NHL

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

National Hockey League (NHL) (prants. k Ligue nationale de hockey, LNH) on maailma tuntuim ja kõrgetasemelisem jäähokiliiga. Seda mängitakse Põhja-Ameerikas USA-s ja Kanadas.

NHL-is mängib tänapäeval 30 võistkonda, kes on jagatud kahte konverentsi ja konverentsid omakorda kolme divisjoni. Nii mängib igas divisjonis viis võistkonda ja konverentsis 15 võistkonda. NHL-i võistkondadel on AHL-liigas järelkasvukoondised, mis toimivad mängijatereservina ja noorte mängijate treeninguvõistkondadena.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Varasem ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jäähokiliiga NHL loodi 1917. aastal, kui sinna kuulus ainult viis võistkonda. Need võistkonnad olid Montréal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators, Toronto Arenas ning Quebec Bulldogs. Bulldogs siiski ei mänginud esimesel hooajal ühtegi mängu. Liiga presidendiks valiti Frank Calder, kes oli president kuni oma surmani 1943. aastal.

Esimene näidismäng peeti 15. detsembril 1917, kui kohtusid Montréal Canadiens ja Montréal Wanderers. Esimene ametlik kohtumine toimus siiski neli päeva hiljem, kus Montreal Wanderersi kaitsja Dave Ritchie lõi esimese värava NHL-i ajaloos. Esimene mäng lõppes Wanderersi 10–9 võiduga Toronto Arenase üle. Arenasest tuli aga esimene NHL-i klubi, mis Stanley karika finaalis võitis Vancouver Millionairesi Pacific Coast Hockey Associationist tulemusega 5–3.

Esimese väravateta mängu NHL-i ajaloos tegi Montréal Canadiensi väravavaht Georges Vézina, kes jättis Arenasi nullile hooajal 1917–1918. Vezina oli ka esimene NHL-i väravavaht, kes suutis saada edukaid söödupunkte. Pärast tema surma nimetas NHL parimale väravavahile antava autasu Vezina Trophyks.

19181919 hooajal finaali ei mängitud, kuna ülemaailmne grippiepideemia oli jõudnud Seattle'isse. NHL-is läks üldiselt hästi ja 10 aasta jooksul võitsid NHL-i klubid Stanley karika seitse korda.

Esimene laienemine[muuda | muuda lähteteksti]

1924. aastal PCHA lagunes ja viimased võistkonnad sellest sarjast siirdusid Western Canada Hockey League. WCHL oli siiski lühiajaline sari, see tegutses ainult 5 aastat ja selle järel jäi ainult NHL. Victoria Cougars oli viimane klubi väljaspool NHL-i, kes võitis Stanley karika.

Nüüd liitus NHL-iga ka USA meeskondi, kuna seal ei olnud enam oma jäähokiliigat. Esimene uus meeskond oli Boston Bruins 19241925 hooajal. Seejärel tulid järgmistena New York Americans ja Pittsburgh Pirates ning järgmisel hooajal New York Rangers, Detroit Cougars (praegune Detroit Red Wings) ja Chicago Black Hawks (praegune Chicago Blackhawks) aasta hiljem. Ka kaks uut Kanada klubi liitus NHL-iga, Montreal Maroons ja Hamilton Tigers. 19301931 hooajal mängis NHL-is 10 võistkonda, kuid suure majanduslanguse tagajärjel lõpetasid tegevuse Pirates ja Americans. Ottawa Senators majandusprobleemide tõttu NHL-ist loobuma ja nii oli NHL-i 25-aastase tegevuse järel alles kuus praegust klubi, kes on saanud lisanime "Original Six". Need meeskonna olid Canadiens, Maple Leafs, Red Wings, Bruins, Rangers ja Black Hawks.

Esimesele laienemisele lisaks tehti NHL-is palju väikseimaid muudatusi 1920. aastatel. Väljakumängijate arvu vähendati kuuelt viiele ja NHL-i väärtuslikumale mängijale mõeldud Hart Memorial Trophy auhind anti esimest korda Frank Nighborile.

Hilisem ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Teisest laienemisest tänapäeva[muuda | muuda lähteteksti]

Mänguseisakud ja streigid[muuda | muuda lähteteksti]

Praegused NHL-i klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused
  1. Tärn (*) tähistab meeskonna kolimist.
  2. Edmonton Oilers, Hartford Whalers, Quebec Nordiques ja algupärane Winnipeg Jets on liitunud NHLiga 1979. aastal NHL–WHA liitumise pärast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]