Jäähoki

Allikas: Vikipeedia
OHL-Hockey-Plymouth-Whalers-vs-Saginaw-Spirit.jpg

Jäähoki on meeskondlik sportmäng, mida mängitakse jäisel väljakul kahe uiskudel liikuva võistkonna vahel. Võistkondade eesmärgiks on toimetada hokilitter vastase väravasse. Väravavahtide rolliks on oma väravate kaitsmine.

Rahvusvahelise Jäähokiföderatsiooni IIHF liikmeteks on 68 riiki. Jäähoki maailmameistrivõistluste 162 medalit 177-st on võitnud järgmised seitse riiki: Kanada, Tšehhi, Soome, Venemaa, Slovakkia, Rootsi ja USA.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jäähoki juured ulatuvad Kanadasse 1853. aastasse, mil peeti esimene jäähokivõistlus. Esimesed võistlusmäärused koostasid 1879 Montréalis McGilli ülikoolis üliõpilased W. F. Robertson ja R. F. Smith.

1894 võisteldi Põhja-Ameerikas esimest korda Stanley karikale (algselt Dominion Hockey Challenge Cup). Hiljem sai sellest elukutseliste ihaldatuim rändkarikas.

Euroopasse jõudis jäähoki 1900. aastatel.

1908 loodi Rahvusvaheline Jäähokiföderatsioon IIHF (International Ice Hockey Federation). 1920 ühinesid sellega ka Kanada ja USA. Praegu on IIHF-ga liitunud 55 riiki.

1910 toimusid esimesed Euroopa meistrivõistlused jäähokis. Võitis Inglismaa. Hiljem on IIHF arvestanud neid maailmameistrivõistlustena, ehkki 1914. aastani osalesid ainult Euroopa riigid.

1917 loodi Põhja-Ameerikas Rahvuslik Jäähokiliiga (National Hockey League, NHL).

Esimest korda oli jäähoki olümpiaala Antwerpeni suveolümpiamängudel 1920. Võitis Kanada. Aastatel 1920–1968 toimunud olümpiamängude jäähokivõistlusi loetakse ka maailmameistrivõistlusteks. 1980, 1984 ja 1988 toimunud olümpiamängude jäähokiturniiri ei loeta maailmameistrivõistlusteks, kuigi neil aastail ei peetud ka eraldi MM-i.

1930 toimusid esimesed ametlikud maailmameistrivõistlused jäähokis.

1990 toimusid Kanadas Ottawas esimesed naiste maailmameistrivõistlused jäähokis. 2003. aastal jäi Hiinas toimuma pidanud MM SARS-i tõttu ära. Seni on kõik maailmameistritiitlid võitnud Kanada naiskond. Esimest korda toimusid olümpiamängudel naiste jäähokivõistlused Naganos 1998. Võitis USA.

Jäähoki Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eesti jäähoki.
Next.svg Pikemalt artiklis Eesti jäähokikoondis.

Eestis mängiti varem põhiliselt jääpalli, aga alates 1933. aastast mindi üle jäähokile, mis ei vajanud nii suurt väljakut ega nii palju mängijaid. Eesti Talvespordi Liidu koosseisus moodustati hokitoimkond. Eesti NSV-s toimus tegevus Eesti NSV Jäähokiföderatsioonina.

Eesti Jäähokiföderatsiooni tegevus taastati Eesti Talvespordi Liidu õigusjärglasena 28. detsembril 1990. Üldkoosoleku otsusega muudeti 17. augustil 2001 nime. Uus nimi on Eesti Jäähoki Liit. Rahvusvahelises Jäähokiföderatsioonis taastati liikmesus 7. mail 1992.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]