BMX

Allikas: Vikipeedia
BMX-ratas
Sõitja hüppab BMX-rattaga takistusele

BMX (inglise keeles sõnadest Bicycle Motocross) on ekstreemspordiala, mille põhiline eesmärk on spetsiaalsete jalgratastega võidusõitmine krossirajal või takistuste läbimine ja trikkide tegemine.

Lühend BMX tähendab ka spetsiaalseid 20-tolliste velgedega jalgrattaid, millega harrastatakse nii krossi kui muid BMX-i stiile.

Sõiduliigid[muuda | muuda lähteteksti]

Aja jooksul on välja töötatud mitu BMX-i liiki. Lisaks krossile harrastatakse üha enam ka BMX freestyle'i alasid, nagu street, park, dirt (trails), ramp ja flatland.

  • BMX-i kross (race) – sõidetakse selleks ette nähtud võidusõidurajal, kus on erinevaid hüppeid ja takistusi. Race'i jalgrattad erinevad ka ehituse poolest: neil on erinev raamigeomeetria ning kui tavalisel BMX-i rattal on raam terasest, siis race'i jaoks on raamid alumiiniumist. Lisaks on neil V-pidurid, mitte U-pidurid nagu teistel BMX-i ratastel.
  • Tänavasõit (street) – sõidetakse tänaval (tänavatel), tehes trikke linnakeskkonnas, hüpates ja peegide (torud) peal libistades.
  • Pargisõit (park) – sõidetakse skate-pargis, mis on spetsiaalselt ehitatud trikkide tegemiseks. Trikipargis on võimalik teha trikke, mida linnakeskkonnas teha ei saa.
  • Dirt – sõidetakse mullahüpetel. Erinevalt krossist on rõhk trikkide tegemisel.
  • Flatland on väga tehniliste trikkide tegemine tasasel platsil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

BMX-i sünnikohaks peetakse Ameerika Ühendriikide New Yorgi osariiki, kus poisikesed üritasid 1970. aastate alguses jäljendada jalgratastel oma iidoleid, kes trikitasid mootorratastel. Tol ajal olid krossimootorrattad väga populaarsed ning paljude unistus oli nendega sõita. Kuna see unistus täitus ainult üksikutel, siis hakati sõitma võidu tavaliste jalgratastega ja ise radu ehitama. Sõitjate arv kasvas kiiresti ja hakati korraldama võidusõite. Peatselt oli selline sõitmine levinud üle Ameerika ja samuti hakkas see levima ka Euroopas ja mujal maailmas. Korraldati meistrivõistlusi võidusõidus ning mõeldi välja uusi ja täiustati seniseid trikielemente. Sellest hakkas välja arenema flatland – trikkide tegemine siledal platsil. Eestisse jõudis BMX-kultuur 1990. aastate keskel või lõpus. Sõitjate arv oli aastatuhande vahetusel väike, kuid pärast seda on BMX-i sõitjate arv tormiliselt kasvanud. Tänapäeval on BMX populaarne spordiala.

Ratas[muuda | muuda lähteteksti]

BMX-ile on iseloomulikud 20-tollised veljed, mis on tehtud duralumiiniumist. Kõik terasest osad on reeglina tehtud kroommolübdeensulami terasest. Terasest on kindlasti tehtud raam (v.a race'i puhul alumiiniumist), lenkstang ja kahvel. Ratta geomeetria on igal sõitjal individuaalne ja kujuneb välja koos sõidustiiliga.

BMX Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis hakati BMX-i-sõiduga tegelema 1990. aastate lõpus, mil trikiratturid võis üles lugeda vaid ühe käe sõrmedel [1]. Praeguseks korraldatakse juba mitmeid võistlusi nii krossis kui freestyle'is, nt Simple Session, Kuldrula, King of Tallinn. Viljandis toimub alates 2012. aastast tänava- ja ekstreemspordifestival Bash [2].

BMX freestyle'i treeningud toimuvad näiteks Tartus – BMX Akadeemia (http://sisekas.rahinge.ee/bmxakadeemia) ja ka Tallinnas elamusspordikeskuses Spot of Tallinn.

Simple Session[muuda | muuda lähteteksti]

Iga aasta jaanuaris toimub Saku Suurhallis Simple Session, kus astuvad üles sõitjad üle maailma. Nad võistlevad street- ja park-sõiduks loodud kujundusega skate-pargis. Seda üritust peetakse üheks Euroopa suuremaks ja tähtsamaks võistluseks, sest kohale tulevad väga mainekad sõitjad. Simple Sessionil osalevad peale BMX-ratturite ka rulatajad ja alates 2016. aastast ka tõukeratturid.

2017. aastal toimus BMX-ratturite võistlus esimest korda kahes kategoorias: pargisõidus ja tänavasõidus [3]. Eestist osales eelvõistlusel 27 ratturit, põhivõistlusele pääses neist 8: Roomet Säälik, Talis Viirpalu, Sander Saard, Kristen Põder, Silver Soonik, Rene Perzinski, Taavi Tarmas ja Enrico Orobko. Lisaks oli otsepääs kvalifikatsiooni Andres Lainevoolul, kellel polnud aga võimalik osaleda.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Taivo Paju (15.02.2014). "Simple Session: uus ekstreemreaalsus". Director. Vaadatud o1.06.2017. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Kasutatud= (juhend)[alaline kõdulink]
  2. Kaspar Viilup (13.01.2017). "Viljandi Bash avaldas juubelifestivali järelvideo". menu.err.ee. Vaadatud 01.06.2017.
  3. Delfi Sport (22.01.2017). "Nimekiri: vaata, millised Eesti BMX-ratturid osalevad Simple Sessioni eelvõistlustel". Delfi sport. Vaadatud 1.06.2017.
  4. Delfi Sport (01.02.2017). "FOTOD: Simple Sessionil sõeluti välja kaheksa kohalikku rulatajat ja BMX-ratturit". Delfi Sport. Vaadatud 01.06.2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]