SRÜ

Allikas: Vikipeedia
SRÜ riigid

Sõltumatute Riikide Ühendus (lühend SRÜ; vene keeles Содружество Независимых Государств, lühend СНГ) on riikide ühendus, mille moodustasid Valgevene, Venemaa ja Ukraina 8. detsembril 1991. Need riigid deklareerisid, et Nõukogude Liit on sügavas kriisis ja lõpetab oma olemasolu (saadetakse laiali).

SRÜ loodi poliitiliseks, majanduslikuks, humanitaar- ja kultuurialaseks koostööks endiste Nõukogude Liidu liiduvabariikide vahel.

21. detsembril 1991 ühinesid SRÜ-ga Aserbaidžaan, Armeenia, Kasahstan, Kõrgõzstan, Moldova, Tadžikistan, Türkmenistan ja Usbekistan. SRÜ-sse kuulusid sel ajal peale Balti riikide, Gruusia ja Ukraina kõik endised NSV Liidu liiduvabariigid.

Gruusia liitus SRÜ-ga 1993. aasta detsembris pärast seda, kui Eduard Ševardnadze oli Gruusia presidendiks saanud, aga teatas 12. augustil 2008 Lõuna-Osseetia sõja tõttu kavatsusest ühendusest välja astuda. 14. augustil tühistas Gruusia parlament dokumendid, mis sidusid Gruusiat SRÜ-ga.

Ukraina parlament ei ole SRÜ moodustamislepingut kunagi ratifitseerinud, kuid osales aktiivselt SRÜ projektides. 1990. aastatel nimetasid Ukraina diplomaadid riiki SRÜ assotsieerunud liikmeks, kuigi SRÜ asutamisleping säärast staatust ette ei näe.[1]

19. märtsil 2014 teatas Ukraina rahvusliku julgeoleku ja kaitse komisjoni sekretär Andri Parubi Ukraina kavatsusest Sõltumatute Riikide Ühendusest lahkuda.

28. märtsil 2014 teatas Ukraina välisministeerium, et Ukraina välisminister Andri Deštšõtsja ei võta osa SRÜ riikide välisministrite koosolekust.

26. augustist 2005 on Türkmenistan SRÜ-ga assotsieerunud riik, mitte enam liikmesriik.

SRÜ peakorter asub Valgevene pealinnas Minskis.

Nõukogude Liidu laialisaatmise ajaks olid tema paljude spordialade võistkonnad juba kutsutud või kvalifitseerunud paljudele 1992 toimunud spordivõistlustele, sealhulgas 1992. aasta taliolümpiamängudele Albertville'is, 1992. aasta suveolümpiamängudele Barcelonas ja Euroopa meistrivõistlustele jalgpallis. Kõigil niisugustel võistlustel osales SRÜ võistkond, kes osutus näiteks suveolümpial kõige edukamaks võistkonnaks nii kuldmedalite arvult kui medalite üldarvult. Taliolümpial oli ta kummaski arvestuses Saksamaa järel teine. Pärast suveolümpiamängude lõppu võistlesid kõik SRÜ riigid oma võistkondadega. Kui NSV Liit või SRÜ oli oma võistkonnaga kvalifitseerunud mõnele hilisemale võistlusele, täitis selle koha Venemaa võistkond.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]