Mine sisu juurde

Boheemlane

Allikas: Vikipeedia
William-Adolphe Bouguereau (1825–1905), "The Bohemian" (1890)

Boheemlane, ka boheem, on loomingulise ja/või intellektuaalse kalduvusega haritlane, kes elab ja käitub väljaspool konventsionaalse käitumise kriteeriume.

Mõiste varasem tähendus[muuda | muuda lähteteksti]

Sõna "boheemlane" on tulnud prantsuskeelsest sõnast, mis tähendas mustlast. Algul nimetati boheemlasteks vaba vaimuga rändavaid mustlashingi (eriti neid, kes olid pärit Böömimaalt (ladina Bohemia)), autsaidereid, kes olid eraldunud konventsionaalsest ühiskonnast ja keda selle vastuvõtmatus nende suhtes üldse ei häirinud. Böömimaal võis tol ajal elada ja töötada odavalt ning käituda ebakonventsionaalselt, mis oli viljakas pinnas uute eluviiside vohamiseks. See oli "vabade hingede" kollektiiv väljaspool ühiskonda.

Mõiste tänapäevane tähendus[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval kasutatakse seda nimetust eeskätt kunstiga tegelevate või lihtsalt loominguliste inimeste kohta. Tavaarusaamades on selline inimene muretu ja ebakorrapärase eluviisiga, üldjuhul iseloomustabki teda paindlikkus, muretus, innovaatilisus ja romantika. Eesti õigekeelsussõnaraamatus on boheemlane defineeritud kui "korrapäratu, muretu eluviisiga haritlane".[1] Võõrsõnade leksikon täpsustab, et boheemlane on "ebakorrapärase, muretu eluviisiga inimene (eriti nn vabade elukutsete esindajate – näitlejate, kirjanike, kunstnike hulgast)".[2]

Boheemlasstiil[muuda | muuda lähteteksti]

Boheemlaslik välimus vihjab mugavale riietusstiilile näiteks kampsuni, salli ja baretiga.

Boheemlasstiil jagatakse viide suuremasse rühma: nouveau-, mustlas-, biitnike, zen- (hipi-) ja dändistiil.[viide?]

Boheemluse manifesti on raske luua, kuna tänapäeva boheemlasi ei saa klassifitseerida. Erinevad boheemlaskultuurid segunevad individuaalse suva järgi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Boheemlane Eesti õigekeelsussõnaraamat (ÕS) 2018.
  2. Boheemlane Võõrsõnade leksikon, 2012. aasta väljaande veebiversioon.