Taekwondo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Taekwondo Fight.jpg

Taekwondo ehk tae kwon do on Korea päritolu võitluskunst. Ajaloo jooksul on seda nimetatud ka taekyon'iks ja subak'iks. Praegune nimetus pärineb aastast 1955.

Taekwondo on Korea võitluskunst, mille lõi 11. aprillil 1955 Lõuna-Korea armee kindral Choi Hong Hi.


Maailma Taekwondo Föderatsioon (WTF) asutati 28. mail 1973. Praeguseks on WTF-I liikmeks saanud 205 riiki.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu teistelgi rakendusspordialadel, oli ka taekwondo tekkimise põhjuseks sõdurite sõjalise väljaõppe vajalikkus. Evolutsiooni tulemusena on erinevatel rahvustel aegamööda moodustunud oma rahvuslikud võitluskunstide liigid. Taekwondo, üks paljudest võitluskunsti liikidest, sisaldab umbes 3000 võtet. Taekwondo'le iseloomulik omadus on fakt, et 70% tehnikast sooritatakse jalgadega, millest paljud on hüppetehnikad. Muinasajal oli taekwondo ülesandeks ratsaniku sadulast maha löömine. Sõnaliselt tähendab “Tae” jalga, kõrget jalatehnikat, “Kwon” kätt ja “Do” teed, meisterlikkuse saavutamist. Erinevate allikate andmetel on Korea võitluskunstide ajalugu umbes kahe aastatuhande vanune. Muistsetes käsikirjades mainitakse e.m.a. Koreas eksisteerivatest käsitsi-võitluste süsteemidest ja erinenavatest võitlus-meetoditest. Kogure dünastia (137. a e.m.a.) kuninglikel hauamonumentidel olid kujutatud sõdalased, sooritamas võtteid Taekwondo’le iseloomulikes asendites. Korea poolsaare Silla feodaalriigis asutati VII sajandil hwaranide sõjalis-religioosne instituut. Muinaskorea keeles võib sõna “hwaran” tõlgendada kui “noormehed lilled”. Kahevõitluskunsti omandamine oli hädavajalik iga hwarani jaoks. Selle tehnika õpetamine toimus kinnistes koolides. Keskajal Koreas toimunud sõjad avaldasid mõju rahvuslikele enesekaitse süsteemide saatusele. Tekkisid kõige mitmekesisemad koolid, alates JU-SUD’ist – pehme kunst, kus vastasele vastandatakse enda jõud,kuni PAKTCHIKIHI’ni – ainult peaga töötamise kunst.

Suurima panuse Korea võitluskunstide arendamisse andsid sellised koolid nagu: meister Hwan Ki “Moodukwan”, meistrite Chun ja Jun Kvebench’ide “Junmu kwan”, meister Li Van Kuk’i “Jido kwan” ja meister Ro Ben Jik’i “Sigmu kwan”. Kooli “Moodukwan” initsiatiivil organiseeriti aastal 1953 Korea Tengsudo Liit. 1955. aastal jätkati seda protsessi laiemalt, oli süstematiseeritud uus kaasaegne Korea võitluskunstide liik, mis kandis taekwondo nimetust, pakutud Lõuna-Korea endise kindrali Choi Hong Hi poolt. Lõuna-Koreas oli loodud Kukkiwoni keskus nii Lõuna-Korea kui ka teiste riikide instruktorite ja sportlaste ettevalmistamiseks. Taekwondo abiga hakkasid juhtivad meistrid looma inimese kasvatamise süsteemi.

Taekwondo olümpiamängudel[muuda | muuda lähteteksti]

Taekwondo jõudis olümpiamängudele 1988. aasta suveolümpiamängudel Soulis ja 1992. aasta suveolümpiamängudel Barcelonas] näidisalana. 1996. aasta suveolümpiamängudel Atlantas taekwondo'd olümpiakavas ei olnud. Täieõiguslikuks olümpiamängude medalialaks sai taekwondo 2000. aasta suveolümpiamängudel Sydneys.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Taekwondo 2004. aasta suveolümpiamängudel, Taekwondo 2008. aasta suveolümpiamängudel, Taekwondo 2012. aasta suveolümpiamängudel

Taekwondo Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Taekwondo WTF föderatsioon loodi 1997. aastal (olümpiaala).

Eesti Taekwon-Do Liit loodi 19. novembril 1992.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]