Arutelu:Eestimaa Rahvaliit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

2005. aasta alguses 9012 liiget

Andres 5. aprill 2006, kell 05.13 (UTC)

Eestimaa Rahvaliit on Eesti parteidest liikmeskonna poolest suurim partei, omades 2006. aasta alguses 9284 liiget. 

2008 seisuga juba minevik. --WikedKentaur 3. mai 2008, kell 17:31 (UTC)


Varem oli tabelis nii:

rahvuslik konservatism ning ühiskonna ja looduse tasakaalustatud areng |

Andres 9. mai 2009, kell 09:01 (UTC)


Kõlapinda omanud erakonna tegevus

Selline pealkiri on keeleliselt halb. Ja selles alajaotuses olev ei vasta pealkirjale, sest jutt ei ole mitte erakonna tegevusest, vaid erakonna konkreetsete liikmetega juhtunust. On küsitav, kas sellised asjad üldse artiklisse kuuluvad. Sama asi enam-vähem ka Keskerakonna puhul. Iseasi on see, et Reiljani pistiseskandaal on erakonna mainet mõjutanud, mida näiteks Anto Liivat on möönnud, nii et mingil kujul tuleb seda artiklis käsitleda. Andres 13. juuni 2009, kell 10:03 (UTC)

Partei ideoloogiatena on sobilik anda tsentrism (inglise keeles oleks 'agrarianism' kõige täpsem). Rahvuslik konservatiivsus ei ole ju Eesti oludes (poliitilist spektrumi arvestades) Rahvaliidule sobiv iseloomustus. --Miacek, Poola kuningas 4. oktoober 2009, kell 14:59 (UTC)
Ei ole muidugi. Nähtavasti tuleb öelda 1) millist ideoloogiat erakond ise endale omistab ja 2) millist ideoloogiat talle omistavad vaatlejad. Ise välja mõtlema ei maksa hakata. Andres 4. oktoober 2009, kell 15:28 (UTC)

Ajakohastamisel tuleks ka vanad andmed kuidagi säilitada.

Rahvaliidu esimeheks on Karel Rüütli ja peasekretäriks Tarvo Sarmet. Aseesimeesteks on Kajar Lember, Ene Tomberg, Ester Tuiksoo ja Jaanus Männik. Rahvaliidu volikogu esimeheks on Vello Tafenau ja aseesimeheks Olav Hoop.

Rahvaliidul on ligi 3000-liikmeline noortekogu (MTÜ Rahvaliidu Noored), mida juhib Pille-Riin Raudsepp.

Andres 15. jaanuar 2010, kell 09:38 (UTC)


Artikkel on lootusetult vananenud. Andres 30. mai 2010, kell 13:04 (EEST)


Rahvaliidu esimeheks on Karel Rüütli ja peasekretäriks Tarvo Sarmet. Aseesimeesteks on Kajar Lember, Ene Tomberg, Anto Liivat ja Ingvar Tšižikov. Rahvaliidu volikogu esimeheks on Vello Tafenau ja aseesimeheks Lauri Läänemets.

Võtan selle välja, sest see on vananenud. Volikogu esimees ja aseesimees on tagasi astunud ja praegu on need kohad täitmata. Ajutiseks esimeheks saab Arvo Sirendi. Andres 30. mai 2010, kell 13:10 (EEST)

Varasem redaktsioon. See tuleb kuidagi artiklisse integreerida.

Rahvaliidul on 5 saadikut Riigikogus.

Mai Treial: (fraktsiooni esimees 11. maist 2010; enne seda fraktsiooni aseesimees) sotsiaalkomisjoni liige;

Karel Rüütli: (fraktsiooni esimees 11. maini 2010) kultuurikomisjoni ja julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni liige;

Jaanus Marrandi: maaelukomisjoni liige ja korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni esimees;

Villu Reiljan: keskkonnakomisjoni liige;

Ester Tuiksoo: Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees, majanduskomisjoni liige.

Tarmo Mänd oli 2010. aastani fraktsiooni liige, kuid 12. märtsil 2010 astus ta Rahvaliidust välja ja teatas oma soovist liituda Reformierakonnaga. Ta on rahanduskomisjoni aseesimees, riigieelarve kontrolli erikomisjoni liige.

Andres 28. juuni 2010, kell 17:18 (EEST)

Ester Tuiksoo: Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees; majanduskomisjoni liige.

Mis temast sai?
Kajastada ei tohi ainult praegust seisu. Andres 13. detsember 2010, kell 20:20 (EET)

Minu meelest ei tohiks niimoodi kaasajastada, et varasemast seisust ei jää mingit jälge. Andres 10. veebruar 2011, kell 21:45 (EET)

--- pooldan liitmist artikliga Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. kas keegi on vastu? -- Ohpuu (arutelu) 21. mai 2012, kell 14:46 (EEST)

Minu meelest ei peaks liitma, vähemalt mitte esialgu. Artiklis Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võiks rääkida erakonna tegevusest alates uuest nimest. Neil on ju ka uus logo jms.--Morel (arutelu) 6. juuni 2012, kell 01:10 (EEST)

Minu meelest on erakond viimasel ajal nii kõvasti muutunud, et liitmine ei oleks praktiline. Taivo 6. juuni 2012, kell 01:23 (EEST)
Üks asi võib aja jooksul väga palju muutuda. Andres (arutelu) 7. juuni 2012, kell 00:58 (EEST)
Ei poolda liitmist. See uus on täiesti uus moodustis, kus olulist rolli mängivad Rahvusliku Liikumise kaadrid, kel pole midagi ühist endise Rahvaliiduga.--Miacek (arutelu) 4. aprill 2013, kell 17:53 (EEST)

Liitmise küsimust on arutatud küll, aga see arutelu ei ole lõppenud. Rahvaliit ei ühinenud ERL-iga, vaid muutis nime, kusjuures senised liikmed jäid automaatselt liikmeteks, ja pärast seda astusid ERL-i liikmed sellesse erakonda. Andres (arutelu) 26. oktoober 2014, kell 23:06 (EET)

Sisult on see siiski uus erakond, nagu ka Morel ülal ütleb. Juhkonnaski domineerivad ERLi kaadrid. Meil on ju ka eraldi artiklid ERSP ja Res Publica kohta. Me ei pea ju mingeid juriidilisi peensusi järgima, vaid sisu. Kui ma ei eksi, oli ka Toomsalu Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei juriidiliselt EKP õigusjäglane, ometi on kummagi jaoks eraldi artiklid. --Fennomaani (arutelu) 28. oktoober 2014, kell 11:31 (EET)
Võib-olla küll. Juhtisin lihtsalt tähelepanu faktivigadele. Ja arutelu ei ole lõppenud. Andres (arutelu) 28. oktoober 2014, kell 11:38 (EET)
Kindlasti pooldan liitmist. Tegu on täpselt sama juriidilise isikuga, suurem osa liikmetest on samad. Juhtkond vahetub mingi aja jooksul igas erakonnas. Olen Kriku, kuid sisse ei saa millegi pärast logida. --146.255.182.228 6. juuli 2017, kell 15:41 (EEST)
Ka SDE on minu teada juriidiliselt sama isik, mis oli Eesti Sotsiaaldemokraatlik Partei, ometi on olemas erinevad artiklid. Ja Maa-Keskerakonna ja Rahvaerakonna kohta on ka omaette artiklid. Fennomaani (arutelu) 7. juuli 2017, kell 16:55 (EEST)
Artiklis Eesti Sotsiaaldemokraatlik Partei on öeldud: "1996. aastal liitus Eesti Sotsiaaldemokraatlik Partei Eesti Maa-Keskerakonnaga, mille viimane liider oli Vambo Kaal, moodustades uue erakonna Mõõdukad." Kas see ei pea paika? Andres (arutelu) 7. juuli 2017, kell 19:44 (EEST)
Eraldi artiklid ongi sellepärast, et need erakonnad ei ole samased ühegi praeguse erakonnaga. Andres (arutelu) 7. juuli 2017, kell 19:50 (EEST)
Olen artiklite liitmise vastu. Velirand (arutelu) 7. juuli 2017, kell 20:17 (EEST)
Miks? Andres (arutelu) 7. juuli 2017, kell 20:19 (EEST)
Rahvaliit ja EKRE on sisuliselt täiesti erinevad erakonnad. Velirand (arutelu) 7. juuli 2017, kell 20:21 (EEST)
Praegusest esitusest ei tule isegi see välja, et "formaalselt" on tegu sama erakonnaga. Kui ka eraldi artiklid on, siis peaks sõnastama kõik korrektselt. Andres (arutelu) 7. juuli 2017, kell 22:26 (EEST)

2012. aastal ühines erakond Eesti Rahvusliku Liikumisega, moodustades Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna.

See ei pea paika. Andres (arutelu) 8. oktoober 2017, kell 06:37 (EEST)

Rahvaliidu vaated[muuda lähteteksti]

EKRE artiklis oli selline viideteta jutt: --Minnekon (arutelu) 11. veebruar 2019, kell 00:51 (EET)

Eestimaa Rahvaliidu nime all tegutsedes propageeris erakond agraartsentrismi ning ühiskonna ja looduse tasakaalustatud arengut. Siis seati eesmärkideks oma liikmete ja toetajaskonna poliitiliste huvide väljendamist ja esindamist, riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse teostamist; demokraatliku ja iseseisva ning sõltumatu õigusriigi ülesehitamist; alalhoidliku ellusuhtumise, sotsiaalse, majandusliku ja ökoloogilise tasakaalu saavutamist säästva arengu põhimõtetel.
Kui on viideteta, siis tuleb panna vastav märkus ja võimaluse korral viiteid otsida, mitte kohe välja võtta. Andres (arutelu) 11. veebruar 2019, kell 08:00 (EET)
Selliste juhtumite korral on (ja Vikipeedia aluspõhimõtteid arvestades ainult nii saabki olla) käitumisprintsiip siiski teistsugune. Vikipeedia:Põhimõtted: "Kontrolli andmeid! Artiklid peaksid sisaldama ainult materjali, mida on avaldanud usaldusväärsed allikad. Artiklisse uut infot lisavad kaastöölised peaksid viitama usaldusväärsele allikale, kust info pärineb – vastasel juhul võib mõni toimetaja selle info eemaldada. Kohustus anda usaldusväärne allikas on toimetajatel, kes soovivad infot lisada – mitte neil, kes soovivad seda eemaldada." Aga väljavõetud lõigust rääkides: guugeldades seal olevaid märksõnu tuleb parimaks vasteks hoopis EKRE enesekirjeldus Riigikogu kodulehel. --Minnekon (arutelu) 11. veebruar 2019, kell 15:43 (EET)

Veel viitamata materjali EKRE artiklist: "Rahvaliit deklareeris, et nende juhtimine oli demokraatlik, see rajanes liikmete omaalgatusel, subsidiaarsuspõhimõttel, eetilisel käitumisel ja distsipliinil." Kui keegi asjaliku viite leiab, sobib vast siia artiklisse lisada. --Minnekon (arutelu) 19. veebruar 2019, kell 13:34 (EET)


Zeitgeistkritiker, ei, ma ei pööranud refleksist tagasi. Küll aga paistab, et sina tühistasid pööramata vähimatki tähelepanu sellele, mida mina tühistamisel resümeesse kirjutasin. Samuti on halb toon pöörata muudatuse tühistamine tagasi ilma vahepeal arutelulehel arutamata (st alustad redigeerimissõda).

Ütlesid alul, et väide on allikata. Nii et sa ilmselt lihtsalt ei märganud, et selle kohta oli allpool viide olemas. Selle kohta leiab veel viiteid, nt [1]. Erakonda võib olla peetud ka tsentristlikuks või vasaktsentristlikuks. Kui küsimus on aga selles, mida sissejuhatuses või infokastis esile tõsta, siis rohkem kaalu peaks olema autoriteetsematel allikatel (nt autor politoloog või käsitletakse eraldi erakonna ideoloogiat, mitte lihtsalt ei mainita seda erakonna iseloomustamisel). Pikne 18. veebruar 2020, kell 20:27 (EET)

Teatmeteoste pluss on aga see, et nende puhul võib loota mingile konsensuslikule hinnangule, üksikautorite puhul on asi küsitavam. Petsinis pole siin mingi eriline autoriteet, Saarts on küll autoriteet, aga ta on siin ju üksi. Kardan ka, et see, mis alajaotuses kirjas oli, võis olla kontekstist välja rebitud, on ju sama autorit refereeritud EKRE artiklis - ta olevat esile toonud, et ERL ja EKRE on sisuliselt kaks eri erakonda.
Küsimus on siin seega eelkõige selles, mis on enamuse POV ja mis vähemuse POV. Vt kas või siit (on ju ikkagi spetsialistide kirjutatud raamat): Rahvaliit liigitatud lausa vasakpoolseks [2]. Minu meelest oli see juba teistpidi ülepakkumine, seega artiklisse ma seda ei lisanud. "Tsentristlik või vasaktsentristlik" on aga mu meelest tõesti enamuse POV. Sissejuhatusse pole aga nagunii vaja midagi vaieldavat/kõrvalist tähtsust omavat.Zeitgeistkritiker (arutelu) 18. veebruar 2020, kell 20:59 (EET)
Saarts ei ole kindlasti üksi. Viitasin ülal näiteks Estonica artiklile, millel on teine autor.
Ma ei arva, et maailmavaade on erakonna juures kõrvaline. Pikne 19. veebruar 2020, kell 22:00 (EET)
Viimaste muudatuste juures häirib mind see, et osa lisatud teksti on viiteta (... erakonnana, mis esindas eelkõige maarahva huve.) ja et see lisati suvalisse kohta. Parem-vasak skaalal paigutamise kohta oli juba juttu lõigu lõpus, seega uus samateemaline info peaks selle juurde käima, mitte lõigu teise otsa. Mul on ka küsimus lisatud viidete kohta: mis teeb Joel Alasi autoriteetseks allikaks ja kes on selle teise allika (Country by Country, Economist Intelligence Unit, 2003) autor? Millisest teatmeteosest Zeitgeistkritiker räägib? Ka siin arutelulehel toodud 2 uut allikat tuleb artiklisse lisada. Siis saab ehk selgma pildi, millised ideoloogilised paigutused kõige levinumad on ja sissejuhatuses mainimist väärivad. --Minnekon (arutelu) 28. veebruar 2020, kell 01:08 (EET)