Uku Suviste

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Uku Suviste
Suviste, Uku.IMG 5945.JPG
Sünninimi Uku Suviste
Sündinud 6. juuni 1982 (38-aastane)
Võru, Eesti
Stiilid pop, RnB, soul, funk
Elukutse laulja, laulukirjutaja, muusikaprodutsent
Pill vokaal, klahvpillid, klaver, kitarr, basskitarr, trummid
Tegev alates 2008
Plaadifirma puudub
Veebileht ukusuviste.com

Uku Suviste (sündinud 6. juunil 1982 Võrus) on eesti laulja, pianist, laulukirjutaja ja muusikaprodutsent.

Uku Suvistel on laiapõhjaline muusikaharidus, ta on õppinud nii Eestis kui ka USA-s, töötanud helirežissööri ja muusikaprodutsendina ning olnud mitme Eesti tuntud artisti lugude produtsent. Lisaks omapärase tämbriga vokaalile oskab Uku Suviste mängida mitut pilli. Ka on ta mänginud sarjas "Üheotsapilet" läbivat kõrvalosa.

Suviste võitis võistluse Eesti Laul 2020 ja pidi Eestit esindama 2020. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. Viimane jäi aga ära koroonaviiruse pandeemia tõttu.[1]

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Uku õppis Tallinna 21. Keskkooli muusikakallakuga klassis. Ta on laulnud Tallinna Poistekooris ja Lydia Rahula juhatatavas kooli poistekooris; Lydia Rahula oli ta solfedžoõpetaja. Kui Uku astus Tallinna Muusikakooli, lubati tal tänu heale solfedžo tundmisele ja heale muusikalisele kuulmisele käia solfedžotunnis koos kahe aasta võrra rohkem õppinutega. Muusikakooli lõpetas ta klaveri erialal 1997. aastal.

Kooli kõrvalt tegeles Uku ka spordiga – põhikooli ajal mängis tennist ja keskkooli ajal käis kergejõustikus. Kui ta 2000. aastal lõpetas Tallinna 21. Keskkooli reaal-keelte klassi, sai ta kiituskirja muusikas ja kehalises kasvatuses.

Pärast keskkooli lõpetamist läbis Uku 8-kuuse sõjaväeteenistuse Tallinna Üksik-Vahipataljonis.

2001. aastal astus ta Eesti Infotehnoloogia Kolledžisse, mille lõpetas arvutisüsteemide administraatori erialal. Lisaks sellele õppis ta 2002. aastal Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis pop-jazz-laulu.

Alates 2006. aastast täiendas ta end poolteist aastat laulu ja muusikaproduktsiooni erialal Berklee Muusikakolledžis USA-s. Tänu oma suurepärastele tulemustele kuulus ta kõikide semestrite vältel Dean's Listi ehk andekaimate õpilaste nimekirja.

Muusikaline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal sai Uku lauluvõistlusel „Kaks takti ette“ kolmanda koha, olles ka parim meeslaulja.

Pärast võistlust "Kaks takti ette" töötas ta Elmar Liitmaa muusikastuudios Rockhouse muusikaprodutsendina. [2]

Stuudios oli tal võimalik salvestada oma originaallugusid. 2005. aasta jõuludel andis ta loo autorina ja produtsendina välja oma esimese kauamängiva singli „It's Christmas Time“.

Alates 2004. aastast on Uku mitmel aastal oma loominguga võtnud osa Uno Naissoo nimelisest noorte heliloomingu konkursist. 2004. aastal pälvis tema originaallugu „Never Have To“ Uno Naissoo eripreemia. Aasta hiljem osales ta samal võistlusel kuuehäälse a cappella vokaalansambliseadega „Sõbrad“, mis sai teise koha. 2008. aastal tõi talle võistlusel võidu lugu "Refreshing".

2006. aastal oli Uku R&B-d ja 1980. aastate diskomuusikat viljeleva ansambli Lament teine vokaalsolist ja klahvpillimängija.

2006.–2007. aastal õppis Uku Berklee Muusikakolledžis Bostonis. See andis talle võimaluse teha koostööd muusikutega nagu Jennifer Holliday, Jetro da Silva (kes on näiteks Whitney Houstoni ja Brian McKnighti klahvpillimängija) ja paljude teistega.

Koostöös Birgit Õigemeelega (nüüd Sarrap) ilmus 2008. aasta novembris album „Ilus aeg“. Uku peamine tegevus oli lugude arranžeerimine, lisaks olid albumil mitmed lood Birgiti ja Uku duetina. [3] Plaadil tegi kaasa ka ETV lastekoor Lii Leitmaa juhatusel. Albumi raames anti mitu edukat kontserti.

2010. aastal võttis Uku Suviste osa Jūrmalas peetud rahvusvahelisest lauluvõistlusest "Uus laine". Eestit esindanud Uku tuli tihedas konkurentsis kolmandaks. [4]

2012. aastal lõi ta koostöös Eesti Kaitseväe ja UNICEFiga muusikavideo "Võitmatu" ("Invincible") pühendusega missioonidel sõjalises tegevuses osalenud Eesti kui ka välissõduritele ja nende peredele. Videos lisavad meie sõduritele motivatsiooni Eesti olümpiavõitja Gerd Kanter ja USA olümpiavõitja Justin Gatlin. Kaitseministeerium toetas rahaliselt muusikavideo valmimist. [5]

2014. aasta sügisel osales Uku eesti paroodiasaates "Su nägu kõlab tuttavalt”, kus ta parodeeris selliseid artiste nagu Robbie Williams, Ray Charles, Beyoncé, Prince jne, tõestades oma vokaali mitmekülgsust ning pillimänguoskusi klaveril, kitarril ja trummidel.

Lisaks kontsertidele, turneedele ja telesaadetele on Uku üles astunud sellistes muusikalides nagu "Oliver Twist" ja "Chicago" ning Georg Otsa Muusikakooli muusikalis "West Side Story".

2019. aasta Eesti Laulul osales ta lauluga "Pretty Little Liar", kus saavutas 2. koha.

2020. aasta Eesti Laulul osales ta lauluga "What Love Is", kus saavutas 1. koha.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Uno Naissoo nimeline loomingu- ja interpretatsioonikonkurss[muuda | muuda lähteteksti]

2004 originaallugu „Never Have to“ pälvis Uno Naissoo eripreemia
2005 kuuehäälne a cappella vokaalansambliseade „Sõbrad“ saavutas teise koha
2008 võitis esikoha looga „Refreshing

Noorte lauljate võistlus "Kaks takti ette"[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal osales Uku tuntud lauluvõistlusel „Kaks takti ette“, kus pälvis kolmanda koha ja oli võistluse parim meeslaulja.

Rahvusvaheline lauluvõistlus "Uus laine"[muuda | muuda lähteteksti]

2010. aasta suvel osales Suviste Lätis, Jūrmalas peetaval Venemaa suurimal lauluvõistlusel “Uus laine”, kus saavutas kolmanda koha. Lauluvõistlust näidati televisioonis 31 riigis ja kokku kandideeris võistlusele sel aastal enam kui 12 000 lauljat.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Uku isa on üks Eesti edukamaid teleprodutsente Raivo Suviste, ema on Heli Suviste-Polikarpus. Ema Heli on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi Hendrik Krummi lauluklassi klassikalise laulu erialal.[6]

Uku onu Väino Puura ja onunaine Sirje Puura on tuntud eesti ooperilauljad.

Lisaks[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]

Muusikavideod[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]