Taliolümpiamängud

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Talioümpiamängud (inglise Winter Olympic Games; prantsuse Jeux olympiques d'hiver[1]) on kaasaegsete olümpiamängude talispordialade üritus, kus võisteldakse lumel ja jääl. Taliolümpiamängud toimuvad iga nelja aasta järel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saksa iluuisutajad Anna Hübler ja Heinrich Burger 1908. aasta OM-il

Taliolümpiamänge peetakse alates 1924. aastast. Nüüdisaegsetest talialadest oli iluuisutamine kavas siiski juba 1908. aasta suveolümpiamängudel Londonis ja 1920. aasta suveolümpiamängudel Antwerpenis. Neist viimastel oli kavas juba ka jäähoki.

Algul toimusid taliolümpiamängud samal aastal suveolümpiamängudega. Alates 1994. aastast peetakse taliolümpiamänge nelja-aastase tsükliga, mis on suveolümpiamängude tsüklist kahe aasta võrra nihkes.

Erinevalt suveolümpiamängudest loendatakse taliolümpiamängude puhul mänge, mitte olümpiaade. Sõja tõttu ära jäänud mänge loendamisel ei arvestata.

Kaua püsis kõige lõunapoolsema talimängude paigana Squaw Valley, ent 1998. aastal sai selleks Nagano. 2018. aastal asus teisele kohale Pyeongchang Lõuna-Koreas. Euroopas on lõunapoolseim taliolümpia-areen Sarajevo ja 2014. aastast alates Sotši. Kõige põhjapoolsem linn selles geograafias on seni Lillehammer. Taliolümpiat on ühtekokku korraldanud vaid kümme riiki, kellele sel aastakümnel lisandub veel kaks uut. Osalevaid riike on enim olnud 88 (2014).

Taliolümpiamängude alad[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeva olümpiaalad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Inglise ja prantsuse keel on olümpiamängude ametlikud keeled.