Jooga

Allikas: Vikipeedia

Jooga (pärineb sanskriti samatähenduslikust sõnast yoga, mille algne tähendus on 'ike; side') on india traditsioonilise maailmakäsitluse põhimõiste, mis väljendab inimese püüdu reguleerida ja korrastada oma käitumist, hoiakuid ja mõtlemist senise teadvuseseisundi ületamiseks ning teatava ideaalse seisundi (brahmaniga samasuse, nirvaana) saavutamiseks.

Seda taotletakse kastiomase (vt India kastisüsteem) rituaali ja kohuse (dharma) järgse tegutsemisega (karma), andumusliku usuga jumalasse (bhakti) ja teadmisega (džnjaana).

Usulistest traditsioonidest esineb jooga nii hinduismis, budismis kui ka džainismis. Seda on arvatud pärinevat veedade eelsest ajast, kuid tõenäolisemalt kujunes jooga 5.-6. sajandil eKr[1]. Varaseimad kirjalikud teated joogapraktikatest on varabudistlikes Nikayades[2].

Hatha-jooga[muuda | muuda lähteteksti]

Keha ja psüühika toimimise korrastamiseks on arendatud harjutuste süsteem hatha-jooga, mille sugemeid on nüüdisajal rakendatud ravikehakultuuris ja meditsiinis, kuid sellena on esitatud ka palju vulgariseeringuid. Kõnekeeles nimetataksegi sageli joogaks vaid hathajooga kehalist praktikat, kuna teisi joogaharusid ei tunta.

Mil määral on tänapäeval levinud, ajaloolisest spirituaalsest ja filosoofilisest taustast suuresti eraldatud puhtfüüsiline hathajooga üldse osa algsest veedalikust joogatraditsioonist, on vaieldav. Lahknemine toimus suuresti 19. sajandil India rahvusluse toel. Ameerika Ühendriikide hinduistliku liikumise juhtiv organisatsioon Hindu American Foundation on süüdistanud Ameerika joogatööstust jooga "vägistamises", kuna vaimse õpetuse traditsioon on taandatud üksnes kehalistele poosidele.[3]

Kirjandust eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Samuel, Geoffrey (2008), The Origins of Yoga and Tantra, Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-69534-3, lk 8
  2. Werner, Karel (1998). Yoga And Indian Philosophy. Motilal Banarsidass Publ. ISBN 81-208-1609-9, lk 119-20
  3. Not as Old as You Think Open, 12 February 2011
  4. Govindan, Marshall Satchidananda (2016).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]