Pehmepall

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Softball’i-väljak
Softball’i pall

Softball (keelekorraldajate soovitusel pehmepall; tsitaatsõnana softball) on meeskonnamäng, mille leiutas George Hancock 1887. aastal Chicagos. Algselt oli tegemist siseruumides mängitava alaga, ent 19. sajandi lõpus muudeti veidike reegleid ja koliti välisväljakule. Ühtsed reeglid loodi 1926. aastal ning sealt algaski softball’i populaarsuse tõus. Praegu on sel spordialal üle maailma umbes 20 miljonit harrastajat ning seda võib kirjeldada naiste pesapallina.

Rahvusvaheline Softballiföderatsioon (ISF) loodi 1952. aastal ning esimesed maailmameistrivõistlused naistele peeti 1965. aastal. ISF-il on praegu 127 liikmesmaad.

Olümpiamängudel oli softball esmakordselt kavas 1996. aastal Atlantas ja viimast korda 2008. aastal Pekingis. 2005. aastal võeti vastu otsus, et alates 2012. aastast enam softball’i olümpiakavva ei võeta, kuid see võeti siiski 2020. aasta suveolümpiamängude kavva. Softball’i mängivad üksnes naised. Olümpiamängudel saavutasid Ameerika Ühendriigid kolm kuld- ja ühe hõbemedali, Jaapan ühe kuld-, ühe hõbe- ja ühe pronksmedali, Austraalia ühe hõbe- ja kolm pronksmedalit ning Hiina ühe hõbemedali.

Softball’is on naiste maailmameistrivõistlusi peetud alates 1965. aastast. Alates 1970. aastast toimuvad maailmameistrivõistlused nendel paarisaastatel, mis ei ole olümpia-aastad. Seni peetud 14 MM-il on USA tulnud üheksa korda võitjaks ja neli korda teiseks. Euroopa naiskonnad ei ole kordagi esinelikusse tulnud ei maailmameistrivõistlustel ega olümpiamängudel.

Eesti softball[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis korraldab softball’iga seotut Eesti Pesapalli ja Softpalli Liit.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]