Uku Suviste

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Uku Suviste
Suviste, Uku.IMG 5945.JPG
Sünninimi Uku Suviste
Sündinud 6. juuni 1982 (37-aastane)
Võru, Eesti
Stiilid pop, RnB, soul, funk
Elukutse laulja, laulukirjutaja, muusikaprodutsent
Pill vokaal, klahvpillid, klaver, kitarr, basskitarr, trummid
Tegev alates 2008
Plaadifirma puudub
Veebileht ukusuviste.com

Uku Suviste (sündinud 6. juunil 1982 Võrus) on eesti laulja, pianist, laulukirjutaja ja muusikaprodutsent.

Uku Suvistel on laiapõhjaline muusikaharidus, ta on õppinud nii Eestis kui ka USA-s. Ta on töötanud helirežissööri ja muusikaprodutsendina ning olnud mitme Eesti tuntud artisti lugude produtsent. Lisaks omapärase tämbriga vokaalile oskab Uku mängida mitut pilli. Lisaks on ta mänginud sarjas "Üheotsapilet" läbivat kõrvalosa ja kavatseb edaspidigi näitlemisega tegeleda.

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Uku õppis Tallinna 21. Keskkooli muusikakallakuga klassis. Lisaks laulis ta Tallinna Poistekooris ja Lydia Rahula juhatatavas kooli poistekooris; Lydia Rahula oli ka ta solfedžoõpetaja. Kui ta astus Tallinna Muusikakooli, lubati tal tänu heale solfedžo tundmisele ja heale muusikalisele kuulmisele käia solfedžotunnis koos kahe aasta võrra rohkem õppinutega. Muusikakooli lõpetas ta klaveri erialal 1997. aastal.

Kooli kõrvalt tegeles Uku ka spordiga – põhikooli ajal mängis tennist ja keskkooli ajal tegeles kergejõustikuga. Kui ta 2000. aastal Tallinna 21. Keskkooli reaal-keelte klassi lõpetas, sai ta kiituskirja kahes aines – muusikas ja kehalises kasvatuses.

Pärast keskkooli lõpetamist läbis Uku 8-kuuse sõjaväeteenistuse Tallinna Üksik-Vahipataljonis.

2001. aastal astus ta Eesti Infotehnoloogia Kolledžisse, mille lõpetas arvutisüsteemide administraatori erialal. Lisaks sellele hakkas ta 2002. aastal õppima Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis pop-jazz-laulu.

Alates 2006. aastast täiendas ta end poolteist aastat laulu ja muusikaproduktsiooni erialal Berklee Muusikakolledžis USA-s. Tänu oma suurepärastele tulemustele kuulus ta kõikide semestrite vältel Dean's Listi ehk andekaimate õpilaste nimekirja.

Muusikaline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal sai Uku lauluvõistlusel „Kaks takti ette“ kolmanda koha, samas oli ta parim meeslaulja.

Pärast võistlust "Kaks takti ette" töötas ta Elmar Liitmaa muusikastuudios Rockhouse muusikaprodutsendina.[1]

Stuudios oli tal võimalik salvestada ka oma originaallugusid. 2005. aasta jõuludeks andis ta välja oma esimese kauamängiva singli „It's Christmas Time“, olles ise loo autor ja produtsent.

Alates 2004. aastast on Uku mitmel aastal oma loominguga võtnud osa Uno Naissoo nimelisest noorte heliloomingu konkursist. 2004. aastal pälvis tema originaallugu „Never Have To“ Uno Naissoo eripreemia. Aasta hiljem osales ta samal võistlusel kuuehäälse a cappella vokaalansambliseadega „Sõbrad“, mis sai teise koha. 2008. aastal tõi talle võistluse võidu lugu "Refreshing".

2006. aastal oli Uku R&B-d ja 1980. aastate diskomuusikat viljeleva ansambli Lament teine vokaalsolist ja klahvpillimängija.

2006.–2007. aastal õppis Uku Berklee Muusikakolledžis Bostonis. See andis talle võimaluse teha koostööd selliste muusikutega nagu Jennifer Holliday, Jetro da Silva (kes on näiteks Whitney Houstoni ja Brian McKnighti klahvpillimängija) ja paljude teistega.

Koostöös Birgit Õigemeelega (nüüd Sarrap) ilmus 2008. aasta novembris album „Ilus aeg“. Uku peamiseks rolliks oli lugude arranžeerimine, lisaks kõlavad albumil mitmed lood Birgiti ja Uku duetina.[2] Plaadil tegi kaasa ka ETV lastekoor Lii Leitmaa juhatuses. Albumi raames anti mitu edukat kontserti.

2010. aastal võttis Suviste osa Jūrmalas peetud rahvusvahelisest lauluvõistlusest "Uus laine". Eestit esindanud Uku tuli läbi tiheda konkurentsi kolmandaks.[3]

2012. aastal lõi ta koostöös Eesti Kaitseväe ja UNICEF-iga muusikavideo "Võitmatu" ("Invincible") pühendusega missioonidel sõjalises tegevuses osalenud Eesti kui ka välissõduritele ja nende peredele. Videos lisavad meie sõduritele motivatsiooni Eesti olümpiavõitja Gerd Kanter ja USA olümpiavõitja Justin Gatlin. Kaitseministeerium toetas rahaliselt muusikavideo valmimist.[4]

2014. aasta sügisel osales Uku eesti paroodiasaates "Su nägu kõlab tuttavalt”, kus ta parodeeris selliseid artiste nagu Robbie Williams, Ray Charles, Beyoncé, Prince jne, tõestades oma vokaali mitmekülgsust ning pillimänguoskusi klaveril, kitarril ja trummidel.

Lisaks kontsertidele, turneedele ja telesaadetele on Uku üles astunud ka sellistes muusikalides nagu "Oliver Twist" ja "Chicago" ning Georg Otsa Muusikakooli muusikalis "West Side Story".

2019. aasta Eesti Laulul osales ta lauluga "Pretty Little Liar", kus saavutati 2. koha.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Uno Naissoo nimeline loomingu- ja interpretatsioonikonkurss[muuda | muuda lähteteksti]

2004 originaallugu „Never Have to“ pälvis Uno Naissoo eripreemia
2005 kuuehäälne a cappella vokaalansambliseade „Sõbrad“ saavutas teise koha
2008 võitis esikoha looga „Refreshing

Noorte lauljate võistlus "Kaks takti ette"[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal osales Uku tuntud lauluvõistlusel „Kaks takti ette“ ja pälvis kolmanda koha. Ühtlasi oli ta võistluse parim meeslaulja.

Rahvusvaheline lauluvõistlus "Uus laine"[muuda | muuda lähteteksti]

2010. aasta suvel osales Suviste Lätis, Jūrmalas peetaval Venemaa suurimal lauluvõistlusel “Uus laine”, kus saavutas kolmanda koha. Lauluvõistlust näidati televisioonis 31 riigis ja kokku kandideeris võistlusele sel aastal enam kui 12 000 lauljat.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Uku isa on üks Eesti edukamaid teleprodutsente Raivo Suviste, tema ema on Heli Suviste-Polikarpus. Ema Heli on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi Hendrik Krummi lauluklassi klassikalise laulu erialal.[5]

Uku onu Väino Puura ja onunaine Sirje Puura on tuntud eesti ooperilauljad.

Lisaks[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]

Muusikavideod[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]