Manhattan

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib saarest; teiste asjade kohta vaata lehekülge Manhattan (täpsustus).

Manhattan

Pindala: 87 km²
Elanikke: 1 644 518 (2015)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 18 902,5 in/km²
Satelliidipilt Manhattani saarest

Manhattan [mänh´ätən] on kõrghoonestusega jõesaar Ameerika Ühendriikide läänerannikul Hudsoni jõe suudmes jõe vasakkaldal. Samanimelise linnaosana (haldusüksusena New Yorgi maakond, inglise keeles New York County) on ta New Yorgi suurlinna südameks. 2007. aasta andmete järgi elas Manhattanil 1 620 867 inimest.[2], 2010. aasta rahvaloenduse andmetel 1 585 873 inimest. New Norgi maakond on pindalalt USA maakondadest eelviimane (temast väiksem on Kalawao maakond Hawaiil) ja ta on USA kõige tihedama asustusega maakond (28 154 in/km2).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1626. aastal ostis Hollandi Ida-India Kompanii teenistuses olnud Peter Minuit saare (Lenni Lenape indiaanikeeles Mannahatta, mis tähendas paljude küngastega maad) kohalikelt põlisameeriklastelt kauba eest 60 kuldna väärtuses. Tänapäevase Lower Manhattani lõunatipul kujunes välja Uus-Amsterdami nimeline kindlustatud faktooria, linna esmane asuala. Multikultuurne ja maailma emigrantidega rahvastatud Manhattan on seejärel mänginud suursugust rolli Euroopa kuninglike impeeriumite asumaade (Uus-Holland ja Uus-Inglismaa) kui ka tulevaste Ameerika Ühendriikide ajaloos, kuigi siiski ei kujunenud New Yorgist riigi pealinna (välja arvatud aastad 1785 kuni 1790).

Ilme[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade üle Kesk-Manhattani lõunasse Alam-Manhattanile (2014)

Manhattan on alati olnud Ameerika Ühendriikide majandus- ja kultuurikeskuseks, kus asub ka kaks võimsa siluetiga kesklinna: Lower Manhattani järel ka Midtown Manhattan. Saarel asuvad muuhulgas ÜRO peakorter (selle krunt ei ole linna ega ühegi riigi territoorium) ja Wall Streeti ümbritsev ülemaailmse tähtsusega finantskvartal (sh aktsiabörsid AMEX ja New Yorgi börs). Saare keskel asub 3,4 km² suurune Central Park. Tuntumad art déco stiilis pilvelõhkujad 1930ndadest aastatest on Chrysler Building ja Empire State Building. Manhattani lõunaosas asunud Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornid hävisid 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutes.

Jaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Manhattani lõunatipu ehk Alam-Manhattani panoraam (2016)
Suurenda
Manhattani lõunatipu ehk Alam-Manhattani panoraam (2016)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Population Estimates Program
  2. United States Census Bureau: New York County, saadud: 09.06.2008