Samasooliste abielu

Allikas: Vikipeedia


Samasooliste abielu (kõnekeeles kasutatakse ka väljendeid geiabielu ja homoabielu) on abielu kahe samast soost inimese vahel.

Samasooliste abielust räägitakse juhul, kui samasoolistele paaridele on antud seadusandluses erisooliste abielupaaridega võrdsed õigused. Paljudes riikides on samasooliste paaride registreeritud kooselu küll seadustes reglementeeritud, kuid sellele ei laiendata abielu mõistet ja kõiki sellest tulenevaid õigusi. Sel juhul on juriidilises mõttes tegemist samasooliste kooselu ehk tsiviilpartnerlusega.

Tegemist on küllaltki uue nähtusega. Esimesena seadustas samasooliste abielud Holland, kus vastav seadus jõustus 1. aprillil 2001. Alates sellest ajast on samasoolistel paaridel tekkinud võimalus abielluda kokku 20 maailma riigis: lisaks Hollandile Ameerika Ühendriikides, Argentinas, Belgias, Hispaanias, Islandil, Kanadas, Luksemburgis, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Norras, Portugalis, Rootsis, Sloveenias, Soomes (alates 1. märtsist 2017), Suurbritannia (Inglismaa, Wales, Šotimaa), Taanis, Prantsusmaal, Brasiilias, Uruguays ja Uus-Meremaal. Liitriikides on samasooliste abielu kohati legaliseeritud vaid teatud osariikides, mitte aga kogu riigis (näiteks Mehhikos).

Mõistel samasooliste abielu ei ole Eestis juriidilist sisu, sest Eesti perekonnaseaduse kohaselt saab abielu sõlmida vaid kahe eri soost inimese vahel ja samast soost isikute abielu on tühine.[1]

Eestis on samasooliste peresuhted reguleeritud Kooseluseadusega, mis võeti vastu ja kuulutati välja 9. oktoobril 2014. Seadus jõustub muude takistuste puudumisel peale rakendusaktide vastuvõtmist 1. jaanuaril 2016. Kooseluseaduse vastuvõtmisega on Eesti esimene endise NSV Liidu koosseisu kuulunud riik, mis võttis vastu sooneutraalse partnerlusseaduse.

Samasooliste abielu ja kooselu tunnustamine maailma riikides:
██ Samasooliste abielu sõlmimine võimalik
██ Tunnustatakse teistes jurisdiktsioonides sõlmitud samasooliste abielusid
██ Valitsus või kohus on teada andnud samasooliste abielu legaliseerimise kavast
██ Tsiviilpartnerlus/samasooliste registreeritud kooselu
██ Valitsus või kohus on teada andnud tsiviilpartnerluse legaliseerimise kavast
██ Samasooliste registreerimata kooselu
██ Samasooliste abielu ega kooselu ei tunnustata

ringid = üksikjuhtumid

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Perekonnaseadus (PKS), § 10. Abielu tühisus, Veebiversioon (vaadatud 12.11.2013)