Erinevus lehekülje "Virgumine" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Täiend.
(toimetamist ja korrastamist)
(Täiend.)
Kasutatakse ka mõisteid "[[budasus]]", "[[tühjus (budism)|tühjus]]", "[[nõndasus]]" jt. [[Zen-budism]]is on kasutusel mõisted "[[satori]]" ja "[[kensho]]". Hiina budismis on kasutusel ka mõiste ''fodao''.
 
Mitmetes religioonides kasutatakse veel mõisteid "[[nirvaana]]", "[[ülim täielik virgumine]]", "õige täielik virgumine", "avanemine" jmt. [[Hinduism]]is ja [[džainism]]is on kasutusel mõiste "[[mokša]]" ehk "vabanemine". [[Jooga]]s ja mitmetes [[meeleharjutus]]tes on kasutusel mõisted "[[samadhi]]" ja "[[dhyana]]". [[Taoism]]is on mõiste "absouutne [[dao]]"; [[sufism]]is on mõiste "fana" jne.
 
Virgumise otsene ja positiivne kirjeldamine pole enamiku tekstide seisukohalt võimalik, küll on aga võimalik kirjeldada ja õpetada teed ehk meetodit, mis viib virgumiseni. Virgumistee kirjeldamine on budistliku kirjanduse põhisisu.
 
On mitmeid loetelusid teguritest, mis aitavad viia või on vajalikud selleks, et jõuda virgumiseni. Samuti on loetelusid teguritest, mis takistavad virgumist. Virgumise kogemus võib olla äkiline ja ootamatu, aga see võib toimuda ka järkjärguliselt ja pikkamööda. Virgumine võib olla vaid osaline, mitte veel täielik ega lõplik.
 
==Vaata ka==
 
* [[Virgumise tegurid]]
* [[Viis takistust]]
 
==Viited==
11 351

muudatust

Navigeerimismenüü