BMX

Allikas: Vikipeedia
BMXi ratas
Sõitja hüppab BMX'i jalgrattaga takistusele

BMX ehk lühend inglise sõnadest Bicycle Motocross on ekstreemsport, mille põhiline eesmärk on spetsiaalsete jalgratastega võidusõitmine krossirajal või takistuste läbimine ja trikkide tegemine.

BMX võib tähendada ka selle tegevuse jaoks ehitatud trikijalgrattaid, mis on spetsiaalselt valmistatud trikkide tegemiseks või võidusõiduks ja mille omapäraks on 20-tollised rattad.

Sõiduliigid[muuda | muuda lähteteksti]

Aastate jooksul on välja arenenud 5 põhilist BMX'i liiki: street, park, race, dirt ja flatland.

Street[muuda | muuda lähteteksti]

Street (eesti keeles 'tänav') kujutab sõitmist tänaval (tänavatel), tehes trikke linnakeskkonnas, hüpates ja peegide (torud) peal graindimisega (libisema).

Park[muuda | muuda lähteteksti]

Parki all mõeldakse skatepargis (eesti keeles 'trikipark') sõitmist, mis on spetsiaalselt ehitatud trikkide tegemiseks. Trikipargis on võimalik teha trikke, mida linnakeskkonnas teha ei saa.

Race[muuda | muuda lähteteksti]

Trikk nimega backflip

Race (eesti keeles 'võidusõit') on sõitmine selleks ettenähtud võidusõidurajal, kus on erinevaid hüppeid ja takistusi. Race'i jalgrattad erinevad ka ehituse tõttu: neil on erinev raamigeomeetria ning kui tavalisel BMX'i rattal on raam terasest, siis race'i jaoks on raamid alumiiniumist ning on V-piduriga, mitte U-piduriga nagu teistel BMX'i liikidel omapärane.

Dirt[muuda | muuda lähteteksti]

Dirt (eesti keeles 'muda' või 'muld') on sõitmine mullahüpetel. Erinevalt race'ist on rõhk trikkide tegemisel.

Flatland[muuda | muuda lähteteksti]

Flatland (eesti keeles 'tasane maa') on väga tehniliste trikkide tegemine siledal platsil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

BMX'i sünnikohaks peetakse Ameerika Ühendriikides olevat New Yorgi osariiki, kus see 1970ndate alguses sai alguse noorte poiste sees, kes üritasid jäljendada enda iidoleid mootorratastel. Tol ajal olid krossimootorratad väga populaarsed ning paljude unistus oli sellega sõita. Kuna see unistus täitus ainult üksikutel, siis hakati sõitma võidu tavaliste jalgratastega ja ise radu ehitama. Sõitjate arv kasvas kiiresti ja hakati korraldama võidusõite. Peatselt oli selline sõitmine levinud üle Ameerika ja samuti hakkas see levima ka Euroopas ja mujal maailmas. Korraldati meistrivõistluseid võidusõidus ning samaaegselt hakkas arenema trikkide tegemine. Sellest hakkas välja arenema flatland, ehk trikkide tegemine siledal platsil. Eestise jõudis BMX-kultuur 90ndate keskel või lõpus. Sõitjate arv oli aastatuhande vahetusel väike, kuid pärast seda on BMXi sõitjate arv tormiliselt kasvanud. Tänapäeval on BMX populaarne spordiala.

Ratas[muuda | muuda lähteteksti]

BMXile on omapärased 20-tollised veljed, mis on tehtud duralumiiniumist. Kõik terasest osad on reeglina tehtud kroommolübdeensulami terasest. Terasest on kindlasti tehtud raam (v.a. race'i puhul alumiiniumist), lenkstang ja kahvel. Ratta geomeetria on igal sõitjal individuaalne ja kujuneb välja koos sõidustiiliga.

Simple Session[muuda | muuda lähteteksti]

Iga aasta jaanuaris toimub Saku Suurhallis Simple Session, kus astuvad üles sõitjad üle maailma. Nad võistlevad streedi ja parki kujundusega skatepargis. Seda üritust peetakse üheks Euroopa suurimaks ja tähtsamaks võistluseks, sest kohale tulevad väga mainekad sõitjad.Simplse sessionil ei osale ainult bmxitajad vaid ka rulatajad ja alates 2016 aastast ka tõukeratta sõitjad.