Lõuna-Aafrika Vabariik

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt LAV)
Jump to navigation Jump to search
Lõuna-Aafrika Vabariik
inglise Republic of South Africa
afrikaani Republiek van Suid-Afrika
koosa IRiphabliki yaseMzantsi Afrika
ndebele Riphabliki yeSewula Afrika
pedi Rephaboliki ya Afrika Borwa
sotho Repabliki ya Afrika-Borwa
suulu iRiphabliki yaseNingizimu Afrika
svaasi Riphabliki yase Ningizumu Afrika
tsonga Riphabliki ra Afrika Dzonga
tsvana Repabliki ya Afrika-Borwa
venda Riphabuliki ya Afrika Tshipembe
Lõuna-Aafrika Vabariigi lipp Lõuna-Aafrika Vabariigi vapp
Lõuna-Aafrika Vabariigi lipp Lõuna-Aafrika Vabariigi vapp
Lõuna-Aafrika Vabariigi asendikaart
Riigihümn Nkosi Sikelel' i Africa ja Die Stem van Suid-Afrika
Pealinn Pretoria;
parlament Kaplinnas,
kõrgeim kohus Bloemfonteinis
Pindala 1 219 090 km²
Riigikeel(ed) inglise, afrikaani, svaasi, pedi, sotho, tsvana, venda, suulu, tsonga, koosa ja ndebele
Rahvaarv 55 445 000 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 45,5 in/km²
Riigikord presidentaalne vabariik
President Cyril Ramaphosa
Iseseisvus 31. mail 1910
SKT 350,085 mld USD (2014)[2] Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 5724 USD (2015)[3] Muuda Vikiandmetes
Rahaühik rand (ZAR)
Ajavöönd maailmaaeg +2
Tippdomeen .za
ROK-i kood RSA
Telefonikood 27

Lõuna-Aafrika Vabariik (lühend LAV) on riik Aafrika mandri lõunatipus. See piirneb Namiibia, Botswana, Zimbabwe, Mosambiigi, Svaasimaa ja Lesothoga (viimast ümbritseb täielikult Lõuna-Aafrika Vabariigi territoorium).

Lõuna-Aafrika Vabariik on üks vähestest Aafrika riikidest, kus pole kunagi olnud riigipööret ja regulaarseid valimisi on korraldatud peaaegu sajand. LAV-i majandus on Aafrika mandri suurim ja paremini arenenud, koos sellega on arenenud ka üldine infrastruktuur terves riigis.

LAV-i on nimetatud ka Vikerkaareriigiks. Selle termini lõi peapiiskop Desmond Tutu, hiljem võttis selle kasutusele president Nelson Mandela. Mandela kasutas seda terminit metafoorina, et kirjeldada riigi uuesti arenevat multikultuurset mitmekesisust. Riigi sotsiaalpoliitika on Aafrikas haruldane. 2007. aastal laiendas riik abiellumisõiguse ka samasoolistele paaridele (Belgia, Hollandi, Hispaania ja Kanada eeskujul).

Kaks filosoofilist kontseptsiooni on saanud alguse Lõuna-Aafrika Vabariigist: ubuntu (uskumine, et jagamine seob terve inimkonna) ja Mahatma Gandhi "passiivne vastupanu" (satyagraha) ideoloogia, mida ta arendas Lõuna-Aafrikas elades.

2010. aastal võõrustas Lõuna-Aafrika Vabariik jalgpalli maailmameistrivõistlusi. See oli esimene kord, kui turniir peeti Aafrikas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lõuna-Aafrika Vabariigil on võrreldes teiste Aafrika maadega oluliselt erinev ajalugu. Esiteks on immigratsioon Euroopast sinna olnud kõige massilisem. Teiseks on ümber Lõuna-Aafrika Vabariigi kulgeval mereteel strateegiline tähtsus, mida näitab ilmekalt Suessi kanali sulgemine Kuuepäevase sõja ajal.

Maavarade rikkus muutis riigi Lääne silmis tähtsaks, eriti 19. sajandi teisel poolel. Kapimaa ja Natal moodustasid 1910. aastal ühinedes Lõuna-Aafrika Liidu, millest sai Suurbritannia dominioon.

5. oktoobril 1960 korraldati referendum Briti Rahvaste Ühendusest lahkumise küsimuses (52,29% hääletanutest pooldas lahkumist, 47,71% oli vastu)[4]. 15. märtsil 1961 lahkus Lõuna-Aafrika Briti Rahvaste Ühendusest ja 31. mail 1961 kuulutati Lõuna-Aafrika Liit iseseisvaks Lõuna-Aafrika Vabariigiks.[5]

Apartheid[muuda | muuda lähteteksti]

Immigratsiooni tagajärjel on LAV väga kirju etnilise koosseisuga. Peaaegu 80% riigi elanikkonnast on mustanahalised. Suurt osa riigi ajaloos ja poliitikas on mänginud valgete ja mustade vahelised vaidlused, mille tulemusena tekkis apartheidiks nimetatav rassieraldus, millele pandi alus 1948. aastal, kui võimule tuli Rahvusliku Partei valitsus. Apartheidiseadused lükati ümber või tühistati 1990. aastal pärast kauakestnud ja mõnikord vägivaldselt lõppenud võrdõiguslikust nõudvaid massiüritusi, mida korraldasid erinevad Rahvuskongressid. Enamikule mustanahalistele LAV-i elanikele anti valimisõigus alles 1994. aastal.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aasta rahvaloenduse andmetel oli Lõuna-Aafrika Vabariigi elanikest mustanahalisi aafriklasi 79,2%, värvilisi 8,9%, valgeid 8,9%, India või Aasia päritolu inimesi 2,5% ja teisi 0,5%. Suulu keelt pidas emakeeleks 22,7%, koosa keelt 16,0%, afrikaani keelt 13,5%, inglise keelt 9,6%, pedi keelt 9,1%, tsvana keelt 8,0%, sotho keelt 7,6%, tsonga keelt 4,5%, svaasi keelt 2,5%, venda keelt 2,4%, ndebele keelt 2,1%, viipekeelt 0,5% ja teisi keeli 1,6%.[6]

Alates 1995. aastast on Lõuna-Aafrika Vabariigist lahkunud vähemalt 800 000 valget.[7].

Riigis on maailma kõrgeim suremuse üldkordaja: 2013. aasta hinnangul sureb aastas 17,36 inimest 1000 elaniku kohta.[8] 2009. aasta hinnangul oli 17,80% elanikest nakatunud HIViga.[9]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]