Ben Roy Mottelson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mottelson,Ben 1963 Kopenhagen.jpg

Ben Roy Mottelson (sündinud 9. juulil 1926 Chicagos) on USA päritolu Taani tuumafüüsik.

Ta lõpetas 1947. aastal Purdue ülikooli ja sai 1950. aastal Harvardi ülikoolist doktorikraadi tuumafüüsika alal. Ta asus tööle Kopenhaageni ülikooli teoreetilise füüsika instituuti (millest sai hiljem Niels Bohri instituut), seejärel töötas Kopenhaagenis CERNi uurimisgrupis ja 1957. aastal sai Põhjamaade Teoreetilise Füüsika Instituudi professoriks.[1] Aastal 1971 sai ta Taani kodakondsuse.

Ben Roy Mottelson tegeles eelkõige aatomituuma struktuuri uurimisega. Ta alustas 1950. aastal koostööd Aage Bohriga, et otsida seletust eelkõige raskete tuumade kuju ja laengujaotuse ebasümmeetriale. Aastatel 19521953 tõestasid Bohr ja Mottelson katseliselt, et teatud tuumade energiatasemeid saab kirjeldada rotatsioonispektri abil. Nad avastasid tuumaaine juures ka ülijuhtivuse ja ülivoolavuse ilminguid.

Bohr, Mottelson ja James Rainwater jagasid 1975. aastal Nobeli füüsikaauhinda oma töö eest aatomituuma struktuuri selgitamisel, sealhulgas seose leidmise eest tuuma liikumise ja selles sisalduvate osakeste liikumise vahel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Autobiography Nobelprize.org

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]