslinnad-asumid. Esimesed asustuskohad olid Kalamaja, Köismäe ja Kalarand – Kalamaja ja Kalasadama kohal; Tõnismägi; Kivisilla; Härmapõllu; Pleekmäe; piirkond Härjapea jõe ülemjooksust Ülemiste järveni. 17. sajandiks olid välja kujunenud kolm eeslinna: Kalamaja-Köismäe, Tõnismäe ja Kivisilla-Pleekmäe ning Toompea eeslinn.

Kvartalite moodustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna kaart aastast 1810

1783. aastal jaotati linn Tallinna asehaldurkonna moodustamisega 7 kvartaliks[2]:

Lisaks eeslinnadele oli linna ümber veel umbes 40 suvemõisa.

1785. aastal kehtestati Eesti linnades uus linnaseadus, mis kohustas linnavalitsusi sisse seadma kinnisturaamatud[3], kuhu tuli kindlate numbrite all registreerida kõik linna kinnistud: majad ning muud hooned, krundid ja vabad maad.

Tallinna linna ja uute kvartalite arengut piiras 14. aprillil 1825 Riia sõjakuberneri ja Liivi-, Eesti- ja Kuramaa kindralkuberneri markii Filippo Paulucci välja antud ehitusmäärus, mis kitsendas ehitustegevust Tallinna kindluse ja linna eeslinnades. Tallinna kindluse ümbrus oli jaotatud nelja piirkonda (Festungs-Distanzen). Ehituspiirangud tühistati alles pärast 1. jaanuari 1858, mil Tallinn kustutati Venemaa kindluste nimekirjast ja anti Tallinna Insenerikomando ülema alampolkovnik Krausoldi poolt üle Eestimaa kuberneri eriesindajale.

1888. aastal jõustus Venemaa keisririigi Läänemereprovintsides ja Tallinnas 1862. aastal vastu võetud kohtute ja politsei ümberkorraldamise seadus. Politseireformi tulemusel jaotati linn senise 7 kvartali asemel Tallinna Linna Politseivalitsuse jaoskondade järgi 6 linnaosaks[4]:

Linnajagude pindala
Linnajagu Pindala hektarites
Balti jaama tagune (I) 970
Narva (II) 570
Tartu (III) 2100
Pärnu (IV) 1160
Paldiski (V) 930
Kesklinn (VI) 120

1. jaanuaril 1916 kinnitas Eestimaa kuberner politseijaoskondade ja sellega ka linnaosade haldusterritooriumite ümberkorraldused: I jsk piires asunud Pelgulinn viidi üle V jsk territooriumiks; Lasnamägi, mis oli selle ajani jaotatud II ja III jsk vahel, allutati III jsk-le; Toompea piirkond, mis oli V jsk piires, viidi VI jsk territooriumiks. Samuti anti senistele numbrilistele linnajagudele nimetused:

 • I – (Balti jaama tagune) Kalamaja,
 • II – Narva,
 • III – Tartu,
 • IV – Pärnu,
 • V – Paldiski,
 • VI – Kesklinn[5].

Tallinna linnarajoonid Eesti NSV-s[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna plaan 1954. aastast

18. mai 1945 ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi seadluse[6] "Tallinna linna rajoneerimise kohta" kohaselt jaotati Tallinn neljaks rajooniks:

16. juuni 1956 ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi seadluse kohaselt Nõmme rajoon likvideeriti[8] ja selle territoorium liideti Keskrajooniga, Tallinnasse jäi 3 linnarajooni:

3. jaanuaril 1974 moodustati uus Oktoobri linnarajoon[9] ja Tallinna linn jaotati 4 linnarajooniks:

Aastatel 19601994 kuulus Tallinna koosseisu Saue linn ja aastatel 19631991 kuulus Mererajooni koosseisu Maardu linn.

Linnaosade taastamine[muuda | muuda lähteteksti]

31. jaanuaril 1992 kinnitas Tallinna Linnavalitsus Haabersti linnaosa staatuse, Haabersti Ajutise Haldusnõukogu koosseisu ja põhikirja.

4. märtsil 1993 võttis Tallinna Linnavolikogu vastu otsuse, millega loeti otstarbekaks ja majanduslikult põhjendatuks Tallinna linna jagamine 8 piiratud omavalitsusega linnaosaks:

 • Haabersti,
 • Kesklinn,
 • Lasnamäe,
 • Lilleküla (nimetati peatselt ümber Kristiineks),
 • Mustamäe,
 • Nõmme,
 • Pirita,
 • Põhja-Tallinn.

Linnarajoonid likvideeriti ametlikult 1993. aasta suvel ning uued linnaosavalitsused asusid tegevusse 1. septembrist 1993.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Rasmus Kangropool, All-linna topograafiast 14. sajandil. Linnaehituslikust struktuurist Taani aja lõpul ja orduaja algus (1310–1365), Vana Tallinn XIV(XVIII), Estopol, Tallinn 2003, lk 15
 2. Raimo Pullat. Tallinnast ja tallinlastest. Kirjastus Eesti Raamat, Tallinn 1966, lk 17
 3. Kinnistute register. Tallinna, Haapsalu ja Lihula linnade ning Eesti mõisakinnistute andmed
 4. Raimo Pullat. Tallinnast ja tallinlastest. Kirjastus Eesti Raamat, Tallinn 1966, lk 17–18
 5. Raimo Pullat. Tallinnast ja tallinlastest. Kirjastus Eesti Raamat, Tallinn 1966, lk 18
 6. ENSV Teataja 1945, 22, 317
 7. ENSV Teataja 1948, 110
 8. ENSV Teataja 1956, 9, 91
 9. ENSV Teataja 1974, 3, 17- moodustati Oktoobri rajoon ning keskrajoon nimetati Lenini rajooniks

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]