Conchita Wurst

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Conchita Wurst
Conchita Wurst (2014)
Conchita Wurst (2014)
Sünninimi Thomas Neuwirth
Sündinud 6. november 1988 (32-aastane)
Gmunden, Austria
Stiilid
Elukutse laulja
Tegev 2006—
Plaadifirma Sony Music Austria
Seotud esitajad Jetzt Anders!
Veebileht conchitawurst.com

Conchita Wurst (kodanikunimega Thomas Neuwirth; sündinud 6. novembril 1988 Gmundenis, Ülem-Austrias) on austria laulja (drag queen), 2014. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitja.

Thomas Neuwirth sündis Gmundenis ja kasvas üles Bad Mitterndorfis. 2011. aastal lõpetas ta Grazis moekooli ja on igapäevaelus teeninud leiba moedisainerina. Praegu elab ta Viinis.

Muusikaga hakkas ta tegelema juba varases nooruses. 2006. aastal osales Thomas Austria talendisaates "Starmania", mille finaalis tuli ta teisele kohale. 2007. aastal kuulus ta poistebändi jetzt anders!, mis tegutses küll väga lühiajaliselt, vaid veebruarist novembrini 2007.

Alates 2011. aastast on ta avalikult esinenud peamiselt Conchita Wurstina. Conchita on võluv naislaulja, kelle eripäraks on mehelik täishabe, pälvides sellega hüüdnime "habemega naine". Eraelus elab ja tegutseb Neuwirth mehena, hoides selgelt piiri oma lavalise tegevuse ja eraelu vahel.

Esimest korda kogus ta Wursti rollis kuulsust Austria rahvusringhäälingu ORF talendisaates "Die große Chance". Samal aastal avaldas ta singlina esimese omaloodud laulu "Unbreakable", mis jõudis Austria edetabelis 32. kohale.

2012. aastal osales ta Eurovisiooni lauluvõistluse Austria rahvuslikus voorus teise omaloodud lauluga "That's What I Am" ja saavutas teise koha, kaotades hiphop-duole Trackshittaz.

2013. aastal osales Wurst tõsielusarjades "Die härtesten Jobs Österreichs" ja "Wild Girls".

Austria rahvusringhääling ORF valis ta septembris 2013 Austria esindajaks 2014. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. See otsus kutsus esile vastakaid reaktsioone nii Austrias kui ka mujal Euroopas. Kõige jõulisem vastureaktsioon leidis aset Valgevenes, kus rühm kodanikke saatis riiklikule televisioonile petitsiooni palvega Wursti esinemist Eurovisiooni ülekande ajal mitte näidata. Valgevene televisioon keeldus petitsiooni rahuldamast.

10. mail 2014 Kopenhaagenis toimunud Eurovisiooni lauluvõistluse finaalis saavutas tema laul "Rise Like a Phoenix" ülekaalukalt esikoha, tuues Austriale pärast 1966. aastat esimest korda Eurovisiooni võidu.

30. novembril ja 1. detsembril 2013 esines Conchita Wurst ka Tallinnas.

Hilisematel aastatel on ta osalenud Life Balli heategevuslikul festivalil Viinis, ning 2017. aastal oli ta selle õhtujuht.