Carl Maria von Weber

Allikas: Vikipeedia
Carl Maria von Weber.jpg

Carl Maria Friedrich Ernst von Weber (18./19. november 1786 Eutin, Holstein – 4.-5. juuni 1826 London) oli saksa helilooja, dirigent, pianist ja kitarrist, üks esimesi tähtsamaid romantilise koolkonna heliloojaid.

Weberi teosed, eriti tema ooperid "Nõidkütt" ("Der Freischütz"), "Euryanthe" ja "Oberon" mõjutasid tugevalt saksa romantilise ooperi väljakujunemist, eriti ooperiheliloojate Heinrich Marschneri, Giacomo Meyerbeeri ja Richard Wagneri loomingut.

Ta oli ka innovatiivne instrumentaalmuusika looja. Tihti mängitakse tema teoseid klarnetile (kaks kontserti, kontsertiino, kvintett ja duo concertante). Tema klaverilooming (neli sonaati, kaks kontserti ja "Konzertstück for Piano and Orchestra in F minor") mõjutas selliseid heliloojaid nagu Frédéric Chopin, Franz Liszt ja Felix Mendelssohn.

Weberi loodud "Die Temperamente beim Verluste der Geliebten" on üks varaseimaid laulutsükleid.

Weber on olnud mõjutajaks ka mitmetele 19. ja 20. sajandi heliloojatele nagu Mihhail Glinka, Claude Debussy, Igor Stravinski, Gustav Mahler (kes lõpetas Weberi poolelijäänud koomilise ooperi "Die drei Pintos") ja Paul Hindemith (teose "Symphonic Metamorphoses on Themes of Weber" autor).

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Carl Maria von Weber sündis Franz Anton von Weberi ja tolle teise naise, näitleja Genovefa Brenneri kolmanda lapsena. Carl Maria nõbu Constanze oli Wolfgang Amadeus Mozarti naine.

Weberi isa võimaldas talle laiahaardelise hariduse, mida küll katkestas pere sage kolimine. 1796. aastal jätkas ta oma muusikalist haridusteed Hildburghausenis.

13. märtsil 1798. aastal suri Weberi ema tuberkuloosi. Samal aastal suundus Weber Salzburgi, et õppida Michael Haydni käe all, ja hiljem Münchenisse õppima laulja Johann Evangelist Wallishauseri ja organisti J. N. Kalcheri juurde.

1798. aastal avaldas ta Leipzigis esimest korda oma loomingut (kuus fugettat klaverile). Teised selle perioodi teosed (missa ja ooper "Die Macht der Liebe und des Weins") pole säilinud.

1800. aastal kolis perekond Freibergi, kus 14-aastane Weber kirjutas ooperi "Das stumme Waldmädchen", mis kanti Freibergi teatris ka ette. Hiljem esitati seda Viinis, Prahas ja Peterburis.

1801. aastal naasis perekond Salzburgi ja Weber jätkas õpinguid Michael Haydni juures.

Weber suri ööl vastu 5. juunit 1826 Londonis tuberkuloosi. Ta maeti Londonisse, kuid 18 aastat hiljem maeti tema säilmed ümber Dresdenisse.