Ühinenud Rahvaste Organisatsioon: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P Tühistati kasutaja Sacerdos79 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Andres.
Janek233 (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
33. rida: 33. rida:
}}
}}


'''Ühinenud Rahvaste Organisatsioon''' ('''ÜRO''') on [[26. juuni]]l [[1945]] [[San Francisco]]s 51 riigi poolt moodustatud [[rahvusvaheline organisatsioon]], mille eesmärk on rahvusvahelise [[rahu]] ja [[julgeolek]]u, [[inimõigused|inimõiguste]] ja rahvusvahelise koostöö tagamine ning majandusliku, sotsiaalse, kultuurilise ja humaanse iseloomuga rahvusvaheliste probleemide lahendamine. Organisatsiooni tegevuse aluseks on [[ÜRO põhikiri]] (harta). Organisatsiooni [[peakorter]] asub [[New York|New Yorgis]]. Põhikiri jõustus 24. oktoobril 1945. Seda päeva tähistatakse [[ÜRO päev]]ana. [[ÜRO liikmesriigid|Liikmesriike]] on 193. [[ÜRO peasekretär]] on [[Ban Ki-moon]].
'''Ühinenud Rahvaste Organisatsioon''' ('''ÜRO''') on [[26. juuni]]l [[1945]] [[San Francisco]]s 51 riigi poolt moodustatud [[rahvusvaheline organisatsioon]], mille eesmärk on rahvusvahelise [[rahu]] ja [[julgeolek]]u, [[inimõigused|inimõiguste]] ja rahvusvahelise koostöö tagamine ning majandusliku, sotsiaalse, kultuurilise ja humaanse iseloomuga rahvusvaheliste probleemide lahendamine. Organisatsiooni tegevuse aluseks on [[ÜRO põhikiri]] (harta). Organisatsiooni [[peakorter]] asub [[New York|New Yorgis]]. Põhikiri jõustus 24. oktoobril 1945. Seda päeva tähistatakse [[ÜRO päev]]ana. [[ÜRO liikmesriigid|Liikmesriike]] on 193. [[ÜRO peasekretär]] on [[Antonio Guterres]].
ÜRO töökeeled on [[inglise keel|inglise]], [[prantsuse keel|prantsuse]], [[hispaania keel|hispaania]], [[hiina keel|hiina]], [[araabia keel|araabia]] ja [[vene keel]].
ÜRO töökeeled on [[inglise keel|inglise]], [[prantsuse keel|prantsuse]], [[hispaania keel|hispaania]], [[hiina keel|hiina]], [[araabia keel|araabia]] ja [[vene keel]].



Redaktsioon: 8. jaanuar 2017, kell 05:43

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon
ÜRO lipp
Lühend ÜRO
Asutatud

Loodud:
23. juuni 1945
Põhikiri jõustus

24. oktoober 1945
Peakorter

New York,

Ameerika Ühendriigid
Liikmed 194 riiki
Ametlikud keeled araabia
inglise
hiina
hispaania
prantsuse
vene
Veebileht UN.org

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) on 26. juunil 1945 San Franciscos 51 riigi poolt moodustatud rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on rahvusvahelise rahu ja julgeoleku, inimõiguste ja rahvusvahelise koostöö tagamine ning majandusliku, sotsiaalse, kultuurilise ja humaanse iseloomuga rahvusvaheliste probleemide lahendamine. Organisatsiooni tegevuse aluseks on ÜRO põhikiri (harta). Organisatsiooni peakorter asub New Yorgis. Põhikiri jõustus 24. oktoobril 1945. Seda päeva tähistatakse ÜRO päevana. Liikmesriike on 193. ÜRO peasekretär on Antonio Guterres. ÜRO töökeeled on inglise, prantsuse, hispaania, hiina, araabia ja vene keel.

Eesti ühines ÜRO-ga 17. septembril 1991.

Eesti keeles on selle organisatsiooni ametlik nimi Ühinenud Rahvaste Organisatsioon ja lühend ÜRO, ehkki mõnes keeles piirdutakse ingliskeelse lühivormi (United Nations) tõlkega. Eestikeelne kasutus rõhutab institutsiooni. Jaak Jõerüüt: "On tõenäoline, et see kalk bürokraatlik “organisatsiooni”-lisand kandus eesti keelde vene keelest. Stalinile pidi see igatahes paremini sobima kui mingi abstraktne ja üllas ühinemisidee."[1]

ÜRO ametlik hoiuraamatukogu Eestis on Eesti Rahvusraamatukogu.


ÜRO struktuur

Peaassamblee (General Assembly) koosneb liikmesriikide delegatsioonidest. Korralised istungjärgud toimuvad igal aastal septembrist detsembrini. Suure töömahu tõttu suunab Peaassamblee enamiku arutusele tulevatest küsimustest oma kuuele peakomiteele.

Julgeolekunõukogu (Security Council) on tähtsaim püsivalt tegutsev organ. Koosneb 15 liikmest, kellest viis – Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina RV – on alalised ja omavad vetoõigust. Ülejäänud Julgeolekunõukogu liikmed valib Peaassamblee iga-aastaselt kaheks aastaks, igal aastal valitakse 5 uut Julgeolekunõukogu liiget.[2] Julgeolekunõukogu vastutab rahvusvahelise rahu ja julgeoleku eest.

Tegevusest:

 Pikemalt artiklis ÜRO rahuvalvemissioonid, ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonid

Majandus- ja Sotsiaalnõukogul (Economic and Social Council) on 9 alalist komiteed ning lisaks eksperdiorganid, funktsionaal- ja regionaalkomisjonid.

Rahvusvaheline Kohus (International Court of Justice) on ÜRO tähtsaim õigusorgan. Kohus lahendab riikidevahelisi vaidlusi ja ÜRO organite tõstatatud õiguslikke küsimusi.

Hooldusnõukogu (Trusteeship Council) kontrollib ÜRO halduse alla kuuluvaid territooriume.

Sekretariaat (Secretariat) on ÜRO haldusorgan, mille eesotsas on peasekretär, kes valitakse viieks aastaks. Alates 1. jaanuarist 2007 on ÜRO peasekretär Ban Ki-moon Lõuna-Koreast.

ÜRO kui katusorganisatsiooni juurde kuuluvad

spetsialiseeritud valitsustevahelised organisatsioonid, sh:

ning ÜRO abiorganisatsioone:

ÜRO peakorter

Vaade ÜRO peakorterile East Riverilt

Praegune ÜRO peakorter ehitati New Yorki East Riveri jõe kaldale aastatel 1948–1952. John D. Rockefeller jun ostis selle krundi 8,5 miljoni USA dollari eest ja detsembris 1946 annetas maa ÜRO-le.

Hoone projekteerimisega tegeles rahvusvaheline arhitektide töörühm, mida juhtis Wallace K. Harrison USA-st. Rühma kuulusid ka sellised tuntud arhitektid nagu Le Corbusier (Prantsusmaa) ja Oscar Niemeyer (Brasiilia). Lõplik projekt koostati Le Corbusier' visandatud idee põhjal, mis koosnes vastandite tasakaalust – kõrge klaasist kontorihoone ja madala ümmarguse kupliga peaassamblee hoonega. Valminult peeti objekti lõplikku lahendust üheks modernsemaks arhitektuurinäiteks Manhattanil.

Nurgakivi panemise tseremoonia toimus 14. septembril 1948 ja ÜRO peakorter avati 10. jaanuaril 1951. Selleks ajaks oli valminud 39-korruseline marmorist ja klaasist sekretariaadihoone. 1952 valmisid ka konverentside ja peaassamblee hooned.

ÜRO peakorteri aadress on 760 United Nations Plaza, New York, NY 10017, USA.

Viited

  1. Mis on Ühinenud Rahvad? Sirp, 3.12.2004
  2. Rules of Procedure. XV. Elections to Principal Organs UN General Assembly - Rules of Procedure - Elections to Principal Organs

Vaata ka

Välislingid