Vererõhk

Allikas: Vikipeedia

Vererõhk on suletud vereringeelundkonnaga organismidel vereringesüsteemi erinevates osades toimiv sisemine hüdrostaatiline rõhk, mida reguleerib autonoomne närvisüsteem ja mis põhineb vere liikumisel veresoontes[1] .

Vererõhk võib varieeruda nii liigiti kui ka indiviiditi ja on sõltuvuses nii elueast, keha asendist, organismi tervislikust ja/või haiguslikust seisundist, manustatavatest ravimitest, toitumisest ja pärilikkusest, aga ka patsiendi seisundist (ärkvel, tuimestatud jne) ning paljudest muudest teguritest.

Vererõhk on füsioloogiline näitaja, mida mõõdetakse valdavalt vererõhumõõturitega kaudsel meetodil (inimestel käsivars) ja väljendatakse enamiku mõõtmiste korral elavhõbedasamba kõrgusega millimeetrites (mm Hg). Näiteid loomade vererõhu väärtuste kohta:

Südame poolt väljapumbatava vere rõhk organismis. Erinevates organismi piirkondades on see erinev. Mõõtmiskohaks on tavaliselt õlavarre arter. Vererõhk jaguneb süstoolseks ja diastoolseks rõhuks. Süstoolne ehk ülemine vererõhk tekib südame vasaku vatsakese kokkutõmbest. Alumine ehk diastoolne vererõhk on südamesse tagasi jõudva vere rõhk. Süstoolse ja diastoolse vererõhu vahet nimetatakse pulsirõhuks.

Mõõtmise viisid, vahendid ja ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Automaatne vererõhuaparaat
Mehaaniline manomeeter koos stetoskoobiga
Elavhõbemanomeeter

Mõõtmise põhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Ümber õlavarre seotakse riidega kaetud kummimansett, millesse pumbatakse õhku. Rõhku mansetis näitab manomeeter, mis on ühendatud voolikuga. Kui õhu rõhk mansetis ületab vere maksimaalse ehk süstoolse rõhu väärtuse, siis vere ringvool käes lakkab ja stetoskoobist, mis tavaliselt asetatakse küünarnuki juures arteri kohale, mingit heli kuulda ei ole. Kummiballooni ventiili avamise järel mansetis rõhk langeb ja mingil momendil pääseb osa verest manseti alt arteritest läbi ning see on stetoskoobiga kuulda tümpsuva helina. Rõhk mansetis heli tekkimise algul võrdub süstoolse rõhuga. Manomeetri näit helide kadumisel võrdub diastoolse vererõhuga. Kui rõhk mansetis langeb diastoolsest rõhust väiksemaks, siis voolab veri manseti alt vabalt läbi ja teravam heli kaob, jääb ainult südamelöökidega võrdse sagedusega rõhu kõikumine. Mõõtjal peab kuulmine korras olema.

Automaatset vererõhuaparaati võib kasutada vererõhu mõõtmiseks kodustes tingimustes. Vererõhuaparaati on võimalik ühendada ka arvutiga.

Vererõhk täiskasvanutel
Nimi Süstoolne, mm Hg Diastoolne, mm Hg
Hüpotensioon ehk madal vererõhk
< 90
< 60
Normaalne vererõhk
90119
6079
Kõrge vererõhk
120–139
80–89
1. taseme hüpertensioon ehk kõrgvererõhktõbi
140–159
90–99
2. taseme hüpertensioon
160–179
100–109
Eluohtlik vererõhk
≥ 180
või ≥ 110

Rõhkude vahe[muuda | muuda lähteteksti]

Seos pulsiga[muuda | muuda lähteteksti]

Jaotumine[muuda | muuda lähteteksti]

Sportlased

Keskmine vererõhk (mm Hg):

   1-aastased       6–9-aastased      täiskasvanud   
95/65 100/65 110/65–140/90

Kõrge[muuda | muuda lähteteksti]

Madal[muuda | muuda lähteteksti]

Peenise vererõhk[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis peenise vererõhk

Meditsiiniliselt peetakse teatud haigusseisundite korral oluliseks meestel ka peenise vererõhu mõõtmist. Selleks kasutatakse eri meetodeid; peenise vererõhku väljendatakse koefitsiendina. Normaalne koefitsient on 0,7–1,02 ja impotentsuse korral 0,60.[5]

Patoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Meditsiinisõnastik", 839:2004.
  2. Hypertension in Dogs and Cats, veebiversioon (vaadatud 26.09.2013) (inglise keeles)
  3. [1], veebiversioon (vaadatud 1.12.2013) (inglise keeles)
  4. HARVEY B. LILLYWHITE, ROGER S. SEYMOUR, REGULATION OF ARTERIAL BLOOD PRESSURE IN AUSTRALIAN TIGER SNAKES, J. exp. Biol. (1978). 75. 65–79 65, lk 78, 1977, veebiversioon (vaadatud 1.12.2013) (inglise keeles)
  5. Peter Metz, Jeppe Bengtsson, Penile Blood Pressure, 1981, 15. köide, nr 3 , lk 161–164, veebiversioon (vaadatud 1.12.2013) (inglise keeles)