William Bradford Shockley: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P robot lisas: eo:William Shockley
SieBot (arutelu | kaastöö)
114. rida: 114. rida:
[[it:William Bradford Shockley]]
[[it:William Bradford Shockley]]
[[sw:William Shockley]]
[[sw:William Shockley]]
[[ht:William Bradford Shockley]]
[[ku:William Shockley]]
[[ku:William Shockley]]
[[ml:വില്യം ഷോക്ലി]]
[[ml:വില്യം ഷോക്ലി]]

Redaktsioon: 26. august 2008, kell 03:00

Nobeli preemia laureaat Shockley

William Bradford Shockley (13. veebruar 191012. august 1989) oli Inglismaal sündinud USA füüsik ja leiutaja.

Ta leiutas koos John Bardeeni ja Walter Houser Brattainiga transistori, mille eest nad said 1956. aastal ka Nobeli füüsikaauhinna. Shockley püüe 1950ndatel ja 1960ndatel aastatel turustada uut transistorit aitas kaasa ka teiste uute elektrooniliste seadmete leiutamisele.

Shockley nimele on kokku registreeritud üle üheksakümne patendi.

Shockley oli oma hilisemas elus professor Stanfordis ja ühtlasi toetas ta ka ustavalt eugeenilisi põhimõtteid.

Varasemad aastad

Shockley sündis Londonis Inglismaal, kuid kasvas üles California osariigis USAs. 1932. aastal omandas ta bakalaureusekraadi California Tehnoloogia Instituudis.

1933. aasta augustis, olles ise veel tudeng, abiellus Shockley Iowan Jean Bailey'ga. 1934. aasta märtsis said tema ja Jean tütre, kellele pandi nimeks Alison.

1936. aastal sai Shockley doktorikraadi Massachusettsi Tehnoloogia Instituudis (MIT). Tema doktoritöö teesi pealkiri oli "Elektronlaine funktsiooni arvutamine naatriumkloriidi kristallides". Tema nõuandjaks doktoritöö kirjutamisel oli John C. Slater. Peale doktorikraadi saamist liitus Shockley New Jerseys Belli laboratooriumi teadusgrupiga, mille eesotsas oli doktor C. J. Davisson.

1938. aastal sai ta oma esimese patendi elektronmultiplikaatori eest.

Kui vallandus Teine maailmasõda, hakkas Shockley tegelema radari uurimistööga Whippany laboratooriumis New Jerseys. 1942. aasta mais lahkus ta Belli laboratooriumist ja temast sai Allveelaevatõrje Operatsiooni Grupi direktor Kolumbia ülikoolis. Allveelaevatõrje Operatsiooni Grupp tegeles allveelaeva taktikate väljatöötamisega. See projekt nõudis sagedasi külaskäike Pentagoni ja Washingtoni, kus Shockley kohtus ka väga kõrgete ametnikega.

1944. aastal organiseeris ta B-29 pommituslenduritele treeningprogrammi, et katsetada uue radari pommisihtimisseadet. 1944. aasta lõpus organiseeris ta kolmekuulise ringkäigu üle maailma asuvatesse baasidesse, et hinnata uue radari tulemusi.

1946. aasta 17. oktoobril sai Shockley sõjaminister Robert Pattersonilt autasu teenete eest.

Transistor

Kohe peale sõja lõppu, 1945. aastal moodustas Belli laboratoorium grupi füüsikutest. Grupi etteotsa kuulusid Shockley ja keemik Stanley Morgan. Töötajaskonda kuulusid veel Bardeen ja Brattain, füüsik Gerald Pearson, keemik Robert Gibney, elektroonikaekspert Hilbert Moore ja mitmed teised tehnikud. Nende ülesandeks oli otsida alternatiive elektronlambi võimendile. Esimesed katsetused põhinesid Shockley ideel kasutada elektrivälja pooljuhtide peal nii, et elektriväli mõjutaks pooljuhtide juhtivust. Üllatuslikult eksperimendid aga luhtusid, hoolimata paigutusest ja materjalist. Et teada saada, milles viga, siis otsustas grupp suunata oma tähelepanu pinnaseisundite õppimisele ja nad kohtusid peeaegu iga päev, et arutada oma tööd. Kooskõla grupis oli suurepärane ja ideid vahetati vabalt.

Fail:Firsttransistor.jpg
Esimene elektrolüüsil põhinev transistor

1946. aasta talveks oli neil nii piisavalt materjali, et Bardeen esitas ühele füüsika-ajakirjale artikli pinnaseisunditest. Brattain alustas aga eksperimenti, mille vaatluste abil saaks pinnaseisundeid veelgi lähemalt uurida. See viis veel rohkemate paberiteni, mis hindasid pinnaseisundi tihedust. Nii oligi neil lõpuks piisavalt seletusi selleks, et teada saada, miks nende esimesed eksperimendid ebaõnnestusid, ning see kiirendas nende tööd märgatavalt. Pearson, kes järgis Shockley nõuandeid, sai lõpuks mingid tõendusmaterjalid võimsuse võimendamisest.

Fail:Bardeen shockley brattain.GIF
Vasakult: Bardeen, Shockley ja Brattain

1947. aasta detsember oli Belli laboratooriumis "imede kuu", sest Bardeen ja Brattain lõid punktkontakti transistori, mis teostas võimenduse. Järgmisel kuul asusid Belli laboratooriumi volinikud töötama patenditaotluste kallal.

Volinikud avastasid aga, et Julius Lilienfeld oli neist ette jõudnud ja patenteeritud Shockley avastatud väljanähtusprintsiibi juba 1930. aastal. See nurjas neljast patendist ühe, mis oli Bardeeni-Brattaini punktkontakti disain. Samal ajal kinnitati aga ülejäänud kolm patenti ja elektrolüüsil põhinevad transistorid kandsid Bardeeni, Gibney ja Brattaini nimesid, nemad olevat olnud siis selle leiutajad. Shockley nime ei olnud aga üheski patendiavalduses mainitud. See vihastas Shockley't, kes arvas, et tema nimi peaks samuti olema igal patendil, sest töö põhines ikkagi tema väljanähtuse ideel. Ta isegi üritas saavutada seda, et patent kirjutataks välja ainult tema nimele, ning andis ka Bardeenile ja Brattainile teada oma kavatsusest.

Samal ajal jätkas ta salaja oma tööd, et luua erinev transistor, mis põhineks punktkontakti asemel ühendustel. Ta oletas, et sellist tüüpi disain on arvatavasti kaubanduslikult elujõulisem.

Fail:Shockley raamat.jpg
"Elektronid ja augud pooljuhis"

Shockley töötas pööraselt ka oma peateose kallal, mis kannab pealkirja "Elektronid ja augud pooljuhis". See 558-leheküljeline uurimuslik kirjutis avaldati 1950. aastal. Seal on ühtlasi kirjeldatud ka Shockley dioodivõrrandit. Sellest Shockley tööst sai "Piibel" tervele teadlaste generatsioonile, kes töötasid, et arendada ja täiustada uusi transistoreid ning teisi seadmeid, mis põhineksid pooljuhil.

Shockley ei olnud aga rahul seletustega selle kohta, kuidas punktkontakt-transistor töötab. See viis Shockley mõttele, millele ta pani hiljem nimeks "võileiva transitor". Mõte viis aga lõpuks ühendustransistorini, mida tutvustati pressikonverentsil 1951. aasta 4. juulil. Patendi saavutas Shockley selle leiutise eest 1951. aasta 25. septembril. Ühendustransistor jättis varsti varju punktkontakt-transitori ja selle järglasest sai mitmeteks aastateks võimas valitseja turul.

Shockley jätkas füüsikute grupi liidrina Belli laboratooriumis.

Shockley oli populaarne loengupidaja ja amatöörist mustkunstnik, kes oli lausa kuulus selle poolest, et võlus ükskord Ameerika Füüsikute seltsi ees peetud kõne lõpus välja kimbu roose.

1951. aastal valiti ta Rahvusvahelise Teaduste Akadeemia liikmeks. Shockley oli siis 41-aastane ja valituks saamise seisukohast väga noor. Kaks aastat hiljem valiti ta vastu võtma prestiižikat Comstocki auhinda füüsikutele.

Shockley pälvis avalikkuselt väga palju tähelepanu. See oli aga meelehärmiks Bardeenile ja Brattainile, kuigi Belli laboratoorium esitles järjekindlalt kõike kolme leiutajat ühtse meeskonnana. Shockley sai lõpuks vihaseks ning võõrandus Bardeenist ja Brattainist. Ühtlasi ei lasknud Shockley neil töötada ühendustransistori kallal. Bardeen hakkas taga ajama ülijuhtivust ja lahkus Belli laboratooriumist 1951. aastal. Brattain keeldus aga Shockley'ga edasi töötamast ning viidi üle teise gruppi. Bardeen ja Brattain polnud transistori kallal töötanud praktiliselt üldse peale leiutise esimest aastat.

Shockley pooljuht

Osana Caltehci sõprade edukast elektroonikafirmast, sai Shockley lõpuks võimaluse juhatada päris oma firmat. 1955. aastal ühines Shockley aga firmaga Becmani Instrumendid, kus ta oli määratud direktoriks Beckmani poolt äsja asutatud Shockley Pooljuhtide Laboratooriumisse Mountain View's, Californias. Oma mõjukuse ja Beckmani kapitaliga üritas Shockley meelitada oma endiseid kolleege Belli laboratooriumist üle tema uude laboratooriumisse, kuid kellelgi polnud suuremat tahtmist temaga ühineda. Seetõttu hakkas Shockley põhjalikult uurima ülikoole, et leida säravaid lõpetajaid, kelle abil saaks üles ehitada uue firma, mida juhitaks "tema moodi", aga kuhu kõik tahaks siiski meelsasti tulla.

"Tema moodi" tähendas kokkuvõtlikult domineerivalt ja kasvava paranoiaga. Ühes kuulsas intsidendis väitis ta, et sekretäri kogemata verele lõigatud pöial oli kuritahtliku teo tagajärg ning nõudis valedetektorit, et leida selle abil süüdlane. Hiljem selgus, et pöial oli saanud viga seetõttu, et kontori uksel oli olnud katkine knopka. See kõik tekitas aga palju vaenulikkust. Samal ajal suurenesid tema nõudmised uue ja tehniliselt keerukama seade loomiseks (praegu tuntud kui Shockley diood) ja see tähendas, et projekt arenes edasi äärmiselt aeglaselt.

Fail:Reeturlik kaheksa.jpg
Reeturlik Kaheksa

1954. aasta kevadel läks Shockley lahku oma naisest, 1954. aasta suvel nad lahutasid. Lühikest aega peale firma loomist, 25. novembril 1955. aastal abiellus Shockley uuesti, väljavalituks oli Emmy Lanning, kes õpetas osariigi pealinnas New Yorgis psühhiaatrilist hooldust.

1956. aastal sai Shockley koos Bardeeni ja Brattainiga Nobeli füüsikaauhinna. Oma preemia kättesaamisel ette kantud kõnes tunnustas ta kõrgelt Brattainit ja Bardeeni, kes olid punktkontakt-transitori leiutajad. Kõik kolm koos oma naiste ja külalistega nautisid hiliste õhtutundideni pidu ja šampanjat.

1957. aastal lahkusid Shockley firmast kaheksa töölist, kes kutsusid ennast nimega Reeturlik Kaheksa, kui Shockley otsustas mitte jätkata uurimusi ränil põhineva transistori arendamiseks. Paljud nendest kaheksast kohtusid Sherman Fairchildiga ja kirjeldasid talle oma situatsiooni ning lõpuks panid nad kaheksakesi aluse pooljuhte tootvale firmale Fairchildi Semiconductors. Reeturliku Kaheksa hulka kuulusid ka Robert Noyce ja Gordon E. Moore, kes hiljem lahkusid firmast ja lõid Inteli. Teiste Fairchild Semicondutori järglaste hulka kuuluvad veel National Semiconductor ja Advanced Micro Devices.

Sellel ajal, kui Shockley üritas veel saada tööle oma kolme osaliselt valmis seadet, tutvustasid firmad Fairchild ja Texas Instrument mõlemad esimest terviklikku vooluringi. See tegi aga Shockley töö selles piirkonnas üleliigseks.

Hilisemad aastad

1961. aasta juulis sattusid Shockley, tema naine Emmy ja poeg Dick raskesse autoavariisse. Shockley'l võttis mitu kuud aega, et vigastustest taastuda. Tema firma müüdi Clevitele, aga kunagi ei teeninud see kasumit. Shockley loobus juhatuse liikme ametist ja läks tööle Stanfordi ülikooli, kus ta sai inseneri-ja rakendusteaduse professoriks.

Shockley sai viimase patendi 1968. aastal keeruka pooljuhi seadeldise eest.

1956. aastast alates on Stanfordis kohtunud Shockley kolleegid, et mõlgutada mäletusi koos temaga veedetud ajast ja tema kesksest säravast rollist infotehnoloogia revolutsioonis. Kokkusaamiste organiseerija ütleb: "Shockley on mees, kes tõi räni (inglise keeles "silicon") Silicon Valley'sse."

Shockley'l oli vastuoluline suhe oma kolme lapsega. Kui ta 1989. aastal eesnäärmevähki suri, oli ta peaaegu täielikult võõrdunud neist ja tema lapsed said tema surmast teada ainult läbi trükimeedia.

Shockley uskumused

Elu lõpus hakkas Shockley tõsimeelselt huvituma rassiküsimustest, kasvatusest ja pärilikkusest. Ta arvas, et see töö on vajalik populatsiooni geneetilise tuleviku huvides, ja kirjeldas ise seda kui tema karjääri kõige tähtsamat tööd, ehkki see tuhmistas tugevasti tema mainet.

Shockley uskus, et kõrge paljunemise tase afroameeriklaste seas tingis "väärgeneetilise" efekti, kuna neil olevat madal IQ. Shockley avaldas sellel teemal lausa raamatuid ja andis ka loenguid teaduslikele organisatsioonidele, nagu National Academy of Science.

Shockley käis ühtlasi välja idee, et indiviidid, kelle IQ on madalam kui 100, peavad läbi tegema vabatahtliku sterilisatsiooni. Tema uskumused pärilikkusesse viisid teda võib-olla ka selleni, et ta annetas spermat Germinal Choice Repository'sse – sperma panka, mille asutas Robert Klark Graham, lootes levitada inimeste parimaid geene. Sellel pangal, mida meedia kutsus "Nobeli preemia spermapangaks", oli kolm Nobeli preemia võitnud spermadoonorit, ehkki Shockley oli ainus, kes pälvis sellega avalikku tähelepanu.

Meedia reaktsioonid

Shockley't rünnati meedias sageli tema eugeenikal põhinevate tööde eest. Eugeenikast oli saanud avalikkuse silmis tabuteema, seda suuresti tänu natsismile ja vähemusrahvuste massilisele hävitamisele Teises maailmasõjas.

Oma hilisemas elus võttis Shockley tarvitusele ettevaatusabinõud, et natukenegi suhet meediaga parandada. Ta võttis reporteritega tehtud telefonikõned linti ja saatis siis ümberkirjutised reporteritele kirja teel. Ühel hetkel ta kaalus isegi ideed teha reporteritele enda töödel põhineva lihtsa viktoriini enne, kui nad hakkavad temaga teemat arutama. Korra käis ta ka ühe ajalehe vastu kohut ning võitis.

Shockley suur panus

Kuigi Shockley pidas oma eugeenika põhimõtete levitamist tähtsamaks kui kõiki oma teedrajavaid uurimusi füüsika alalt, lõi ta ometi oma avastuste ja leiutistega tohutu suure, täna 130 miljardi dollarilise aastakäibega tööstusharu. Tänu Shockley avastatud väljaefektile pooljuhtides leiutati punktkontakt-transistor, sealt edasi ühendustransistor, millest tänapäevaks on suudetud välja arendada juba imepisikesed mikrokiibid. Ilma nendeta ei töötaks meil aga suurem osa tehnoloogiast. Ja kui töötaks, siis oleks kogu see tehnoloogia ilmselt mitmeid sadu kordi suurem ega mahuks sugugi nii hõlpsasti ära töölauale toanurgas, rääkimata siis veel püksitaskust.

Välislingid