Golf

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib spordialast; teiste tähenduste kohta vaata lehelt Golf (täpsustus)

Golf player putting green 2003.jpg

Golf on spordiala, pallimäng.

Golf on pallimäng milles mängijad, kasutades erinevaid keppe, püüavad võimalikult väikese löökide arvuga tabada palliga sihtmärke (auk).

Golfi mängitakse loodusliku muruga väljakul (golfiväljakul), mis on 25–30 ha suurune ja mitmekesise reljeefiga, kuhu kuulub nii looduslikke kui ka spetsiaalselt loodud takistusi. Täismõõtmelisel väljakul on 18 auguga lõppevat rada, kuid leidub ka väiksemaid, tavaliselt 9 auguga väljakuid. Iga rada algab avalöögialaga ning raja lõppus on puttamisgriin millel lipuga tähistatud 4.25 tollise (10.8 cm) läbimõõduga auk. Avalöögiala ja puttamisgriini vahele jäävad ka muud standartsed pinnasevormid nagu fairway (lühema muruga edenemisala), rough (kõrgema rohuga ala), bunkers (liivatakistused) ning erinavad takistused (veealad, puud, kivid jne) kuid sellest hoolimata on väljaku kõik rajad unikaalsed ning spetsiifilise ülesehitusega.

Golfi mängitakse vähima löökide arvu peale väljakul (löögimäng) või selle peale kes võidab rohkem radasid (parem tulemus suuremal arvul radadest- rajamäng). Löögimäng on kõige populaarsem mängu formaat kõikidel tasemetel ning seda eriti tipptasemel.

Kaasaegne golf sai alguse 15 sajandil Šotimaal, kuid sarnaseid mänge on erinevates piirkondades mängitud juba sajandeid varem. Saint Andrews asuv Old Course on esimene 18 auguga väljak, millel mängitakse siiani. Golfi vanim võistlus, mida siiani mängitakse on The Open Championship, mida tuntakse ka British Openi nime all. Esimene British Open toimus 1860. aastal Ayrshire's Shotimaal ning see on üks neljast golfi igaastasest suurturniirist (major championships). Ülejäänud kolm (the Masters, the U.S. Open ja PGA Championship) mängitakse USA's.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Golfi ajalugu ulatub väga kaugetesse aegadesse. Vanim viide golfi sarnasele mängule on seotud Rooma riigi aegse mänguga paganica, milles mängijad kasutasid kõveraks painutatud keppe nahast pallide löömiseks. Üks golfi arengu teooriatest ongi, et seoses Rooma riigi vallutustega üle Euroopa hakati 1 sajandiks BC paganicat mängima paljudes Euroopa osades ja lõpuks arends sellest välja kaasaegne golf. Teised allikad viitavad golfi eellasena Hiina päritolu mängule chuiwan. 1368. aastast pärineval Mingi dünastia kirjarullil on kujutatud Hiina keiserliku õukonna liiget golfikepi sarnase kepiga löömas palli auku.Hollandis mängitud golfist on teateid aastatest 1200. Siis löödi pall kepiga vastavasse väravasse, mitte auku.

Tänapäevane golf sai alguse Šotimaalt. Aastal 1457 keelas kuningas James II golfi mängimise, kuna selle harrastamine segavat militaarset ettevalmistust[1]. Kardeti, et golfi harrastamine ei võimalda harjutada vibulaskmist, mis oli julgeoleku seisukohast vajalikum. Aastast 1502 golfi mängukeeld Šotimaal tühistati, sest Inglismaaga oli sõlmitud rahu ja kuningas James IV oli golfi suur austaja. Šotimaal, St.Andrews's asuv Old Course'i väljakut, mille ajalugu ulatub juba rohkem kui 600 aasta taha kutsutakse Golfi koduks. 1764 aastal muudeti sealne 22 auguga väljak ka kaasajal standartseks 18 auguga väljakuks. Esimesed säilinud golfi reeglid pärinevad aastast 1744 samuti Šotimaalt ning vanim siiani toimuv golfiturniir (the Open Championship) sai alguse 1860 aasta 17. oktoobril Ayshires Šotimaal. Kui hetkel on ülekaalukalt kõige rohkem golfiväljakuid (üle 17000) USA's siis esimene golfiklubi loodi USA's alles 1888.aastal šotlase John Raidi poolt (Saint Andrew's Golf Club, Yonkersis, New Yorgis).

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eestisse jõudis golf alles peale taasiseseisvumist ning Baltikumi esimene täismõõtmeline golfiväljak avati Niitväljal 1993 aastal.[2]. Eestis harrastab golfimängu ca 4000 inimest ning aktiivseid klubiliikmeid on ca 2000. Hetkel on Eestis 7 täismõõtmelist golfiväljakut ning 3 väiksemamõõdulist väljakut.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]