Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Rahvaliit)
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänasest erakonnast; 1990. aastatel tegutsenud erakonna kohta vaata Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (1990).

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Conservative People's Party of Estonia
EKRE logo.png
Eesti erakond
Esimees Mart Helme
Asutatud 29. septembril 1994[1]
Ideoloogia rahvuslik konservatism[2]
Koalitsioon ei ole koalitsioonis
Kohti Riigikogus 7
Liikmete arv 8276 (18.09.2017)

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (lühend EKRE) on rahvuskonservatiivse[2] maailmavaatega Eesti erakond. EKRE kasvas välja Eestimaa Rahvaliidust selle ühinemisel Eesti Rahvusliku Liikumisega.[viide?] Erakonna idee autorid ja asutajad olid Martin Helme, Ruuben Kaalep, Sten-Hans Vihmar, Henn Põlluaas, Mart Helme, Aivar Koitla ja Margo Miljand.[viide?]

Detsembris 2014 oli EKRE 7604 liikmega Eesti suurim parlamendiväline erakond.[3] 2015. aasta Riigikogu valimistel sai erakond Riigikogus 7 kohta.

EKRE programmilisteks seisukohtadeks on suurema otsedemokraatia kehtestamine,[4][5] riikliku kommertspanga loomine[6] ja tasakaalustatud riigieelarve.[7] Samuti Eesti majanduse arendamine, demograafilise kriisi ja inimeste väljarände peatamine. Erakonna väitel liigub Euroopa Liit föderalismi suunas ja igasugune edasine võimu tsentraliseerimine Brüsselisse nõuab rahvahääletust.[8] Eesti rahvuse säilitamiseks näeb EKRE ette mitmesuguseid toetusi noortele peredele,[9] kodumaalt lahkunud eestlaste tagasirändega tegeleva agentuuri loomist[10] ja massilise immigratsiooni ärahoidmist.[11]

Eestimaa Rahvaliidu nime all tegutsedes propageeris erakond agraartsentrismi ning ühiskonna ja looduse tasakaalustatud arengut. Siis seati eesmärkideks oma liikmete ja toetajaskonna poliitiliste huvide väljendamist ja esindamist, riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse teostamist; demokraatliku ja iseseisva ning sõltumatu õigusriigi ülesehitamist; alalhoidliku ellusuhtumise, sotsiaalse, majandusliku ja ökoloogilise tasakaalu saavutamist säästva arengu põhimõtetel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eelkäijad[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvaliidu eelkäijad Eesti Maarahva Erakond (EME, asutatud 29.09.1994; aastal 1999 muutis nime Eestimaa Rahvaliiduks[12]; välja kasvas Eestimaa Maarahva Kongressist[13]), Eesti Maaliit (EML; asutatud 1917, taasasutatud 1991), Eesti Pensionäride ja Perede Erakond (EPPE; asutatud 1991) ja Põllumeeste Kogu kandideerisid 1995. aasta valimistel koos Koonderakonnaga Koonderakonna ja Maarahva Ühenduse (KMÜ) nime all ja võitsid valimised, kogudes 32,23% häältest ja 41 kohta riigikogus. Nad moodustasid neli järgmist valitsust (kolm Tiit Vähi valitsust ja Mart Siimanni valitsus), milles kõigis osalesid Rahvaliidu eelkäijad.

1999. aastal Riigikogu valimistel kandideeris EPPE koos Koonderakonnaga viimase nime all ja koos saadi 7 kohta, millest 4 kuulus EPPE-le. EML ja EME kandideerisid koos EME nime all ja saavutasid 7 kohta. Jäädi opositsiooni.

Eestimaa Rahvaliit[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eestimaa Rahvaliit.

Arnold Rüütel juhtis alates aastast 1994 Eesti Maarahva Erakonda ning oli erakonna ümbernimetamise järel(1999) kuni ühinemisteni Rahvaliidu juht. 2000. aastal valiti erakonna esimeheks Villu Reiljan ning auesimeheks Arnold Rüütel. 2001. aastal valiti Arnold Rüütel selle koha pealt Eesti Vabariigi presidendiks.[12]

Rahvaliit asutati 2000. aasta juunis kolme erakonna – Eesti Maaliidu, Eesti Pensionäride ja Perede Erakonna ja Eesti Maarahva Erakonna – liitumisel, kus EME ehk toona juba Rahvaliit oli ühendav ühing ning ülejäänud ühendatavad, mispeale loeti viimased lõppenuks ning kustutati registrist.[3] 2002. aastal ühines Rahvaliiduga erakond Erakond Uus Eesti.

2003. aasta Riigikogu valimistel kogus partei 64 463 häält ehk 13,0% häältest, mis oli 4. tulemus ja andis 13 kohta riigikogus. Pärast valimisi oldi võimul 2005. aastani koos Res Publica ja Reformierakonnaga, pärast valitsusevahetust koos Keskerakonna ja Reformierakonnaga. Rahvaliiduga ühinesid 2005. aastal veel endised keskerakondlased Toomas Alatalu, Robert Lepikson ja Jaanus Marrandi.

2005. aasta kohalike valimiste järel oli Rahvaliidul valla- ja linnavolikogudes 755 liiget, olles esindatud 154 omavalitsuses. Rahvaliitu kuulus 80 volikogu esimeest ja 60 vallavanemat. Samuti on Rahvaliit esindatud suuremates linnades: Tallinna volikogus 3, Tartu volikogus 3 ja linnavalitsuses 1 abilinnapea koht, Narva volikogus 3, Pärnu volikogus 2 esindajat. 2005. aastal peeti kõnelusi Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga uue rahvusliku vasaktsentristliku erakonna loomise üle, ent 2006. aastal toimunud presidenti valimiste tõttu jõid läbirääkimised katki.

2007. aasta Riigikogu valimistel oli erakonna valimisloosungiks "Võrdsete võimaluste Eesti". Valimistel koguti 39 202 häält ehk 7,1 protsendi valijate toetus. Partei esindatus kahanes Riigikogus 16 kohalt 6 kohale. Uuest valitsuskoalitsioonist jäi Rahvaliit välja.

Rahvaliidu poliitilise tegevuse aluseks sai 1. detsembril 2007 toimunud erakonna kongressil kinnitatud programm Hooliv Eesti, millega seati eesmärgid aastani 2030.

2008. aasta sügisest võeti erakonnas suund uuenemisele, mille esimeste sammudena valiti 1. novembril 2008 Rahvaliidu uueks esimeheks senine aseesimees ja erakonna noorteühenduse asutaja Karel Rüütli. Võetud suuna jätkamiseks mindi Euroopa Parlamendi valimistele kõigist erakondadest noorima nimekirjaga, mida juhtis juhtimisõppejõud ja endine kodanikuaktivist Anto Liivat.

2009. aasta jaanuarikuus kinnitas erakonna volikogu Euroopa Parlamendi esikandidaadiks Anto Liivati. 21. märtsil kinnitati terve 12-liikmeline nimekiri ning võeti vastu valimisplatvorm Euroopale avatud, südamega Eesti. 7. juunil toimunud valimistel kogus erakonna nimekiri 8866 häält, mis moodustas 2,23% kõigist antud häältest, ega saanud Euroopa Parlamendis ühtegi mandaati.

2009. aastal toetas Rahvaliidu juhatus ja volikogu erakonna ühinemist Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, et moodustada üheskoos ühine sotsiaalse ja regionaalse tasakaalu eest seisev jõud vastukaaluks parempoolsele valitsusele. Seoses sisetülidega ühinemist siiski lõpule ei viidud. Villu Reiljani ja Arnold Rüütli toetajad otsustasid jätkata iseseisva erakonnana. Ühinemist pooldanud liidrid ja aktiivsemad liikmed ühinesid sotsiaaldemokraatidega. Erakond jätkas iseseisvalt uute juhtidega, saades 2011. aasta Riigikogu valimistel hävitava tulemuse ja jäi parlamendist välja.

Eesti Rahvusliku Liikumise ja Eestimaa Rahvaliidu liitumine[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aastal alustasid Eesti Rahvuslik Liikumine ja Eestimaa Rahvaliit liitumisläbirääkimisi. Veebruaris 2012 kiitis ühinemise heaks Eesti Rahvusliku Liikumise üldkoosolek.[14] 24. märtsil 2012 kiitis ühinemise heaks ka Rahvaliidu kongress ja otsustas võtta erakonna uueks nimeks Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ning valida selle esimeheks Margo Miljand.[15][16] Ühtlasi kinnitati uus programm, mille järgi on erakond rahvuskonservatiivne. Erakonnaga ühinesid Eesti Rahvusliku Liikumise liikmeid.

2012. aasta kongressil võeti vastu EKRE esimene poliitiline avaldus, mis ütles: "[Riigikogus] puudub erakond, kes esindaks eesti rahvast, meie rahvuslikke huve ja traditsioonilisi püsiväärtusi. Klassikalises poliitikas mõistetav rahvuslik-konservatiivne tiib on tühi. Riigikogus ja valitsuses on esindatud parem- ja vasakliberaalsed, samuti sotsialistlikud ideed, mille kohaselt kodanik on vaid statistiline ühik või maksumaksja, parimal juhul teenuse tarbija. Ühiskond pole mitte kiivas paremale või vasakule, vaid ultraliberalismi. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond annab valijale, kes on tüdinud sundvalikust Ansipi ja Savisaare, ida ja lääne, vasaku ja parema vahel, väljapääsu sellest võltsvalikust."[15]

Erakonda astus 2012. aasta juunis Saue linnapea Henn Põlluaas.[17] Samal aastal oli EKRE suurim liikmeid kaotanud erakond Eestis,[18] mille põhjuseks oli peamiselt uue programmiga rahulolematute endiste rahvaliitlaste väljaastumine.[19] 30. augustil 2012 korraldas EKRE Toompeal meeleavalduse Euroopa Stabiilsusmehhanismi ratifitseerimise vastu.[20]

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond[muuda | muuda lähteteksti]

Ainsa Eesti erakonnana alates 1990. aastatest on EKRE loonud haruorganisatsioone ka välismaal elavate eestlase seas. Oktoobris 2014 asutati erakonna Soome osakond, mida juhib Mare Liiger.[21]

2013. aastal esines EKRE juhatuseliige Martin Helme Tallinna TV saates "Vaba mõtte klubi" avaldusega, et Eesti "immigratsioonipoliitikas peaks olema üks lihtne reegel: kui on must, näita ust. Ja kogu lugu, selles mõttes, et me ei lase sellel probleemil üldse tekkida. /---/ Ma tahan, et Eesti oleks valge riik." Samuti rõhutas ta leebema immigratsioonipoliitika ohtusid: "Siis tehakse neile Virumaale keskus, nad hakkavad seal kohalikes külades käima varastamas, rüüstamas, vägistamas – sest täpselt seda nad teevad, muud nad ei teegi – ja siis räägitakse meile, millised rassistid kohapeal on ja nendega läbi ei saa. Milleks meile sellist jama?"[22]

2015. aasta Riigikogu valimistel kogus erakond 8,1% häältest ja sai Riigikogusse 7 kohta[23]. Valimiskampaania ajal jagas erakond tikutoose pealkirjaga "Tuld kooseluseaduse pihta!"[24] Erakonna šansse hindas esimees Mart Helme kõrgelt: "Edu tagab meile asjaolu, et me oleme mitmes väga olulises küsimuses ainus erakond, kes asub rahva poolel, samas kui kõik ülejäänud erakonnad kas on rahva arvamusega vastuolus või jätavad seisukoha võtmata. Nii olime me ainsad, kes olid üheselt vastu kooseluseadusele, ainsad, kes olid kategooriliselt vastu Eesti-Vene piirileppele, ainsad, kes reservatsioonideta olid vastu Kreeka võlgade maksmisele, neid teemasid on teisigi. On ütlematagi selge, et me oleme ainus riigikogu väline erakond, kelle on võimekus murda seekord riigikogusse, et segada kartellierakondade mängu."[25]

2017. aastal võttis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kongress vastu avalduse, milles kutsus üles korraldama süveneva eurointegratsiooni tõttu Eesti Euroopa Liidu liikmisuse küsimuses uut rahvahääletust.[26]

Juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Eestimaa Rahvaliidu juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvaliit deklareeris, et nende juhtimine oli demokraatlik, see rajanes liikmete omaalgatusel, subsidiaarsuspõhimõttel, eetilisel käitumisel ja distsipliinil. Rahvaliidul oli umbes 8600 liiget[3] ja ühendused igas maakonnas ning linnaühendused Tallinnas, Tartus ja Narvas.

Rahvaliidul oli ligi 3000-liikmeline noortekogu (MTÜ Rahvaliidu Noored), mille asutaja ja ülesehitaja oli hiljem erakonna esimeheks valitud Karel Rüütli.

Rahvaliidu viimane esimees enne nimevahetust 2012. aastal oli Margo Miljand, aseesimehed olid Enn Braun ja Arno Sild.

Eestimaa Rahvaliidu esimehed[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhatus[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 9. aprillil 2017 valitud juhatuses on 15 liiget: Mart Helme (esimees), Martin Helme (aseesimees), Jaak Madison (aseesimees), Henn Põlluaas (aseesimees), Merry Aart, Urmas Espenberg, Ruuben Kaalep, Rene Kokk, Helle Kullerkupp, Eve Miljand, Siim Pohlak, Anti Poolamets, Ülle Rosin, Arno Sild ja Rein Suurkask.[27] 

Erakonna auesimees on president Arnold Rüütel.[28][29]

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 6. aprillil 2014 valitud juhatuses oli 14 liiget: Mart Helme (esimees), Martin Helme (aseesimees), Raivo Põldaru (aseesimees), Alar Ehala, Urmas Espenberg, Ruuben Kaalep, Helle Kullerkupp, Jaak Madison, Heldur Paulson, Paul Puustusmaa, Henn Põlluaas, Arno Sild, Kai Tennosaar ja Rein Tölp.[30]

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 12. juunil 2016 valitud juhatuses oli 15 liiget: Mart Helme (esimees), Martin Helme (aseesimees), Jaak Madison (aseesimees), Merry Aart (aseesimees), Henn Põlluaas, Malle Pärn, Anti Poolamets, Siim Pohlak, Arno Sild, Helle Kullerkupp, Maria Kaljuste, Olev Teder, Rein Tölp, Raivo Põldaru, Urmas Espenberg.[27]

Sinine Äratus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Sinine Äratus.

EKRE noorteühendus loodi novembris 2012 Tartus ja kannab nime Sinine Äratus. Sealsed aktivistid on korraldanud proteste Eesti-Venemaa piirilepingu vastu ja teevad koostööd Läti ning Leedu noorte rahvuslastega.

Alates 2014. aastast korraldab Sinine Äratus Eesti Vabariigi aastapäeval Tallinna kesklinnas tõrvikurongkäiku Eesti iseseisvuse ja vabadusvõitluse auks. EKRE teatel on rongkäigu eesmärk "anda märku, et Eestis on endiselt palju noori, kellele on tähtsad rahvuslikud aated".[31]

2015. aasta rongkäik sai rohkelt kriitikat, väideti, et sellega võis EKRE anda Venemaa meediale ettekäände propagandarünnakuks. Rongkäigule kutsuti Rahvuslik Liit "Kõik Läti eest!" – "Isamaale ja Vabadusele/LNNK", Leedu Rahvuslaste Ühendus ja ühendus Nordisk Ungdom. Meedia väitel olevat rongkäigus kantud loosungeid "Eestlaste Eesti eest!", mis osavõtjate sõnul ei vastanud tõele: loosungiks olevat olnud "Eesti eest!". Eesti Päevaleht võrdles oma juhtkirjas Sinise Äratuse väidetavat loosungit Saksamaa paremäärmuslaste hüüdlausega "Saksamaa sakslastele, välismaalased välja!"[24][32][33] EKRE väitis ajakirjanduses ilmunud erakonda kritiseerivate artiklite kohta, et tegu olevat propagandarünnakuga Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna vastu.

2017. aastal korraldatud Vabariigi aastapäeva tõrvikurongkäik tõi Tallinna vanalinna tänavatele üle 3500 inimese.[34][35]

Skandaalid[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu linnapeakandidaadi Henn Kääriku KGB-süüdistus[muuda | muuda lähteteksti]

2013. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimiste eel taandas EKRE oma kandidaadi Tartu linnapea kohale, valimisnimekirja esinumbri Henn Kääriku, ajakirjanduses esile kerkinud paljastuste tõttu, mille kohaselt olevat Käärik teinud Nõukogude okupatsiooni ajal (alates 1984. aastast) ENSV Etnograafiamuuseumi teadusdirektorina töötades koostööd riikliku julgeolekuasutuse KGB-ga, kasutades agendinime Schliemann. Käärik eitas süüdistusi.[36][37]

Meediaskandaal Jaak Madisoni sõnavõttude teemal[muuda | muuda lähteteksti]

EKRE väitel algas kaks päeva pärast valimisi meedias ligi kaks kuud kestnud ulatuslik EKRE-vastane propaganda- ja laimukampaania.[viide?]

Stardipauk olevat antud 3. märtsil 2015, mil meedia algatas arutelu EKRE nimekirjas Riigikokku pääsenud Jaak Madisoni kolme aasta tagust blogipostituse üle, milles too arutas Saksamaa majanduse teemal, kuid kirjutas ka: "...minu silmis on fašismi näol tegemist ideoloogiaga, mis koosneb üsna paljudest positiivsetest ning rahvusriigi säilimiseks vajalikest nüanssidest."[38]

Samuti pälvis tähelepanu Madisoni sõnavõtt Facebookis 2014. aasta kevadel, kus ta teatas: "Paraku on tõsiasi, millest alles nüüd hakatakse ka laiemalt aru saama ning tunnistama, et on vaja rahvuslikku puhastust, mis looks eelduse, et ülekaalu saavutaksid venelaste hulgas just need eestimeelsed :)"[39] Pärast eelpool mainitud artiklite ilmumist sai EKRE rohkelt süüdistusi kõva käe ihaluses, natsismis, fašismiideoloogia kandmises jne.

Suuremad erakonnad reageerisid uudistele Madisoni seisukohtade teemal kriitikaga. Samuti kritiseeris seda Reformierakonda kuuluv peaminister Taavi Rõivas.[40] Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser välistas koostöö EKRE-ga, viidates Madisoni blogipostitusele.[41] Madisoni kritiseeris ka IRL-i peasekretär Tiit Riisalo.[42]

Vastuseks kriitikale vastas EKRE: "Peame pressis ja sotsiaalmeedias levitatud hüsteeriat teadlikuks ja küüniliseks katseks seostada rahvuslikke ja konservatiivseid väärtusi kandvat erakonda õõvastavate ajaloosündmustega ning selle läbi lülitada äsja parlamenti valitud uus jõud poliitilisest diskussioonist välja. /---/ Peame arusaamatuks seda hüsteerilist tooni, millega käsitletakse noore inimese poolt mitu aastat enne poliitikasse minekut tehtud blogipostitusi, kus arutletakse ajaloosündmuste teemal."[43] EKRE esimehe Mart Helme hinnangul oli Madisoni tekst "üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht": "Kui te tahate jätkata meie süüdistamist natsismis, ma ei saa seda takistada, aga see on alatu ja see on laim."[44] Ka Madison ise ei pidanud enda sõnavõttu fašismi ülistamiseks.[45] EKRE auesimees Arnold Rüütel pidas kriitikat Madisoni suhtes alusetuks: "See on kunstlikult esile toodud probleem, sest ei ole teada, et ta oleks oma sõnavõttudes propageerinud fašismi. See tuleneb poliitilisest võitlusest erinevate jõudude vahel."[46]

Madisoni sõnavõttudega seoses juhtis ajakirjandus tähelepanu ka teistele juhtumitele. Ajaloolase Aro Velmeti väitel poseeris erakonna juhatuse liige Ruuben Kaalep EKRE kodulehel 20. Eesti SS Vabatahtlike Diviisi sümboolikaga ning oli andnud intervjuu Suurbritannia raadiojaamale Renegade Broadcasting, mida on seostatud valge rassi ülemvõimu toetamisega.[24]

EKRE väitel oli taaskord tegu nende erakonna vastase propagandarünnakuga, mille käigus olevat avaldatud kahe kuu jooksul ligi 60 alusetut ja laimavat artiklit. Päevalehe juhtkirja "Vihaõhutajad riigikogus" järel lubas EKRE kaevata laimajad kohtusse.[47]

Tsitaat[muuda | muuda lähteteksti]

Kui peab valima poliitika ja rahva vahel, tuleb valida rahvas; kui peab valima enda ja rahva vahel, tuleb valida rahvas; kui peab valima rahvaste vahel, tuleb valida oma rahvas, austades teiste rahvaste samasuguseid õigusi.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond[48]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. erakonnad.info: EKRE
 2. 2,0 2,1 EKRE Põhikiri(Vaadatud 22.05.2016)
 3. 3,0 3,1 3,2 Äriregistri teabesüsteem: Erakonnad
 4. http://www.ekre.ee/aeg-on-kups-otsedemokraatiaks/
 5. EKRE: Eestis tuleb seadustada rahvaalgatus, ekre.ee, 28. mai 2016
 6. E24: Konservatiivne Rahvaerakond nõuab riiklikku kommertspanka
 7. EKRE programm: majandus ja põllumajandus
 8. http://www.ekre.ee/eesti-peab-panema-veto-euroopa-uhendriikidele/
 9. Riigikogu valimiste platvorm 2015. On aeg!
 10. Konservatiivid plaanivad luua Tagasirände Agentuuri
 11. EKRE programm: kodanik ja kodanikuühiskond
 12. 12,0 12,1 Eestimaa Rahvaliit: Eestimaa Rahvaliidu ajalugu
 13. Vahur Kalmre. [Postimehe valimisteatmik 1995.] Postimehe kirjastus 1995, lk 35
 14. Delfi: Rahvuslik liikumine paneb Rahvaliiduga leivad ühte kappi
 15. 15,0 15,1 Delfi: Uue nime saanud Rahvaliit: parlamendierakonnad tegelevad manduva ja kõlbeliselt hukutava euroliidu väärtuste propageerimisega
 16. Delfi: Uue nime saanud Rahvaliit: parlamendierakonnad tegelevad manduva ja kõlbeliselt hukutava euroliidu väärtuste propageerimisega
 17. Saue linnapea liitus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga. Baltic News Service, 8. juuni 2012.
 18. http://www.postimees.ee/1090860/aastaga-sai-enim-liikmeid-juurde-sotsiaaldemokraatlik-erakond/
 19. Delfi: 131 EKRE Jõgeva piirkonna liiget astub parteist välja
 20. Delfi: ESM-i vastane meeleavaldus
 21. Konservatiivne Rahvaerakond asutas Soome osakonna
 22. Merike Teder "Martin Helme soovitus immigratsioonipoliitikaks: kui on must, näita ust" Postimees, 29. mai 2013 (vaadatud 29. mail 2013)
 23. Tulemused
 24. 24,0 24,1 24,2 Aro Velmet "EKRE tõelisest loomusest on mööda vaadanud nii ajakirjandus, analüütikud kui ka Taavi Rõivas" ERR, 6.03.2015.
 25. Vahur Koorits "NIMEKIRI: EKRE valimisnimekirja juhivad kaks Helmet" Delfi, 4. jaanuar 2015
 26. EKRE kongressi avaldus: Eesti liikmelisus Euroopa Liidus vajab uut rahvahääletust, EKRE, 10.04.2017
 27. 27,0 27,1 Juhatus. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna koduleht. (Vaadatud 19. juunil 2016)
 28. Lisaks on volikogus põhikirja p 11.2 järgi auesimees, saadikud ringkondadest ja ühendustest ning erakonna Riigikogu fraktsioonist: Arnold Rüütel (Auesimees)
 29. "EKRE auesimees Rüütel: Madisoni ümber tekitati probleem kunstlikult" ERR, 04.03,2015
 30. Juhatus. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna koduleht. (Vaadatud 19. jaanuaril 2015)
 31. EKRE: Muljeid tõrvikurongkäigust
 32. Jüri Estam "EKRE tõrvikumarsist: kelle huvides kutsuti natsiatribuutikat kasutavad rootslased Eestisse?" EPL, 3. märts 2015
 33. "Juhtkiri: trump kätte vaenujõududele" EPL, 26. veebruar 2015
 34. AK video: Sinine Äratus korraldas Tallinna vanalinnas taas tõrvikurongkäigu, ERR, 24.02.2017
 35. EKRE ja Sinise Äratuse tõrvikurongkäik tõi Tallinna vanalinna tänavatele üle 3500 inimese, EKRE, 26.02.2017
 36. "Konservatiivne Rahvaerakond taandas esinumbri Tartus" Postimees, 17. oktoober 2013
 37. Madis Jürgen "KGB agent Schliemann jahib tartlaste hääli" Eesti Ekspress, 17. oktoober 2013
 38. Rain Kooli "Riigikokku valitud Jaak Madison: natsismis ja fašismis on palju positiivset" ERR, 03.03.2015
 39. "Sotsiaalmeedias levib veel üks EKRE poliitiku vastakaid arvamusi tekitav postitus" ERR, 3.03.2015.
 40. "Reformierakond: EKRE peaks Madisoni väljaütlemised hukka mõistma" ERR, 3.03.2015.
 41. "Mikser välistas valitsuskoostöö EKRE-ga" ERR, 3.03.2015.
 42. "IRL: kuritegelike ideoloogiate õigustamine ei ole vastuvõetav" ERR, 3.03.2015.
 43. "Eesti Konservatiivne Rahvaerakond mõistis hukka "natsiteemalise hüsteeria"" ERR, 3.03.2015.
 44. "Mart Helme: Madisoni tekst on üksikisiku arvamusvabadust austav seisukoht" ERR, 3.03.2015.
 45. "Madison: leida minu blogipostitusest natsismi ülistamist on jaburus" ERR, 3.03.2015.
 46. "EKRE auesimees Rüütel: Madisoni ümber tekitati probleem kunstlikult" ERR, 4.03.2015.
 47. "EKRE kavatseb Eesti Päevalehe kohtusse kaevata" ERR, 05.03.2015
 48. EKRE koduleht, vaadatud 18.06.2017

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

 • Olev Remsu. Mida tahab EKRE? – Kogumikus Aja Kirju, Petroneprint, 2016.