Juku-Kalle Raid

Allikas: Vikipeedia
Juku-Kalle Raid ACTA-vastasel meeleavaldusel Vabaduse väljakul.

Juku-Kalle Raid (sündinud 28. juulil 1974) on Eesti ajakirjanik ja luuletaja. Ta oli 26. märtsini 2014 XII Riigikogu liige.

Raid on töötanud väljaannetes Post, Luup jt, olnud ajakirja Kultuur ja Elu peatoimetaja (1997–1999), teinud Eesti Raadios saadet "Maailmapilt" ning Kuku raadios saateid "Tegelikkuse KesKus" (2003–2005; novembrist 2010)[1] ja "Juku-Kalle rännak ajas ja ruumis". Ta on juhtinud ETV-s saadet "Tegelikkuse KesKus" (2003-2006) ning kirjutanud dokumentaalsarja "Uue aja asjad" stsenaariumi. Alates 1998. aastast on ta ajalehe KesKus peatoimetaja. 2009–2011 juhtis ta ETV 2-s vene- ja eestikeelset saadet "Batareja".

Kultuuriline tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Omalooming

Ta on avaldanud luulekogud "Maailmamäng" (1991), "Hõikelein" (1999), "ÕigemValem" (2000, koos Jan Kausi, Kalju Kruusa ja Fagira D. Mortiga), "Enamvähem" (2003, koos Jan Kausi, Kalju Kruusa ja Fagira D. Mortiga), "Juku-Kalle Raid ja teisi luuletusi" (2013). Luulet on ta avaldanud ka inglise, soome ning vene keeles.

2013. veebruaris andis Raid välja raamatu "Eelarve. Friigikogu rahvuseepos", mis kirjeldab Keskerakonna venitamistaktikat 2013. aasta eelarve vastuvõtmisel ning kajastab ööistungitel toimunut. Raamatule kirjutasid järelsõnad Mart Laar, Mart Nutt ja Eiki Nestor. 2013. aasta detsembris avaldas Juku-Kalle Raid koos Toomas Kümmeliga kirjandusliku kokaraamatu "Vanad head toidud paluvad lauda".

Tõlketööd

Juku-Kalle Raid on vene keelest tõlkinud Daniil Harmsi lühiproosat ning Bulat Okudžava, Jevgeni Reini ja Jossif Brodski luulet. Islandi keelest on Juku-Kalle Raid tõlkinud koos Askur Alasega sealse luuleklassiku Steinn Steinarri luulekogu "Aeg ja vesi".[viide?]

2010. aastal tõlkis Juku-Kalle Raid eesti keelde Juri Levitanski, Andrei Tarkovski, Bella Ahmadulina, Vladimir Ufljandi ja Jevgeni Reini luulet. Tõlgete ettelugemise salvestas ETV.

Mitmesugust

Juku-Kalle Raid on välja andnud ka mitmete teiste autorite raamatuid: Poola rahvuseepose "Pan Tadeusz" (2000), Vaapo Vaheri "Surmakuul ja seemnepurse" (2003), Jelena Skulskaja "Vene rulett" (2003) ja "Siilid udus" (2006), Kivisildniku "Null tolerants" (2005) jt.

Juku-Kalle Raid on Eesti Kultuuri Koja ja Inimõiguste Instituudi liige.

Tegevus poliitikuna[muuda | redigeeri lähteteksti]

2005. aastal oli Raid nn särgiskandaali üks algatajaid. Juhtum, kus kaitseministri üks alluv kandis avalikus kohas T-särki kirjaga "Kommarid ahju!", viis kaitseministri Jaak Jõerüüdi tagasiastumiseni.[2] Raid lasi trükkida ka särgi "Vaši", mille esiküljel on kujutatud varaste eest hoiatav märk ja Edgar Savisaare valimisloosung "Tehtud!" slaavi tähtedega.

Kohaliku omavalitsuse valimistel aastal 2005 kandideeris ta Res Publica nimekirjas ja kogus 69 häält.

2009. aasta kohalike volikogude valimistel kandideeris ta Tallinnas Eestimaa Roheliste nimekirjas (erakonda kuulumata) ja kogus 334 häält.

2011. aasta Riigikogu valimistel kandideeris Juku-Kalle Raid parteituna Isamaa ja Res Publica Liidu nimekirjas valimisringkonnas nr 2 (Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita) ning sai 1097 häält.[3]

Riigikogu juhatuse otsusega sai Juku-Kalle Raid XII Riigikogu liikmeks alates 2011. aasta 6. aprillist majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi asendusliikmena. Juku-Kalle Raid kuulub XII Riigikogu koosseisus Riigikogu väliskomisjoni ning OSCE Parlamentaarsesse Assambleesse. Raid on käinud mitmetel OSCE vaatlusmissioonidel: Makedoonias, Serbias, Armeenias, Gruusias, Venemaal, Valgevenes, Kasastanis jne.

Juku-Kalle Raid kuulus järgmistesse parlamendirühmadesse: Eesti-Aafrika parlamendirühm, Eesti-Albaania parlamendirühm, Eesti-Armeenia parlamendirühm, Eesti-Aserbaidžaani parlamendirühm, Eesti-Georgia parlamendirühm, Eesti-Kirgiisi parlamendirühm, Eesti-Moldova parlamendirühm, Eesti-Sloveenia parlamendirühm, Eesti-Ukraina parlamendirühm, Eesti-Venemaa parlamendirühm.

Raid kuulus järgmistesse toetusrühmadesse ja ühendustesse: inimõiguste rühm, kodanikuühiskonna toetusrühm, kohalike omavalitsuste ja regionaalpoliitika toetusrühm, looduslike pühapaikade toetusrühm (aseesimees), muinsuskaitse ühendus, Narva toetusrühm (esimees), saadikuühendus "Inimõiguste kaitseks Põhja-Kaukaasias" (aseesimees), Setomaa toetusrühm, soome-ugri toetusrühm (esimees), Taiwani toetusrühm, Tiibeti toetusrühm (aseesimees), toetusrühm inimõiguste ja poliitiliste vabaduste eest Iraanis (esimees), Valgevene demokraatia ning kodanike õiguste ja vabaduste toetusrühm (esimees).

Juku-Kalle Raid on Eestis vastu võtnud uiguuri vastupanutegelase ja poliitiku Rebiya Kadeeri (2011) ja Iraani vastupanuliikumise esinaise Maryam Rajavi (2012).

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 441
  2. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 108
  3. Hääletamistulemus. Valimisringkond nr 2: Kesklinn, Lasnamäe, Pirita. Riigikogu valimised 2011. Vabariigi valimiskomisjoni kodulehekülg. (Kasutatud 5. aprillil 2011.)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]