Jooga

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jooga (pärineb sanskriti samatähenduslikust sõnast yog योग – tõlge 'ainusus; side; ühtsus') on mõiste, mida väljaspool Hindustani poolsaart peetakse sageli seotuks hindu traditsioonilise maailmakäsitlusega, kuid oma algupärases kontekstis tähistab see sõna üheaegselt nii ideaalset olemise seisundit kui ka teatavatele süstemaatilistele alustele toetuvat meetodite ja vahendite kogumit, mille abil saab inimene reguleerida ja korrastada oma sisemist kogemust, identiteeti, tundeid, käitumist, hoiakuid ja mõtlemist senise teadvuseseisundi ületamiseks, et see ideaalne olemise seisund saavutada (brahmaniga kokku sulandumine, nirvaana, mokša).[1][2]

Akadeemilises käsitluses on levinud seisukoht, et seda taotletakse kastiomase (vt India kastisüsteem) rituaali ja kohuse (dharma) järgse tegutsemisega (karma), jumala teenimisele suunatud andumusliku ja isetu pühendumisega (bhakti), teadmisega (džnjaana).

Usulistes traditsioonides esineb jooga nii hinduismis, budismis kui ka džainismis. Seda on arvatud pärinevat veedade eelsest ajast, kuid tõenäolisemalt kujunes jooga 5.-6. sajandil eKr[3]. Varaseimad kirjalikud teated joogapraktikatest on varabudistlikes Nikayades[4]. Klassikaline joogatraditsioon on siiski läbi aegade rõhutanud, et algupäraste joogapraktikate üles kirjutamist üldjuhul välditakse, kuna tõenäosus nende iseseisvaks ja ohutuks omandamiseks on äärmiselt väike.[5]

Hatha-jooga[muuda | muuda lähteteksti]

Keha ja psüühika toimimise korrastamiseks on arendatud harjutuste süsteem hatha-jooga, mille sugemeid on nüüdisajal rakendatud ravikehakultuuris ja meditsiinis, kuid sellena on esitatud ka palju vulgariseeringuid. Kõnekeeles nimetataksegi sageli joogaks vaid hatha-jooga kehalist praktikat, kuna teisi joogaharusid ei tunta.

Mil määral on tänapäeval levinud, ajaloolisest spirituaalsest ja filosoofilisest taustast suuresti eraldatud puhtfüüsiline hatha-jooga üldse osa algsest veedalikust joogatraditsioonist, on vaieldav. Lahknemine toimus suuresti 19. sajandil India rahvusluse toel. Ameerika Ühendriikide hinduistliku liikumise juhtiv organisatsioon Hindu American Foundation on süüdistanud Ameerika joogatööstust jooga "vägistamises", kuna vaimse õpetuse traditsioon on taandatud üksnes kehalistele poosidele.[6]

Kriya-jooga[muuda | muuda lähteteksti]

Kriya-jooga (hindi keeles क्रिया योग) harrastajad kirjeldavad seda iidse joogaõpetuste süsteemina, mille 1861. aasta paiku taaselustas Mahavatar Babaji oma õpilase Lahiri Mahasaya kaudu. Maailmale tutvustas kriya-joogat Paramahansa Yogananda, kes kirjutas raamatu "Joogi autobiograafia"[7] ja kes õpetas kriya-joogat läänes alates 1920. aastast[8]. Kriya-joogat tuntakse kui "praktika joogat".

Kundalini-jooga[muuda | muuda lähteteksti]

Joogide poolt aastatuhandete vältel välja töötatud kundalini jooga tehnoloogia on pärit Indiast, mis jõudis läbi Harbhajan Singh Khalsa Yogiji (Yogi Bhajan, PhD) 1969 aasta läände. Joogi Bhajan pani aluse ka Kundalini Jooga Uurimisinstituudile (KRI, Kundalini Yoga Research Institute, USA) ning ülemaailmsele organisatsioonile "3HO" (healthy, happy, holy – terve, õnnelik, püha), mis koondab enda alla sadu tuhandeid inimesi üle planeedi, kes on valinud oma teeks kundalini jooga.

Kundalini jooga kasutab vaimseid ja füüsilisi kehaenergiaid, liites need ühtseks tahteks, millest saab tõelise hinge tööriist. Selles iidses joogide tarkuses kombineeritakse hingamise tehnikaid, mudrade, visualiseerimise, mantrate, keha lukkude ja asenditega, et tasakaalustada meie näärmete süsteemi, tugevdada närvisüsteemi, suurendada kopsumahtu ning puhastada verd. Selle regulaarne praktiseerimine toob kaasa meie keha, meelte ja hinge rahu ning tasakaalu.

Yin-jooga[muuda | muuda lähteteksti]

Yin jooga on rahulik, meditatiivne joogapraktika, mille eesmärk on läbi meele vaigistamise oma keha tundma õppimine ja avanemine ning sisemise tasakaalu saavutamine.

Yin Jooga on füüsilises mõttes passiivne, staatiline ja meditatiivse olemusega praktika, kus fookus on sidekudede venitusel (liigesed, kõõlused, fastsiate võrgustik). Poosides ehk asanates püsitakse tavaliselt 3-5 minutit, mis annab võimaluse sügavamalt lõdvestuda.

Selline sidekoe stimuleerimine parandab liigeste tervist ja liikuvust, parandades verevarustust ja ainevahetust. Samuti mõjutab see keha energiasüsteemi, meridiaane, mida Hiina meditsiinis peetakse eluenergia kanaliteks. Yin jooga praktiseerimine aitab meil suunata oma tähelepanu sissepoole, luues lõdvestunud, meditatiivse seisundi.

See on väga heaks tasakaalustuseks yang tüüpi praktikale nagu seda on Kundalini jooga, samuti neile kes enamuse oma päevast viibivad lihtsalt yang energias. Sobib suurepäraselt ka intensiivselt lihastreeningutega tegelevale harrastajale, andes võimaluse samaaegselt muuta paindlikumaks nii keha kui ka meel.

Yin jooga sobib igas vanuses inimesele ning eelnev jooga kogemus ei ole vajalik.

Kirjandust eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • Patañjali "Yogasūtra". Sanskriti keelest tõlkinud Martti Kalda, kommentaarid ja sissejuhatus Inga Põldma ja Martti Kalda. Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tallinn 2015. 215 lk; ISBN 9789985587959
  • Patañjali "Yogasūtra". Marshall Govindani poolt kommenteeritud väljaanne.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "A Beginner’s Guide to Learning Yoga".
  2. "Top 7 Myths about Yoga – Busted". Nov 9, 2012.
  3. Samuel, Geoffrey (2008), The Origins of Yoga and Tantra, Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-69534-3, lk 8
  4. Werner, Karel (1998). Yoga And Indian Philosophy. Motilal Banarsidass Publ. ISBN 81-208-1609-9, lk 119-20
  5. "The Importance of Proper Yoga Instruction".
  6. Not as Old as You Think Open, 12 February 2011
  7. Miller, Timothy (1995). America's Alternative Religions. SUNY Press. lk 178/183. ISBN 0791423972. 
  8. "The Kriya Yoga Path of Meditation". 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]