Pehmepall

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Softpalliväljak.
Softpalli pall

Softpall (keelekorraldajate soovitusel pehmepall või softball) on meeskonnamäng, mille leiutas George Hancock 1887. aastal Chicagos. Algselt oli tegemist siseruumides mängitava alaga, ent 19. sajandi lõpus muudeti veidike reegleid ja koliti välisväljakule. Ühtsed reeglid loodi 1926. aastal ning sealt algaski softpalli populaarsuse tõus. Praegu on sel spordialal üle maailma umbes 20 miljonit harrastajat ning seda võib kirjeldada naiste pesapallina.

Rahvusvaheline Softpalliföderatsioon (ISF) loodi 1952. aastal ning esimesed maailmameistrivõistlused naistele peeti 1965. aastal. ISF-il on praegu 127 liikmesmaad.

Olümpiamängudel oli softpall esmakordselt kavas 1996. aastal Atlantas ja viimast korda 2008. aastal Pekingis. 2005. aastal võeti vastu otsus, et alates 2012. aastast enam softpalli olümpiakavva ei võeta. Softpalli mängivad üksnes naised. Olümpiamängudel saavutas USA 3 kulda ja 1 hõbeda, Jaapan iga karva medalist ühe, Austraalia ühe hõbe- ja kolm pronksmedalit ning Hiina ühe hõbeda.

Softpallis on naiste maailmameistrivõistlusi peetud alates 1965. aastast. Alates 1970. aastast toimuvad maailmameistrivõistlused nendel paarisaastatel, mis ei ole olümpia-aastad. Seni peetud 14 MM-il on USA tulnud 9 korda võitjaks ja 4 korda teiseks. Euroopa naiskonnad ei ole kordagi esinelikusse tulnud ei maailmameistrivõistlustel ega olümpiamängudel.

Eesti softball[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis korraldab softball'iga seonduvat Eesti Pesapalli ja Softpalli Liit.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]