Politsei- ja piirivalveorkester

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Politsei- ja Piirivalveorkester)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Politsei- ja piirivalveorkester on Politsei- ja Piirivalveametit esindav 31-liikmeline professionaalsetest muusikutest koosnev kutseline puhkpilliorkester. Orkestri peadirigent on Hando Põldmäe.

Politsei- ja piirivalveorkester esineb nii Politsei- ja Piirivalveameti üritustel, tseremooniatel ja aastapäevadel kui ka muusikafestivalidel, kontserdisaalides, koolides ning tehakse koostööd kutseliste lauljate, kooride ja ansamblitega, kellest tuntuimad on Tõnis Mägi, Ivo Linna, Andrus Albrecht (Bonzo), Liisi Koikson, Mari Jürjens, Mari Kalkun, Karl-Erik Taukar, Ott Lepland, Eesti Rahvusmeeskoor, Metsatöll, Ultima Thule, RO:TORO jpt.

Orkester on osalenud ka mitmel muusika- ja tattoofestivalil väljaspool Eestit, sh Austraalias, Kanadas, Hispaanias, Saksamaal, Soomes, Venemaal, Taanis, Hollandis jm.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Orkestri eelkäijaks on 1928. aastal loodud Tallinna Politseinike Kogu Puhkpilliorkester, mis tegutses Johannes Kostabi käe all 12 aastat, kuni Nõukogude okupatsioon selle katkestas.

1992. aastal asutati taasiseseisvunud Eestis politseiorkester (dirigent Kaido Kodumäe, 1992–2010) ja piirivalveorkester (dirigent Arvi Miido, 1992–2010). 2010. aastal loodi Politsei- ja Piirivalveamet ning kaks orkestrit ühendati. Esimesed kaks aastat seisis liidetud politsei- ja piirivalveorkestri eesotsas major Arvi Miido, alates 2014. aastast täidab peadirigendi kohuseid Hando Põldmäe.

Politsei- ja piirivalveorkestri bigbänd[muuda | muuda lähteteksti]

Politsei- ja piirivalveorkestri bigbänd on orkestri džässiarmastajatest muusikutest koosnev koosseis, kes Eesti muusikamaastikul tegutsenud üle 20 aasta. Dirigent on Siim Aimla.

Samaväärselt orkestriga 2010 aastal ühinenud endise politsei kui piirivalve bigbändi panus Eesti muusikaelule on olnud suur.

Mõlemat koosseisu saab pidada bigbändimuusika taaselustajateks ning varjusurmast väljatoojateks taasiseseisvunud Eesti riigis, antud muusikaliigi populariseerijateks ning paljude Eesti noorte džässmuusikute hüppelavaks. Politsei- ja piirivalveorkestri bigbändi koosseisu kuulub mitmeid Eesti muusikaelus tuntud ja tunnustatud džässmuusikuid, nende seas Jaak Oserov, Danel Aljo, Ülo Mälgand, Peedu Kass, Roland Karu, Eno Kollom jpt.

Politsei- ja piirivalveorkestri ja bigbändi solistid on olnud Antti Sarppila, Esko Heikkinen, Antti Rissanen, Petri Juutilainen, Joonatan Rautio (Soome), Kaire Vilgats, Birgit Varjun, Gerli Padar, Tanel Padar, Sofia Rubina, Marvi Vallaste, Hedvig Hanson, Dave Benton, Karl Madis, Mart Sander jpt.

Peadirigendid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]