Tennis

Allikas: Vikipeedia

Tennis (vanemas kirjanduses ka: murutõnis[1]) on spordiala, milles võistlevad kaks mängijat (üksikmäng) või kaks võistkonda, kummaski kaks mängijat (paarismäng). Eesmärk on saata pall reketi abil väljakul vastasmängija poolele nii, et vastane ei saaks seda tõrjuda.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tennise eelkäijaks peetakse pallimängu jeu de paume.

Esimest korda mängiti tennist arvatavasti 18. sajandi lõpus. Esimest korda on Inglise spordiajakirjas tennist mainitud 29. septembril 1793.

Mängu patenteeris major Walter Clopton Wingfield, keda peetakse tennise "isaks" ning kes väitis, et ta leiutas muruväljakutennise oma maamajas Walesis 1874.

Olümpiamängude programmi kuulus tennis kõigepealt aastatel 18961924. Taas oli tennis kavas 1984. aastal (näidisalana). Neli aastat hiljem Soulis oli tennis juba täisväärtuslik olümpiaala.

Naiste üksikmäng lisati olümpiakavva 1900. aastal. Esimene naispaar mängis olümpiamängudel 1920. aastal.

Väljak[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Tenniseväljak
Tenniseväljak

Tenniseväljaku pikkus on 23,77 m ja laius 8,23 m üksikmängu puhul ning 10,97 m paarismängu puhul. Väljaku pikema külje jagab kaheks ühesuuruseks osaks võrk, mis on võrgusammaste kohalt 1,07 meetrit kõrge ja keskelt 91,4 cm kõrge.

Levinumad on muru-, savi-liiva- ja kõvakattega väljakud. Kõvakattega väljakud võivad olla betoon-, asfalt-, tehismuru- või puitkattega. Väljaku kattest oleneb palli põrkamise ja mängu kiirus.

Reketid[muuda | muuda lähteteksti]

Tennisereketid ja -pallid

Reeglite kohaselt ei tohi reket olla pikem kui 81,28 cm ega laiem kui 31,75 cm. Reketi kaalule ja kujule ei ole seatud piiranguid. Harilikult kaalub täiskasvanute reket 300–325 grammi.

Tänapäeval valmistatakse reketite raamid terasest, alumiiniumist, plastist, klaaskiust, süsinikühenditest ja mitmesugustest segudest. Varem kasutati traditsiooniliselt puuraamidega tennisereketeid.

Pall[muuda | muuda lähteteksti]

Tennisepalli läbimõõt on 6,35–6,67 cm. Pall kaalub 57–59 grammi. Pall on üldjuhul kollast või valget värvi.

Punktiarvestus[muuda | muuda lähteteksti]

Tennises algab punktiarvestus arvust 15. Teine sama mängija või paari punkt on 30, kolmas 40 ja neljanda punktiga saadakse geimivõit. Pallija punktisumma öeldakse alati esimesena (nt kui pallib mängija A ja saab esimese punkti, on seis 15:0, kui esimese punkti saab mängija B, on seis 0:15). Kui mõlemad mängijad saavad kolm punkti ja seis on 40:40 ehk 40 tasa, siis geimi võitmiseks peab üks mängijast saama kaks punkti järjest (mängija peab saama vastasest kaks punkti rohkem).

Mängija (või paar), kes esimesena võidab kuus geimi, võidab seti. Kui geimide seisuks on 5:5 (viis tasa), peab üks mängijatest või paaridest seti võitmiseks võitma kaks geimi vastasest rohkem.

Kui mängu seis on 6:6 ehk 6 tasa, siis selgitatakse seti võitja nn kiires lõppmängus. Kiires lõppmängus loetakse punkte 1, 2, 3 jne kuni seitsmeni. Võrdse skoori puhul (nt 7:7) mängitakse seni, kuni üks mängijatest on saavutanud kahepunktilise vahe. Kiire lõppmängu korral pallib esimesena see mängija või paar, kelle kord on pallida. Vastaseks on pallija teise ja kolmanda punkti mängimisel ning seejärel pallivad mängijad kordamööda kaks korda järjest, kuni selgub geimi ja seti võitja. Pallingud sooritatakse vaheldumisi parempoolsesse ja vasakpoolsesse pallingukasti. Alustatakse parempoolsest.

Naised mängivad kaks või kolm setti (kahe setivõiduni) ja mehed kolm kuni viis setti (kolme setivõiduni).

Suuremad turniirid[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntumad tennisistid[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmast[muuda | muuda lähteteksti]

Mehed

Andre AgassiArthur AsheBoris BeckerBjörn BorgPat CashJimmy ConnorsNovak Djoković - Stefan EdbergRoy EmersonRoger FedererLleyton HewittGoran IvanisevicJan KodesRod LaverIvan LendlJohn McEnroeRafael NadalJohn NewcombePete Sampras

Naised

Maria BuenoEvonne CawleyMargaret CourtLindsay DavenportChris EvertSteffi GrafMartina HingisBillie-Jean KingConchita MartinezMartina NavrátilováMarija ŠarapovaSerena WilliamsVenus Williams

Eesti tennisistid[muuda | muuda lähteteksti]

Naised

Tuntumad tennisistid: Maret AniKaia KanepiAnett KontaveitJulia MatojanTiiu ParmasMargit Rüütel

Eesti kõrgeima WTA edetabelikohaga naistennisist üksikmängus oli kuni 27. augustini 2006 Maret Ani (karjääri parim koht WTA nr 63 seisuga 15.05.2006). Pärast seda sai Eesti esinumbriks Kaia Kanepi (karjääri parim koht WTA nr 15 seisuga 13.08.2012). Alates 1. aprillist 2019 on hoidnud kõrgeimat kohta Anett Kontaveit (karjääri parim koht WTA nr 2 seisuga 06.06.2022).

Mehed

Tuntumad tennisistid: Mait KünnapToomas LeiusJaak PõldmaJürgen ZoppVladimir Ivanov

Eesti meeste esnumber ATP edetabeli järgi
Nimi Alates Kuni Nädalaid järjest Kokku Parim edetabeli koht
Mait Künnap 10. september 2007 7. september 2008 52 52 ATP 705. (04.08.2008)
Jürgen Zopp 8. september 2008 8. mai 2022 ATP 71. (10.09.2012)
Mark Lajal 9. mai 2022

Eesti parim meestennisist läbi aegade oli Toomas Leius, kes jõudis 1965. aastal Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel veerandfinaali, kus pidi poliitilistel põhjustel andma loobumisvõidu lõuna-aafriklasele Cliff Drysdale'ile. Varem oli Leius teda mitu korda võitnud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti Entsüklopeedia. 8. köide: Tanulane–Yvon. Tartu: Loodus, 1937, lk 102.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]