Chen Ning Yang

Allikas: Vikipeedia
Chen Ning Yang (1957)

Chen Ning Yang (hiina keeles Yáng Zhènníng‎‎; sündinud 1. oktoobril 1922 Hefeis Anhuis) on Hiina ja USA füüsik, Nobeli auhinna laureaat.

Ta on 1998. aastast Pekingis asuva Tsinghua Ülikooli professor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on statistiline mehaanika ja osakestefüüsika. USA-s Brookhaveni Riiklikus Laboratooriumis töötamise ajal 1954. aastal esitasid Chen Ning Yang ja Robert Mills tensorvõrrandi, mida praegu tuntakse Yangi-Millsi väljana. Maxwelli võrrandid on Yangi-Millsi teooria erijuht.

Ta sai 1957. aastal koos Tsung Dao Leega Nobeli füüsikaauhinna paarsuse seaduse põhjaliku uurimise eest, mis viis tähtsate avastusteni osakestefüüsikas.[1]

Haridus ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Chen Ning Yang lõpetas 1942. aastal seoses jaapanlaste sissetungiga Hiinasse vahepeal Kunming Shisse evakueeritud Tsinghua Ülikooli bakalaureusekraadiga füüsikas. 1948. aastal pääses ta tööle USA Chicago Ülikooli Enrico Fermi uurimisgruppi. 1948. aastal kaitses ta Chicago Ülikoolis doktoritöö "On the Angular Distribution in Nuclear Reaction and Coincidence Measurements" (juhendaja Edward Teller).

Aastatel 1955–1965 töötas ta füüsikaprofessorina USA-s: Süvauuringute Instituudis Princetonis ja 1965–1999 Stony Brooki Ülikoolis Brookhavenis.

1986. aastast on ta Hongkongi Hiina Ülikooli distingeeritud professor ja 1998. aastast ühtlasi Pekingis Tsinghua Ülikooli professor[2].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Chen Ning Yang

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on valitud ka Jaapani Akadeemia välisliikmeks.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

1964. aastal sai ta USA kodakondsuse. 2004. aastast elab ta alaliselt Hiinas. 2015. aastal loobus ta USA kodakondsusest, et saada Hiina kodakondsus.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]