Marihuaana

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kanep (meelemürk))
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kanepi perekonna taime kuivatatud osadest valmistatud droogist; india kanepi emastaimede õisikutelt korjatava vaigusegu kohta vaata artiklit hašiš; kanepiekstrakti kohta vaata artiklit hašišiõli.

Marihuaana (hispaania keeles marijuana), ka kanep ehk kannabis on kanepi perekonda kuuluva taime kuivatatud osadest valmistatud narkootilise toimega droog.[1][2]

Marihuaanat tarvitatakse suitsetades, aurustades või süües (lisades koogi- või jogurtiretseptidele kanepivõid).

Paljudes riikides on tänapäeval kanepitaime viljelemine narkootilise aine valmistamise eesmärgil ja tema saaduste edastamine, müümine ja tarvitamine keelatud, kuid mitmel pool on lubatud meditsiiniline kasutus.

Terminoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kanepi kui I nimekirja kantud kontrollitava narkootilise aine terminoloogia pole päris selge.

ÜRO-s 1961. aastal vastu võetud narkootiliste ainete ühtses konventsioonis defineeritakse kanepit kui narkootilist ainet valdavalt nimetusega kannabis. Kannabis tähendab kanepi latvu koos õite või viljadega (välja arvatud seemned ja lehed, kui need pole koos latvadega), millest ei ole eraldatud vaiku.[2]

Meditsiinisõnastikus aga kannab hariliku kanepi (Cannabis sativa) õite, õievarte ja ülemiste peenemate võrsete jahvatis nimetust marihuaana.[1]

Kanepi suitsetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kanepit tarvitatakse peamiselt suitsetades piibu, vesipiibu või sigareti abil. Vesipiibus kasutatakse vett suitsu jahutamiseks ja filtreerimiseks.

Suitsetamise eesmärgil on kanepit kasvatatud sajandeid, vanimad kanepisuitsetamise traditsioonid on Indias, Afganistanis, Marokos, Egiptuses.

Alternatiivina kasutatakse aurustit. Aurusti on seade, mis kuumutab kanepi ettemääratud temperatuurile, mis on vajalik psühhoaktiivsete toimeainete eraldumiseks (CBD 206,3 °C, CBN 212,7 °C, THC 149,3 °C). Aurustit kasutades ei eraldu kahjulikke põlemissaadusi.

Sageli tarvitatakse kanepit ka süües, segades kanepivõid koogitainasse või jogurtisse.

Lühiajaline toime[muuda | muuda lähteteksti]

Tarbijatel võib esineda järgnevaid sümptomeid:

Pikaajaline toime[muuda | muuda lähteteksti]

Täienda Artikkel vajab täiendamist, et anda teemast piisavat ülevaadet.
Märkuse lisamise konkreetseid põhjusi vaata artikli muudatuste ajaloost või artikli arutelust.
 • Uuringutel kanepi mõjust mälule on olnud palju probleeme, mistõttu ei saa nende põhjal järeldusi teha. Tugevaim materjal on kanepi negatiivse mõju kohta lühimälule.[3] Pikaajalisi mõjusid võib tasakaalustada THK võime kaitsta närvirakke hävinemast mõningate ainete toimel.[4] INSERM ja CNRS poolt 1998. aastal tehtud uuring, mis kasutas tomograafiat, lükkas ümber väited kanepi põhjustatud anatoomilistest muutustest peaajus, ning järeldas, et erinevalt alkoholist ei ole kanep neurotoksiline.[5][6]
 • Kliinilised uuringud ja küsitlused näitavad, et kanep tõstab huvi ja naudingut toidu suhtes.[7][8]
 • Ühe uuringu kohaselt oli kolledžiõpilastest kanepitarvitajate keskmine hinne teistega võrdne. Küll aga oli kanepitarvitajatel raskusi karjääri valikuga ja väiksem arv otsustas kõrgema kraadi saamise kasuks.[9] Vähemalt üks uuring on näidanud depressiooni langust kanepitarvitajate hulgas. [10]
 • Kanep ei põhjusta sünnidefekte.[11] THK pääseb rinnapiima ja võib mõjutada rinnaga toidetud last.[12] Uuring Jamaicalt 59 lapse arengu kohta, kellest poolte emad tarvitasid kanepit, ei leidnud laste arengus märgatavaid erinevusi.[13]
 • Üks uuring näitab, et mõningatel inimestel, kellel on eeldused vaimsete haiguste väljakujunemiseks, võib kanepit sagedasti suurtes doosides tarvitades tekkida psühhoos.[14] Selle uuringu tulemustes kaheldakse, sest uuring ei arvesta, et juba eelnevalt haiged inimesed võivad kanepit tarvitada meditsiinilisel otstarbel.[10]
 • Uuringud on demonstreerinud, et inimese spermas on retseptorid, mida stimuleerivad THK ja teised kanepis leiduvad ained. Küll aga pole teada, mis mõju võiks kanepil spermale olla.[15]
 • Uuringud näitavad, et kanepi potentsiaal sõltuvust tekitada on oluliselt väiksem heroiinist, kokaiinist, tubakast ja alkoholist.[16] Alla 10% kanepitarvitajatest jäävad sõltuvusse võrreldes 32% tubaka, 23% opiaatide ja 15% alkoholi tarvitajatega.[17].
 • Kanepist pärinevate kannabinoidide regulaarse tarvitamise tulemusena tekkivaid psüühikahäireid (kanepisõltuvus) klassifitseeritakse RHK-10-s koodiga F12.xx. Paljud uuringud on otsinud kanepi seost ärevushäirete, psühhoosi ja depressiooniga. Selles, kas kanep põhjustab nimetatud haigusi, pole teadlased üksmeelele jõudnud. Üks teooria, mis seletab nende konditsioonide levikut kanepikasutajate hulgas, on diagnoosimata haigete pöördumine kanepi tarvitamise poole.[18]
 • Kanepi (marihuaana) kasutamisega kaasnevad osadel meestel erektsioonihäired.[19]

Kõrvaltoime[muuda | muuda lähteteksti]

Uriinitest

Kanepi passiivse suitsetamise tulemusel võib uriinitest narkootiliste ainete tuvastamiseks osutuda kannabioidide suhtes positiivseks.[20]

Kanepisõltuvus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kanepisõltuvus.

Paljudes riikides on tänapäeval kanepi viljelemine ja tema saaduste edastamine, müümine ja tarvitamine keelatud, kuid mitmel pool on lubatud meditsiiniline kasutus, kuna kanepis sisalduvad bioaktiivsed ained võivad osadel inimestel kanepisõltuvuse esile kutsuda. Kanepist jääb sõltuvusse ca 9%[21], mis on võrreldav kohviga.

Mitmes teadusuuringus on leitud, et ligi 2%-l inimestest, kes suitsetavad kanepit järjepidevalt, võib sõltuvus välja kujuneda kahe aastaga.

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemise regulatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Paljudes riikides, sh Eestis, on narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemine reguleeritud seadusega. Riigikogus vastuvõetud Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse § 3 lg 1 sätestab: "Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemine on keelatud, välja arvatud meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil, narkootiliste ja psühhotroopsete ainetega seotud kuritegude ennetamiseks, avastamiseks ning tõkestamiseks või käesolevas seaduses ettenähtud õppeotstarbel kasutamise eesmärgil." § 3 lg 2 sätestab: "... kanepi kasvatamine narkootilise aine valmistamise eesmärgil on keelatud."

Kanep slängis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on levinud marihuaana hüüdnimed "savu", "kivi", "mant", ja "bob". Kanepi tarvitamise kohta kasutatakse ka slängiväljendit "peale tegema". Kanepi müümist nimetatakse "abistamiseks".

Legaalsus lõõgastuval eesmärgil[muuda | muuda lähteteksti]

 • Hollandis on alates 1976. aastast on lubatud marihuaanat müüa alates 18-aastastele "coffeeshop"ides kuni viie grammi kaupa. Marihuaana omamine ja kasvatamine on keelatud. Kuni viie grammi omamist ei loeta kuriteoks, kuid politseikontrolli korral kanepikogus siiski konfiskeeritakse. Kuni viie taime kasvatamist ei loeta kuriteoks, kuid taimed siiski hävitatakse.
 • Uruguays on alates 2013. aastast lubatud vähemalt 18-aastastel riigi kodanikel kasvatada kuni kuut kanepitaime. Selleks on kohustuslik teavitada ametivõime. Marihuaanat ei müüda välismaalastele, selle riigist väljaviimine on keelatud.
 • Ameerika Ühendriikides legaliseerisid marihuaana esimesena Colorado ja Washingtoni osariigid 2012. aastal. 2014. aastal legaliseeriti marihuaana Alaskal ja Oregonis ning Washingtoni föderaalterritooriumil. 2016. aastal legaliseerisid marihuaana California, Maine, Massachusetts ja Nevada. Arizonas kukkus Eelnõu (Proposition) 205 marihuaana legaliseerimiseks 2016. aasta rahvahääletusel läbi 51.3 protsendiga. Kanepi kasvatamise ja marijuaana tarbimise alampiir on kõikides osariikides 21 eluaastat.
  • Colorados on lubatud kasvatada eraviisiliselt ja lukustatud asukohas kuni kuut kanepitaime, millest kolm võivad olla õitsevad; ning omada kõike nendest kogutud marihuaanat (tingimusel, et seda ei viida kasvatamiskohast välja), kaasas kanda ja kinkida kuni 1 untsi marihuaanat.
  • Washingtonis on lubatud kanda kaasas kuni 1 untsi marihuaanat. Marihuaana kasvatajad ja edasimüüjad peavad omama litsentsi. Kodus tohib marihuaanat kasvatada ainult meditsiinilisel eesmärgil.
  • Alaskal on majapidamistes, kus elab vähemalt kaks täiskasvanut alates 21. eluaastast, lubatud kasvatada kuni 12 kanepitaime, või litsentsi omamisel ärilisel eesmärgil piiramatul hulgal. Lubatud on kaasas kanda kuni 1 untsi marihuaanat.
  • Oregonis on lubatud kasvatada kuni nelja kanepitaime. Lubatud on kaasas kanda kuni 1 untsi marihuaanat. Marihuaanat müüvad asutused peavad olema registreeritud.
  • Washingtoni föderaalterritooriumil on lubatud kasvatada kuni kuut kanepitaime (millest maksimaalselt kolm võivad olla õitsevad). Müüa tohib ainult meditsiinilist marihuaanat. Lubatud on kaasas kanda kuni 2 untsi marihuaanat.
  • Californias on lubatud kasvatada kuni kuut taime. Kaasas kanda ja kinkida tohib kuni 1 untsi marihuaanat. Marihuaana müük lõõgastuval eesmärgil legaliseeritakse 1. jaanuaril 2018.
  • Maine's on lubatud kasvatada kuni kuut taime. Kaasas kanda tohib kuni 2.5 untsi marihuaanat.
  • Massachusettsis on lubatud kasvatada kuni kuut taime. Kodus tohib olla kuni 10 untsi marihuaanat, kaasas kanda 1 unts.
  • Nevadas on lubatud kasvatada kuni kuut taime ja kaasas kanda kuni 1 untsi marihuaanat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 "Meditsiinisõnastik" 327:2004.
 2. 2,0 2,1 Riigikogu välisleping, ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtne konventsioon, Artikkel 1. Vaadatud 20.01.2014
 3. Riedel G, Davies SN (2005). "Cannabinoid function in learning, memory and plasticity"
 4. van der Stelt M, Veldhuis WB, Bär PR, Veldink GA, Vliegenthart JF, Nicolay K (Sep 2001). "Neuroprotection by Delta9-tetrahydrocannabinol, the main active compound in marijuana, against ouabain-induced in vivo excitotoxicity"
 5. INSERM-CNRS. Released June 1998. Excerpts from the Roques report.
 6. L'alcool aussi dangereux que l'héroïne.
 7. Ad Hoc Group of Experts. "Report to the Director, National Institutes of Health" (Workshop on the Medical Utility of Marijauana).
 8. Bonsor, Kevin. "How Marijauan Works: Other Physiological Effects"
 9. N.Q. Brill, R.L. Christie (1974). "Marihuana and Psychosocial Adjustment". Archives of General Psychiatry
 10. 10,0 10,1 T.F. Denson, M. Earleywine (June 20, 2005). "Decreased depression in marijuana users". Addictive Behaviors.
 11. S.J. Astley, S.K. Clarren, R.E. Little, P.D. Sampson, J.R. Daling (January 1992). "Analysis of facial shape in children gestationally exposed to marijuana, alcohol, and/or cocaine"
 12. R. Berkow MD et al. (1997). The Merck Manual of Medical Information (Home Edition), 449.
 13. M.Cannabis Dreher, K. Nugent, R. Hudgins (February 1994). "Prenatal Marijuana Exposure and Neonatal Outcomes in Jamaica: An Ethnographic Study".
 14. Cécile Henquet, Lydia Krabbendam, Janneke Spauwen, Charles Kaplan, Roselind Lieb, Hans-Ulrich Wittchen and Jim van Os (December 2004). "Prospective cohort study of cannabis use, predisposition for psychosis, and psychotic symptoms in young people"
 15. H. Schuel et al. (September 2002). "Evidence that anandamide-signaling regulates human sperm functions required for fertilization".
 16. Patt Denning "Practicing Harm Reduction Psychotherapy: An Alternative Approach to Addictions"
 17. Ibid. p. 95, Table 3.4: Prevalence of Drug Use and Dependence in the General Population http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=6376&page=95
 18. Earth Erowid (2005). "Cannabis & Psychosis – A guide to current research about cannabis and mental health".
 19. Tõlkijad Merle Nuia, Ester Pihl, "Seksuaalsus", AS Medicina, lk 438, 2009, ISBN 978 9985 829 89 9
 20. Mahmoud A. ElSohly, Practical Challenges to Positive Drug Tests for Marijuana, doi: 10.1373/49.7.1037, Clinical Chemistry, juuli 2003, 49. väljaanne, nr 7, lk 1037–1038
 21. https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Psühhoaktiivsete ainete kuritarvitamine